Eesti 100 Jõgevamaa valdades

Küllap on kõigil Jõgevamaa elanikel huvitav teada, mida olulist seoses Eesti riigi juubeliga nende kodukandis toimumas ja ees ootamas on.

Tõtt-öelda on tekkinud huvitav olukord, kus liitunud vallad pole veel tervikuks sulanduda jõudnud ja nende eksisteerimisaeg  on peaaegu olematu. Sellest tulenevalt justkui pole tõepoolest põhjust inimesi tunnustada.

Teisalt on kummaline, kui riigi nii tähtsa juubeli puhul omavalitsuste tasemel kedagi esile ei tõsteta. Vabariigi president on ju oma nimekirja tunnustatavate kohta avalikustanud.

Mustvee vallavanem Jüri Morozov lausus, et Mustvee vald pole veel toimimagi jõudnud hakata, mille põhjal siis oleks võimalik inimesi tunnustada. Mustvee kultuurikeskuses toimub 22. veebruaril pidulik kontsertaktus. Reedel, 23. veebruaril toimub EV sünnipäevapidu Kasepää rahvamajas.

Aunimetused ja aumärgid veel puuduvad

Eesti sünnipäeval, 24. veebruaril saab Mustvee kultuurikeskuses teoks EV aastapäevahommik. 24. veebruaril toimub EV sünnipäevaõhtu Saare rahvamajas. Endise Avinurme valla territooriumil Paadenurme lõkkeplatsil toimub 23. veebruaril Eesti Vabariigi alguse tähistamine, kus loetakse ette „Manifest kõigile Eestimaa rahvastele“.  Samal päeval toimub  Vadi seltsimajas vabariigi aastapäeva pidu. 24. veebruari hommikul heisatakse Avinurme kultuurikeskuse lipuväljakul riigilipp.

Jõgeva kultuurikeskuses toimub 23. veebruari õhtul Jõgeva vallavolikogu esimehe Raivo Meituse ja Jõgeva vallavanema Aare Olgo vastuvõtt kutsutud külalistele. Aare Olgo sõnul tunnustatakse sellel vastuvõtul ka tublimaid vallakodanikke. Vallavanem tõdes, et kuna omavalitsused alles ühinesid, ei saagi veel olla omavalitsuste oma aumärke ja aunimetusi.

  1. veebruaril toimub Jõgeva linnaraamatukogus isamaalise luule pärastlõuna koos muusikaga. 22. veebruaril on Jõgeva kultuurikeskuses Tõnis Mägi kontsert. Riigi sünnipäeva eelõhtul toimub EV100 – „Sünnipäevapidu meie moodi“ Saduküla rahvamajas. 24. veebruari hommikul heisatakse lipp Jõgeva aleviku lipuväljakul, Palamuse rahvamaja esisel platsil ja Kuremaa lossi esisel lipuplatsil.

Samal päeval korraldatakse Läänemardi talus sündmus, kus tuleb aidata Eesti lipp taas üles leida.

Mitmesugust igale inimesele

Põltsamaa vallavanem Margus Möldri lausus, et ka neil ei ole kavas tunnustada tublisid vallaelanikke, nagu seda näiteks varasematel aastatel Põltsamaa linnas tehti.  Ühinenud vald on alles verinoor, veel ei ole oma tunnustamise korda ega sümboolikat.

Kuid tänukirja saavad need, kellel oli kanda põhiraskus haldusreformi läbiviimisel. Põltsamaa vallas Pajusi rahvamajas toimub 22. veebruari õhtul vabariigi sünnipäevakontsert.

Samal, 22. veebruari õhtul loetakse Puurmani lossis ette näidend  Kuperjanovi partisanisalga moodustamisest Puurmanis. 23. veebruaril toimub Põltsamaa kultuurikeskuses Põltsamaa vallavolikogu esimehe Andres Vääni ja Põltsamaa vallavanema Margus Möldri vastuvõtt kutsutud külalistele.

Vabariigi sünnipäeval, 24. veebruaril meenutatakse Kursis Vabadussõja ausamba juures sõjasangareid. Samal päeval toimub EELK Põltsamaa Niguliste kirikus riigi juubelile  pühendatud oikumeeniline jumalateenistus. Kirikust suundutakse rongkäiguga Põltsamaal asuva Vabadussõja ausamba juurde, kus meenutatakse sõjasangareid, asetatakse ausamba jalamile pärjad ning süüdatakse küünlad. 

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus