Eelproovid poole peal

Enamik Jõgevamaalt tänavusele noorte laulu- ja tantsupeole kandideerijaid on korra juba kokku saanud, et üldjuhtide käe all ühisproovi teha ning teatud osa repertuaarist ette laulda-tantsida. Möödunud reedel toimus Jõgeva kultuurikeskuses segakooride, noorte meeste kooride ja neidude kooride esimene eelproov.

 

Võrreldes mudilas- ja lastekooride eelproovidega oli reedene kokkusaamine muidugi tunduvalt napima osalejaskonnaga, sest Jõgevamaa gümnaasiumidest tegutseb segakoor kahjuks ainult kahes: Jõgeva Gümnaasiumis ja Põltsamaa Ühisgümnaasiumis. Seekord liitus nendega ka külaliskoor Ida-Virumaalt — Avinurme Gümnaasiumi segakoor, kellele oma maakonna eelproovi aeg lihtsalt ei sobinud. Neidude ja noorte meeste koor tegutseb meie maakonnas aga vaid Jõgeva Gümnaasiumis, kusjuures mõlema koori liikmed laulavad üksiti sama kooli segakooris.

“Minu poolt siinkohal suur tunnustus nii Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetajale Maret Ojale kui ka lauljatele, kes on teinud topelttööd kahe kooriliigi mahuka repertuaari omandamisel,” ütles mees- ja neidudekooriga proovi läbi viinud dirigent Andrus Siimon. “Usun, et selline topelttöö on lauljate jaoks väga arendav.”

Maret Oja sõnul on kahes kooris laulmine Jõgeva Gümnaasiumis juba tavaks kujunenud, ent kooris laulda soovijaid jätkub sellele vaatamata.

“Segakoori möödunudaastasest koosseisust lõpetas kevadel kooli tervelt 21 lauljat, ent nende asemele uute leidmine polnud väga keeruline,” ütles Maret Oja. “Ja sellist kommet mul pole, et ma lauljaid koori valin. Kõik võivad laulma tulla, kes tahavad.”

Rokiblokk on hea leid

Nii Andrus Siimon kui ka segakooridega ühisproovi teinud Vahur Soonberg olid Jõgeval kuulduga üldjoontes rahul.

„Suhteliselt lühikese ettevalmistusaja kohta on repertuaar päris hästi omandatud,” ütles Vahur Soonberg. “Nagu iga laulupeo eel, on ka tänavuse noortepeoga seoses kurdetud, et laulud on keerulised omandada, aga nii siin kui mujal kuuldu annab tunnistust sellest, et inimvõimete piirid on ikka veel nihutatavad.

Päris hea mulje jätsid ka kolm nn rokikoori laulu. Kui mõnel pool on neid suhteliselt tuimalt ja ükskõikselt esitatud, siis siin tabati asja sisu ja stiili üsna hästi.”

Rokiblokk ongi Soonbergi meelest tänavuse noortepeo kavas geniaalne leid: need laulud innustavad kooris laulma ehk ka neid, kes muidu selle harrastuse suhtes kõhkleval seisukohal. Kolm rokikoori laulu (H. Vaikmaa “Mägede hääl”, R. Sibula “Liivimaa pastoraal” ja T. Mägi “Ilus oled, isamaa”) läksidki kohe esimesel eelproovil koori kaupa ettelaulmisele.

“See oli umbes nagu hindeline arvestus, aga teisel eelproovil toimuva kategooriasse laulmise tulemusi tänane etteaste siiski ei mõjuta,” ütles Vahur Soonberg.

Peatselt teisele ringile

Maakonna laulu- ja tantsupeokuraatori Pille Tuti sõnul on esimene eelproov nüüdseks läbi kõigil meie maakonnast noortepeole kandideerivatel koorilauljatel ja rahvatantsijatel, samuti ainsal noorte puhkpilliorkestril, mis tegutseb Põltsamaa Ühisgümnaasiumis. Põltsamaa Muusikakooli kammerorkestril seisab esimene eelproov ees 20. märtsil, rahvamuusikutel ja võimlejatel nende ainus eelproov vastavalt 20. ja 31. märtsil. Peale rahvamuusikute ja võimlejate lähevadki kõik veel n-ö teisele ringile ja teise eelproovi põhjal teevadki üldjuhid peolepääsu otsused.

“Viimane eelproov meie maakonnas on 5. mail Jõgeval ja Põltsamaal toimuv mudilaskooride teine eelproov, peolepääsejad tehakse aga teatavaks alles mai lõpus,” ütles Pille Tutt.

Tema sõnul on peolesoovijate hulgas, nagu ikka, kõige rohkem lauljaid: umbes 900.

“Sellist kooli meil naljalt polegi, kus mudilaskoori ei tegutseks, gümnaasiumiastme lauljate ja võimlejate arvus on aga võrreldes eelmise peoga väike tagasiminek olnud,” ütles Pille Tutt.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus