Eesti lasterikkad pered said kokku Udu talus

korda toimunud lasterikaste perede laager nimega „Liikumispäevad – Kalevipoja väärikus ja jõud” oli Jõgevamaa Lasterikaste Liidu korraldada. Selline suvekool on temaatiline ja hariv laager, mis toimub igal suvel erinevas maakonnas, kuhu on oodatud kõik lasterikkad pered üle Eesti.


Seekordne suvekool viidi läbi 6.–8. juulini Jõgeva vallas Udu talus, mis oli laagriks ideaalne koht. Territoorium mõjus turvaliselt ja koduselt. Lapsi oli lihtne jälgida, mis sest, et neid oli platsil ringi sibamas kokku 259 . Lastel oli mänguala, mille kõrvale majakesse oli neile sätitud lausa oma maailm, kus olid mänguasjad ja meisterdamise töökoda. Lastemaja tegevuse ja mänguasjad organiseeris Anu Lall, seal toimetasid ja valvasid vapralt Ene Kuusik ja Riine Trestip oma perega.

Esimene päev oli mõeldud kogunemiseks, tutvuti laagri oludega Anneli Petersoni juhendamisel ja seati üles telke. Enamik laagrilistest ööbis telkides, kuigi kasutati ka kämpinguteenust. Telkijad vaatasid murelikult taevasse, aga viskasime lõbusalt nalja, et Udu talus ju peabki udutama ja päike tuleb kindlasti järgmisel päeval välja. Esimesel õhtul laulsid Indrek Ventmann ja Allan Kasuk. Kaasalaulmisele ja tantsule järgnes autogrammide jagamine ja pildistamine.

Väikese meeskonna hea tulemus

Laagri unerahu ja kodukorda valvas tuntud laagrimeister Viktor Nõmm, kes on Jõgeva Põhikooli kehalise kasvatuse õpetaja. Tema pani ka plaastreid haiget saanud näppudele ja varvastele.

Suvekooli peamine läbiviija oli meelelahutuskeskuse Pöörased Seiklused projektijuht Renee Köök, kellel polnud kattuvate suveürituste tõttu suurt meeskonda abiks võtta, kuid hakkama saadi kenasti ka väiksema seltskonnaga. Peakorraldajatel Margit Avil (Jõgevamaa Lasterikaste Liidu esimees) ja Tiina Veldil (Jõgevamaa Lasterikaste Liidu aseesimees) oli temasse palju usku ja ta ei petnud nende lootusi.

Renee korraldas, toimetas, juhendas ja aitas. Tegi seda kannatlikult ja oskuslikult. Kolmeks laagripäevaks jagus mitmeid võistlusi ja orienteerumisseiklusi 5 km läbimõõduga alal. Kaasatud oli ka Päästeamet eesotsas Tõnu Varega, kes korraldas võistlusi. Kiirabibrigaadil olid kaasas Annekesed. Mitte šokolaadid, vaid elustamist vajavad nukud – Anned. Teiste nimedega tüdrukud said abi peavalu korral ja kõiki seltsimehi unetuid ravisid professorid.

Väga vahva oli jälgida, kui entusiastlikult perekonnad kõikides tegevustes osalesid. Võisteldi aktiivseima perekonna tiitli nimel, milleks tuli kõikidel võistlustel osaleda. Mängiti korv-, võrk- ja rahvastepalli. Lasti õhupüssist märki, läbiti takistusradu nii köiega kui ilma. Õpiti enesekaitset, mängiti discgolfi ja airsofti. Osaleti veeolümpial, kus oli palju vett, hasarti ja nalja. Käidi loodusmatkal vahva Vahur Sepa juhendamisel.

Vana Kallim võitis jalgpalli

Üks väga tore ettevõtmine oli laste meisterdamistuba, mida viisid läbi Külli Pruuli ja Merily Mägi, ikka meie oma liidust. Seal oli laudade peal sitsi ja pitsi, nööri ja nööpe ning lõpuks kulda ja karda. Kui sinna tuppa sattusid, siis sealt ilma meisterdamiseta enam välja ei pääsenud. Lihtsalt ei raatsinud ilma jääda mõnusast kogemusest, mida lapsed väga nautisid. Väga populaarne oli liivapiltide valmistamine.

