Eeri Vahtra tuli Eesti meistriks

Vana aasta viimasel pühapäeval, 26. detsembril sai Luualt pärit 22-aastane Eeri Vahtra hakkama sellise hullu tembuga, et näitas murdmaasuusatamise Eesti meistrivõistluste avaetapil meeste suusavahetusega sõidus kandu nii Jaak Maele kui Andrus Veerpalule, vähem nimekatest konkurentidest rääkimata, ning võitis oma esimese meistrikulla täiskasvanute klassis.

Eesti meistrivõistluste avaetapp peeti uues Tehvandi Spordikeskuses. Meeste 10 + 10 km suusavahetusega sõidu klassikaringilt jõudsid esimestena tagasi Andrus Veerpalu ja Algo Kärp. Kui pärast suuskade vahetamist vabatehnikadistantsile mindi, tekkis ette seitsme-kaheksameheline juhtgrupp. Eeri Vahtra püsis kuni viimase tõusunukini Jaak Mae ja Kaspar Kokaga koos, ent siis võttis ette kiirenduse, millele konkurentidel midagi vastu panna polnud. Mae kaotas Vahtrale 0,8 ja Kokk 1,1 sekundiga ning esimesena medalita jäänud Andrus Veerpalu 42,4 ja samal alal aasta tagasi Eesti meistriks tulnud Algo Kärp 53,6 sekundiga. Ülejäänud jäid Vahtrale alla juba enam kui minutiga.

Võistlusjärgse päeva Õhtulehes põhjendas Jaak Mae noorele konkurendile allajäämist sellega, et rada oli värskelt sadanud lumest pehmevõitu ning see andis eelise kergemale sõitjale, kelleks antud juhul oli Vahtra. Lisaks sellele tuletas Maele end sõidu ajal meelde tema haige selg. Suusakuulsuse lustakas resümee oli aga: “Mul oleks ammu aeg noorematele kaotama hakata.”

i

Kolmas medal

Eeri Vahtra kinnitas, et läks suusavahetusega sõidus rajale üsna kindla tundega. Et klassikasuusk oli hea, tuli esimesel etapil tehnika hästi välja ja nii õnnestus vabatehnikaetapiks hea positsioon hõivata. Et vabatehnika on Eeri Vahtra jaoks omasem kui klassika, siis läkski kõik nii nagu läks. Lisaks täiskasvanute meistrikullale sai ta kaela U23 vanuseklassi meistrimedali. Kaks Eesti meistrivõistluste medalit oli tal juba möödunud aastast olemas, ent kumbki neist polnud kuldne ega individuaalne: mullu sai ta Oti spordiklubi meeskonna koosseisus teatesprindis hõbeda ja teatesõidus pronksi.

Hästi läks Eeril ka järgmisel päeval, mil sõideti vabatehnikasprinti: selle ala lõpetas ta kuuenda kohaga. Ta ise, tõsi küll, tulemusega rahul polnud.

“Jõudu oli mul rohkemaks, aga sõitsin taktikaliselt valesti ja jäin viimasel tõusul konkurentide vahele “karpi”,” ütles Eeri Vahtra.

Vorm oli tal Tehvandi võistlusel hea, sest ta oli just enne seda olnud mäestikulaagris Šveitsis Davosis ja Prantsusmaal La Clusaz’s. Viimases osales ta ka maailmakarika etapil, ent üpris kehva tulemusega, sest tervis polnud kõige parem. Koju jõudes pääses aga mõjule mäestikulaagri mõju positiivne pool.

Tähtsaim võistlus ees

Loorberitele puhkama pole praegu Otepääl Oti spordiklubis Kalmer Trammi käe all treenival Eeri Vahtral aega jääda, sest 25.-31. jaanuaril peetakse Otepääl juunioride ja U23 vanuseklassi maailmameistrivõistlused suusatamises, suusahüpetes ja kahevõistluses. See on Eeri jaoks selle hooaja tähtsaim võistlus ning vähema kui kohaga esikümnes ta rahule jääda ei kavatse. Sest kus siis veel hästi esineda kui mitte kodusel MMil ning millal siis veel kui mitte oma viimasel U23 vanuseklassis võistlemise aastal.

Pärast Otepää MMi ootab Eerit kindlasti ees maailmakarika etapp Rõbinskis ja võib-olla veel mõned sama sarja etapid. Ka Eesti meistrivõistlused pole veel lõppenud. Neilt võib veel mõni medalgi tulla. Kõige paremaid šansse näeb Eeri endal teatesõitudes, kus ta mullugi edukas oli, aga miks mitte ka 50 km vabadistantsil. Ent nende alade paremad selgitatakse alles märtsi lõpus.

Et U23 vanuseklassis võistleb Eeri, nagu öeldud, viimast aastat (2. veebruaril saab ta 23-aastaseks), siis on tema selle hooaja plaanid üles ehitatud nii, et Eesti täiskasvanute koondisse pääsemise tagavad normatiivid täidetud saaksid. Kas Eesti meistriks tulek tähendab arenguhüpet Eeri suusatajakarjääris, näitab tulevik. Varsti on aga võib-olla suusavõistlustel põhjust rääkida mitte ainult Eeri Vahtrast, vaid vendadest Vahtratest, sest Oti spordiklubis (tõsi, Kalju Ojaste käe all) treenib ka Eeri noorem vend Eno, kes sai Eesti meistrivõistlustel suusavahetusega sõidus 39 lõpetaja hulgas 26. koha.

“No praegu ta mulle veel kandadele ei astu, aga eks näe, kuidas tulevikus läheb,” ütles Eeri.