Ebamäärane olukord Werolis on läbi

Ebamäärane olukord on lõppenud ka tehase töötajate jaoks, sest Kilk kutsus firma juhatusse tagasi hiljuti sealt vallandatud Robert Närska, kes omakorda ennistas tööle pearaamatupidaja Kaja Pärna.

Esmaspäeval sõlmisid põllumajandusministeerium ja Rein Kilgile kuuluv AS Pere Leib Tootmine ostu-müügilepingu, millega viimane omandas riigile kuuluvad 98,0583 protsenti AS Werol Tehased aktsiad hinnaga 32,13 miljonit krooni.

Ostulepinguga kohustub Pere Leib investeerima selle aasta lõpuks Weroli aktsiakapitali täiendavalt 30 miljonit krooni ning tagama tehase senise majandustegevuse jätkamise vähemalt kolme aasta jooksul.

Weroli suhtekorraldaja Madis-Ilmar Salumi sõnul on poliitilise ja juriidilise loogika ajajärk Werolis nüüd seljataga ning mõlemad eelnimetatud peavad taanduma tootmis- ja äriloogika ees.

?Aktsiate võõrandamise leping on jõustunud, eile kandis AS Pere Leib Tootmine põllumajandusministeeriumile ka raha üle. Jätkuvad protseduurilised sammud, mis on hädavajalikud, et AS Pere Leib saaks oma õigusi rakendada,? rääkis Salum.

Eile oli Tallinnas koos Weroli nõukogu, kes otsustas kokku kutsuda erakorralise aktsionäride üldkoosoleku.  

Põllumeeste usalduse nimel

Rein Kilk pidas oluliseks märkida, et ta on Jõgevamaal põllumees olnud palju aastaid. ?See on küll subjektiivne hinnang, kuid tunnen, et tulemus on õiglane eeskätt sellepärast, et olen just siinmail palju vett ja vilet näinud,? tunnistas ta.

Samas möönis Kilk, et ei loodagi saada Werolist kerget ja kiiret kasu. Ettevõte pole viimasel ajal olnud just kõige paremas korras ja pigem on see talle suur au ? panna Werol käima nagu seni, vääristades toodet, mis sealt tuleb.

?Olen tõesti täis usku, et Werolist saab kunagi eesti põllumajanduse lipulaev,? rääkis Kilk. Ta loodab, et suudab koos oma meeskonnaga kuu või paari jooksul olukorra täielikult stabiliseerida. Kõige olulisemaks ülesandeks peab Kilk võita tagasi põllumeeste usaldus.  

Segadus valitses Werolis juba eelmise aasta septembrist, mil tehas pandi müüki. ?Terve aasta polnud Werol pankade jaoks mitte keegi, sest tal polnud omanikku. Tehas oli küll müügis, kuid pangad ei teadnud, kellest saab uus omanik ja kas ta on usaldusväärne.

Pärn ja Närska on tagasi

Teisipäeval Werolisse naasnud Robert Närska ja Kaja Pärn tulid oma sõnul pooleli jäänud tööd jätkama. Ettevõtte algusaegadest peale pearaamatupidajana töötanud Kaja Pärn viibis sunniviisiliselt töölt eemal terve tänavuse juulikuu, sest nõukogu poolt 29. mail Robert Närska asemel ametisse nimetatud Henn Ruubel vabastas töölt omakorda Kaja Pärna. Seda küll koondamise vormis ja viidates kulude kokkuhoiule.

Kaja Pärna sõnul ei sobinud ta tollesse meeskonda, kuna keeldus valeandmeid esitamast ja dokumente hävitamast. Jutt oli Weroli ja ettevõtte erastamisest huvitatud ärimees Urmas Sõõrmaa kontrollitava Dovelin Balticu vahelistest laenulepingutest, mille tingimusi oli muudetud ettevõttele kahjulikumas suunas.

Robert Närska ütles Vooremaale, et elas sisemuses toimuvale kogu aeg kaasa. ?Loomulikult on hea meel, et saame nüüd oma mõtteid ja Weroli jaoks kavandatud arenguid hakata ellu viima,? kinnitas Närska.

Kaja Pärn tunnistas, et seda hetke, mil ettevõte saab endale hea ja korraliku omaniku, oli ta palju aastaid oodanud. ?Mul on selle üle siiralt hea meel,? kinnitas Pärn. ?Selle nimel on aastaid võideldud ja viimased aastad olid eriti rasked.?

Üle elatud keerulistest aegadest rääkis ka Rein Kilk. ?Usun, et olen kolleegidega lähedane,? lausus ta.

Sõõrumaa loobus

Weroli aktsiate ostuks parima pakkumise teinud ettevõtja Urmas Sõõrumaa firma Dovelin Baltic teatas, et loobub Weroli aktsiate ostust seoses oluliselt muutunud olukorraga võrreldes pakkumise tegemise momendiga. Urmas Sõõrumaa firma Dovelin Baltic pakkus Weroli eest 52 miljonit krooni.

Sõõrumaa sõnul on Dovelin Baltic tänaseks sõlminud kokkulepped AS-iga Pere Leib Tootmine, mille kohaselt viimane tagastab Dovelini poolt Weroli päästmiseks antud laenud.

Rein Kilk on kinnitanud, et juhatuse liikmena jätkab ka praegu puhkusel viibiv Henn Ruubel. “Juhatuse ja nõukogu liikmete osas langetame otsuse pädevuse järgi ja selle järgi, kas nad tahavad töös osaleda,” lisas ta.

“Kui aktsiad on meile üle tulnud, siis võib-olla lisame kedagi nõukogusse Pere Leib Tootmise poolt,” märkis Kilk. “Mingeid ootamatuid muutusi ei tule.”

Kilk nimetas Weroli ülesanneteks muuta tootmine efektiivsemaks ja hakata kiiresti rapsiseemet kokku ostma.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus