Edenda ise e-riiki

Väljas kasvavad hanged iga päevaga, samas aga ei ole kevad enam kaugel. Peagi on käes ka Riigikogu valimised ning igaühel võimalik öelda oma sõna Eesti riigi tulevase näo kujundamisel.

Miljon paberlehte

Valimiste eel peab aga riik iga valimisõiguslikku inimest teavitama, kus, millal ning kuidas on tal võimalik hääletada. Selleks, et info inimesteni jõuaks, trükitakse ligemale miljon paber-valijakaarti. Paberist valijakaart saadetakse omakorda posti teel aadressile, kus inimene rahvastikuregistri andmetel elab. See on meeletu kogus paberit, mille tootmiseks kulub suur hulk puitu, mille tootmisest  jääb järele tuhandeid liitreid reovett ja ligemale tonn tahkeid jäätmeid.

Samas aga on võimalik igaühel tellida endale seesama valijakaart hoopis e-kirja teel. Valijakaardi tellimise mõte elektrooniliselt, e-kirjana on lihtne ning ka praktiline. Kord juba riigiportaalis eesti.ee tellitud elektrooniline valijakaart tuleb e-posti aadressile ka järgmisel ja ülejärgmisel valimisel ning uuesti seda vaja tellida ei ole. Inimest puudutav valimisinfo saadetakse läbi ametliku @eesti.ee e-postiaadressi ning paberil seda infot enam uuesti ei saadeta.

Millest siis alustada?

Esiteks peaks inimene kontrollima, kas ta elukohaandmed rahvastikuregistris on õiged. Riigil on küll omad mehhanismid andmete õigsuse kontrolliks erinevate perekonnatoimingute registreerimise kaudu, kuid ka inimene ise saab seista selle eest hea. Tuleb lihtsalt minna netis X-tee kaudu rahvastikuregistri kodulehele ning vajalikud klõpsud ära teha.

Kui andmed kontrollitud, on edasi tegutseda juba väga lihtne ning vajalikud juhised leiab aadressilt: http://www.eesti.ee/portaal/valimised.eabi
Inimestel tekitab vahel segadust e-valijakaardi ning e-hääletamise seotus. Need kaks teenust on üksteisest täiesti eraldiseisvad ning üks ei välista teist. Kui te ka e-valijakaarti ei telli, ei takista see kuidagi e-hääletamist.

Kõige lõpetuseks lihtne soovitus. Kui Sa, lugeja, seda veel teinud pole, trüki oma internetibrauseri aknasse www.eesti.ee ning kevadel ei potsata enam koos hunniku reklaamiga postkasti veel üks paber.

Edenda ise e-riiki, hoia Eestimaa loodust ning aita riigil kokku hoida!

SIIM KIISLER, regionaalminister

blog comments powered by Disqus