Eesti kauneim kool on Lohusuus

Peipsi ranniku lähedal asuva Lohusuu Põhikooli õue on viimastel aastatel rajatud rosaarium ja kiviktaimla, oma kehalisi võimeid proovile panna soovivate ja seiklushimulisematele laste jaoks ehitati Tarzani rada. Kooliruume kaunistab rohkesti toataimi. Lohusuu on üks esimesi Eesti koolide hulgas, kus hakati praktiseerima õues õppimist. Välise ja sisemise ilu saavutamiseks ette võetut arvestades otsustatigi eelmisel aastal Lohusuu kool kauneimaks kooliks tunnistada. Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves kiitis oma kõnes Lohusuu kooli algatusvõimet, soovi midagi ise korda saata, mis maal sageli tugevam kui linnas. Riigipea võrdles Lohusuu kooli ka oma Ärma taluga, sest nii kooli kui ka kodu korrashoidmine ja ülesehitamine nõuab palju vaeva ja tööd. Sama suur on aga ka rõõm tehtust.

Riigipea istutas kooli aeda kuuse ja lõi naela pesakasti, mis ehitatud lendoravate jaoks. Lohusuu lapsed on nende loomade suured sõbrad, pesakaste minnakse ümberkaudsetesse metsadesse üles panema 23. veebruaril, sest nii on tavaks saanud.

Hulgaliselt hinnalisi kingitusi

Tunnustuse puhul õnnitlesid kooli Ida-Virumaa maavanem Ago Silde, Lohusuu vallavolikogu esimees Toivo Kivi ja vallavanem Urmas Soosalu, kes kooliümbruse heakorratalgutel ka ise kaasa lööb.

Presidendi kantselei kinkis Lohusuu koolile Anu Raua kootud vaiba “Vahetund”. “Kui ma seda vaipa kudusin, ei teadnud ma, et kauneima kooli tiitel antakse just Lohusuu koolile. Oma kooliaja vahetundidest on mul väga ilusad mälestused ja seetõttu valisin ka vaiba jaoks vahetunnimotiivid, mis väljendavad koolikella helinat, elavat kilkamist ja suminat,” rääkis kunstnik ise. “Vaatasin huviga ka siinsete õpilaste kunstitöid, need meeldisid mulle.”

Haridus- ja teadusministeerium eraldas seoses väärika tiitli saamisega Lohusuu koolile 50 000 krooni, sponsoritelt sai kool kingituseks murutrimmeri.

“Mul on täna selline tunne, nagu õpiksin Eesti tähtsaimas koolis,” väljendas oma emotsioone Lohusuu Põhikooli õpilane Kristofer Ilves.

Armastavad ilu ja loodust

“Idee Eestimaal kauneimaid koole välja selgitada algatas oma riigipea-aastatel president Lennart Meri. Projekti eesmärgiks on kujundada õpilaste väärtushinnanguid, õpetada neid looma ja hindama ilu,” ütles konkursi Kaunis Kool üks eestvedajaid Lehte Jõemaa Eesti Õpetajate Liidust.

“Lohusuu koolipere eesotsas entusiastliku direktori Heili Eichega on suutnud lühikese ajaga siinse õpikeskkonna igati kauniks ja lastesõbralikuks muuta. Siinsete õpilaste ja õpetajate ilu- ja loodusearmastusest on kõigil palju õppida,” avaldas arvamust Torma vallavanem Riina Kull, kes on konkursi läbiviimise kuraator Jõgevamaal.

Jõgevamaa koolidest on kauneima kooli tiitli saanud ka Anna Haava nimeline Pala Kool. Neile andis paar aastat tagasi vastava tiitli üle Eesti Vabariigi president Arnold Rüütel.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus