Eakad kuulasid oma ala asjatundjate loenguid

Neljapäeval toimus Jõgeva kultuurikeskuses rahvusvahelisele eakate päevale pühendatud kokkusaamine, kus seeniorieas inimesed kuulasid mitmeid loenguid. Elati kaasa ka isetegevuslaste esinemisele ja vesteldi kohvilauas.

             

Traditsioonilisele rahvusvahelisele eakate päeva üritusele Jõgeva kultuurikeskusse oli kogunenud üle 350 inimese maakonna erinevatest paikadest.

“Sellistel üritustel saavad vanemad inimesed alati palju positiivseid emotsioone,” ütles Jõgeva maakonna ja ka Jõgeva linna pensionäride ühenduse esimees Heino Ilves. Tema sõnul on väga oluline vanurite optimistlik ellusuhtumine, sest pidevad ebameeldivad olukorrad ja stress lühendavad eluiga.

Kokkutulnutele pidasid loenguid mitmed oma ala asjatundjad. Jõgevamaa Nõustamiskeskuse psühholoog Evi Shtukert rääkis sellest, kuidas paremini praeguse majanduskriisis toime tulla. “Olen andnud psühholoogiatunde ka koolides ja võin öelda, et paljud lapsed hindavad vanemaid inimesi, ennekõike vanaema ja vanaisa,” lausus ta.

OÜ Itak esindaja Mati Mark rääkis abivahenditest, mida vanemaealised võiksid paremaks tervisehoidmiseks ja õnnetuste vältimiseks kasutada. “Kukkumised ja muudki ebameeldivused kipuvad juhtuma sageli just siis, kui vanur üksi kodus on. Seepärast oleks alati kasulik mobiiltelefoni paelaga kaelas kanda. Libedal teel liikumiseks on aga kasulikud spetsiaalsed kepid ja jalatsid,” ütles Mark.

Euroopa Liidu temaatikat tutvustas aga Europa Direct Jõgevamaa infopunkti töötaja Vahur Kukk, kellel olid kaasas ka väikesed teemakohased kingitused.  

Kokkusaamisel tunnustati eakate seltsielu tegusamaid organisatsioone.  Jõgeva maavanem Viktor Svjatõsev andis üle aukirjad Kaarepere Eakate Seltsingule Hõbelõng, Jõgeva Linna Pensionäride Ühendusele, Pensionäride Ühendusele “Torma Hõbelõng“, Mustvee Pensionäride Seltsingule “Sõprus“ ja MTÜ Põltsamaa Linna Pensionäride Ühendusele “Kuldne Iga“.

Maavanem märkis, et Eesti pensionärid on maailmas ühed kõige aktiivsemad. “Olles küll oma elutöö ära teinud, lapsed suureks kasvatanud ja hea järje peale aidanud, ei jää te siiski koju nelja seina vahele, vaid tegelete harrastustega, osalete aktiivselt ühiskondlikus elus ning paljud teist ka veel töötavad. Teie edasiantav kogemus ja elutarkus ning eeskuju on järeltulevatele põlvedele hindamatu väärtusega,” kinnitas ta.
Pidulikku sündmust juhtis Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter.  Ta tutvustas ka isetegevuskollektiive, kus soliidsemas eas inimestel võimalus kaasa lüüa.

Maavalitsuse ja Jõgeva Majandusühistu koostöös kaetud kohvilauas maitsti soolaseid ja magusaid suupisteid ning ka Kalevipoja kompvekke.

Rahvusvahelist eakate päeva on Jõgeval tähistatud vähemalt kaheksa aastat. “Seekordne üritus tõestas võimalust ka erinevate põlvkondade edukaks koostööks. Seda väljendas Kaido Laasi juhendamisel tegutseva noorte kitarristide ansambli musitseerimine,” ütles Jõgeva maavalitsuse sotsiaal-ja tervishoiuosakonna juhataja kohusetäitja Aime Meltsas.

“Olen alati osalenud eakate päeva üritustel. Seekord meelis kõige rohkem Vahur Kuke loeng. Ta oskas üldiselt tõsist Euroopa Liidu teemat huumoriga vürtsitada  ja tegi nii oma esinemise huvitavaks ja atraktiivseks,” ütles Jõgeva elanik Juta Tiido.

JAAN LUKAS 

blog comments powered by Disqus