Kõige suurem rõhk oli aga siiski sportimisel. See oli ka sellesuvise kooli peateema. Peeti teatevõistlusi, käidi ujumas, aerutamas, isegi kala püüdmas.

Laagris oli ka oma presidendipaar, Eesti Lasterikaste Perede Liidu president Aage Õunap oma abikaasa Aare ja lastega. Nad osalesid aktiivselt võistlustel ja nautisid kõiki tegevusi. Nad olid ka tantsuõhtute särav paar.

Teise päeva õhtul esines teada-tuntud bänd Vana Kallim, kellele oli kahjuks konkurendiks jalgpall. Mehed ja naisedki pagesid aeg-ajalt teleka ette mängu seisu jälgima.Tol õhtul mängisid Horvaatia ja Venemaa. Aga Vana Kallim mängis pikemalt kui jalgpallurid ja lõpuks võitsid siiski nemad.

Korraldajad ei raatsinud üldse magama minna. Üleval hoidsid ärevus ja pinge ning soov meeskonnaga suhelda. Kokku tuli mitu magamata ööd, aga nagu Tiina Velt lõbusalt korrutas, on magamine nõrkadele. Ja saadigi hakkama. Juhtus ka seiklusi. Viimasel ööl oskas 9aastane Eduard täiskasvanute öise matka punti osavalt infiltreeruda, nähes välja nagu meie liidu presidendipaari poeg. Poisil polnud ilmselt und ja hiilis magava pere juurest telgist välja. Ta tuli meie juurde peamajja ja palus luba tõrvikut hoida. No kes see ikka liidu presidendi pojale seda keelanud oleks…

Meeldejääv sündmus kõigile

Suur oli ehmatus, kui selgus, et poiss pole see, kelleks teda pidasime. Oli pime, rahvast oli palju, olime eemal laagriplatsist. Teatasime ruttu staapi Viktorile, et vanemad ärgu muretsegu, toome jänese tagasi. Sellest sai üks lõbus lugu, misjärel Eduardist justkui maskott sai. Järgmisel aastal toimub suvekool Tartumaal ja poisi pere elabki just selles maakonnas. Eduard sai meie poolt suvekooli vahvaima seikleja preemia ja Viktor Nõmme kinnituse, et temast kasvab üks vapper tegija.

Suvekoolis oli elu nagu filmis ja selle stsenaariumi õnnestumisele aitasid kaasa AS Kalev, Rümena OÜ, AS Scanola Baltic, Vudila, Meelelahutuskeskus, Vasula pood, Tartu Mill, Rakvere Lihatööstus, AS Bambona, AS Eesti Pagar, AS Salvest ja Jõgeva Kaitseliit, kes tegi süüa ja toitlustas. Jõgevamaa lasterikkad pered on väga tänulikud abilistele ja osalejatele. Kõik pered said lõputseremoonial ka maiustustekoti ja ürituse aktiivseim pere sai kingiks Vudila priipääsmed.

Rahule jäid nii korraldajad kui ka osalejad, keda kokku oli 400. Rahule jäi ka Eesti Lasterikaste Perede Liidu president Aage Õunap, kes andis tehtule oma hinnangu: „Jõgevamaal toimunud suvekooli korraldajad tegid kogu sündmust õhinapõhiselt, paljude vabatahtlike kaasabil ning koostöös mitmete partneritega. Kolm päeva kestnud programm oli mitmekülgne, sisukas ning professionaalselt korraldatud. Sel nädalavahetusel külastas Jõgevamaad 75 perekonda, kes lisaks Suvekooli programmile tutvusid ka kohapealsete vaatamisväärsustega. Oli igati rõõm kogeda Jõgevamaa omanäolisust.”

Siinkohal üleskutse Jõgevamaa peredele, kus on kasvamas kolm või enam last: te olete väga oodatud liituma Jõgevamaa Lasterikaste Liiduga. Lasterikkus on tõeline rikkus ja koos tegutseda on tore.

ELERI TIIT

blog comments powered by Disqus