Eakatele meeldib koos laulda

Põltsamaal käivitus kohe pärast sealse päevakeskuse avamist eelmise aasta märtsis eakate ühislaulmise traditsioon. Tänaseks on päevakeskuses tegutseva lauluklubi liikmed juba palju laule läbi laulnud ning tasapisi võetakse juurde uusigi.

Kaunid lauluhääled ja pillihelid kõlasid Põltsamaa päevakeskuses möödunud neljapäevalgi. Lauluklubi üritustel osalejad on enamasti ka varem laulmisega kokku puutunud. Ühislaulmisel viibinud Põltsamaa linnavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Kaire Bubnis tunnistas, et lauluklubi idee pärineb temalt. Ta teab, et vanemad inimesed tahavad ikka aeg-ajalt omavahel kokku saada ja selleks oli tarvis leida lihtsalt hea põhjus.

Kui Põltsamaal on eakatel juba ammuseks traditsiooniks koguneda regulaarselt jututuppa, mida korraldatakse enamasti kultuurikeskuses, siis  oli vaja leida ühistegevus, mis inimesi ka päevakeskusse tooks.  Üksi elavad vanemad inimesed tunnevad end mõnikord  hüljatuna ja vajavad seltsielu.  Just lauluklubi, kus koos tuntud laule lauldakse, pakub sellist võimalust. Kui kellelgi on sellel päeval või lähipäevil sünnipäev, korraldatakse natuke pidulikum kokkusaamine ning pannakse tortki lauale. 

Akordionil saadab Valve Saviauk

Lauluklubilisi saadab akordionil Põltsamaa kandis hästi tuntud  Valve Saviauk. Bubnise sõnul on ta Valvega tuttav juba ammusest ajast ning seetõttu polnud keeruline teda nõusse saada. Kui Valve vahel mingil põhjusel kohale ei saa tulla, asendab teda Ülo Loik, kes möödunud neljapäeval toimunud ühislaulmisel ainsa meessoo esindajana kohal oli.

Valve Saviauk tunnistas, et talle endalegi meeldib seltskonnas olla ning ühisest laulmisest rõõmu tunda. Ta väitis, et ennast eriliseks pillimängijaks ei pea. Mängima õppis ta oma isa kõrvalt. Ta on Põltsamaal laulnud ka segakooris “Heli” ja  mängis kakskümmend aastat Põltsamaa kultuurikeskuse juures tegutsenud Aleksander Katma juhendatud kapellis “Vikerpill”.

Samuti on ta töötanud Võisiku hooldekodus isetegevuslaste juhendajana. Nüüdki kutsutakse teda sinna vahel külla. Valve sõnul teeb talle rõõmu, et Võisiku hooldekodus teda meeles peetakse ning tema kunagist tööd ja tegevust väärtustatakse. Viimati mängis ja laulis ta Põltsamaa kultuurikeskuse juures tegutsenud kapellis “Laululeenud” ning tal on tulnud mängimas käia nii sünnipäevadel kui pulmapidudel. Nüüdseks on ta enda sõnul sellestki tegevusest loobunud ja võtab pilli harvem kätte.   

Tallinnast Põltsamaale

Tallinnast Põltsamaale elama tulnud Maie Tomberg on üks Põltsamaa päevakeskuse lauluklubi asutajaliikmetest. Ta on enda kinnitusel kogu elu laululembene olnud ja laulis omal ajal  Tallinnas TPI kooris. Koos abikaasaga on nad laulnud ka tuntud rahvamuusiku Ahto Nurga käe all. Põltsamaal laulis Maie Tomberg varem “Leelo” kooris, praegu enam mitte, sest kõrgete nootide väljavõtmisega olevat tema sõnul probleeme.

Ühislaulikus üle 50 laulu

Päevakeskuse  lauluklubis ei tule väga kõrgeid noote laulda ja seetõttu saab Maie seal hakkama. Nüüdseks on laule laulikus juba üle 50 ja neid võetakse järjest juurde.

Maie Tomberg rääkis, et on sündinud, kasvanud ja pikka aega ka elanud Tallinnas. Talle meeldiks praegugi pealinnas elada, kuid sattus Põltsamaale hooldama oma kõrges eas tädi Luise Kõbu, kes töötas Põltsamaa kunagise kõige tuntuma kaupluse “Paala” juhatajana.

Tomberg lausus, et ka tema abikaasale meeldib laulda ja ta käib mõnikord ka klubi üritustel,  kuid seekord siiski kaasa ei tulnud. Tombergid loodavad siiski kunagi kodusesse Tallinna tagasi pöörduda.

Ühislaulmisel osalenud Aive Aavik lausus, et temagi on lauluklubi asutajaliige ja talle siin väga meeldib.  Temal paluti laulmisele vahelduseks lõbusaid vahepalu esitada. Eaka proua sõnul on tal neid elu jooksul päris suurel hulgal kogunenud.

Aavik on kaksteist aastat Põltsamaa “Leelo” kooris kaasa laulnud ning solistinagi esinenud. Ta saab hakkama ka akordioni ja klaverimänguga. Aive Aavik ütles, et niikaua kuni tervis lubab, tahab ta lauluklubi tegevuses jätkuvalt kaasa lüüa. Sama kinnitasid teisedki Põltsamaa päevakeskuse lauluklubi liikmed.

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus