E-valijakaardi tellimine säästab loodust ja riigi raha

Enne kohalike omavalitsuste volikogude valimisi saadab riik kõigile valimisõigusega inimestele valijakaardi, kus on kirjas, kuidas ja millal nad hääletada saavad. Tavapäraselt saadetakse valijakaart postkasti laekuva paberteatise kujul, kuid riigiportaali kaudu on kõigil valijatel võimalik tellida see oma e-posti aadressile elektrooniliselt.

Ühe paberil valijakaardi kujundamine, trükkimine ja saatmine maksab ligikaudu 0,5 eurot ning näiteks viimaste Euroopa Parlamendi valimiste 885 000 valijakaardi trükkimiseks kulus orienteeruvalt 2,3 tonni paberit. E-kaart aitab säästa raha ja hoida loodust.

E-valijakaarti saab tellida, sisenedes riigiportaali eesti.ee ID-kaardi või Mobiil-ID abil või tuvastades end internetipanga kaudu. Et saada e-valijakaarti 20. oktoobril 2013 toimuvateks kohaliku omavalitsuse volikogu valimisteks, tuleb see tellida hiljemalt 19. septembril.

Praegu on e-kaardi tellinud ligi 54 000 inimest, kui aga arvestada, et meil on üle miljoni valija ja ligi 800 tuhat internetikasutajat, siis võiks tellijate arv olla oluliselt suurem. Inimesed loevad niikuinii uudiseid internetis ja arved tulevad neile e-mailile. Ühe väga lihtsa liigutusega saab ka valijakaardi endale meili peale tellida.

Nii, nagu paberil valijakaart, on ka elektrooniline valijakaart teavitusliku iseloomuga. Seda ei pea välja printima ega valimisjaoskonnas hääletamiseks kaasa võtma ning see ei ole ka elektroonilise hääletamise eelduseks. Need, kes on e-kaardi juba varem tellinud, ei pea uut kaarti tellima, küll aga võiksid üle vaadata oma ametliku e-posti seaded, et saadetud valijakaart ikka kohale jõuaks.

E-valijakaart saadetakse valijale, kes omab valimistel hääleõigust, on vähemalt 18- aastane ning kelle elukoha andmed on kantud piisava täpsusega Eesti rahvastikuregistrisse. E-valijakaardi tellimiseks peab inimese ametlik @eesti.ee e-posti aadress olema suunatud igapäevaselt kasutatava e-posti aadressi peale. E-posti aadressi suunamist ja seadeid saab kontrollida samuti riigiportaalis.

Otselink e-valijakaardi tellimiseks eesti.ee/portaal/valimised.valijakaart.

E-valijakaart on loodust ja raha säästev alternatiiv tavalisele, paberil postkasti saadetavale valijakaardile, mille puhul saadetakse info sellest, kus, kuidas ja millal hääletada valijale tavaposti asemel meiliga.

Kui te e-valijakaardi tellite, ei tähenda, et peaksite tingimata ka e-valima. Valida saate ikka kõigi meetodite abil ja kõigil ettenähtud aegadel.

E-valijakaardi tellimise puhul paberil valijakaarti enam ei saadeta. E-valijakaardi tellimus kehtib ka kõigil järgnevatel valimistel.

E-valijakaart on teavitusliku iseloomuga. Seda ei pea välja printima ega valimisjaoskonnas hääletamiseks kaasa võtma ning see ei ole elektroonilise hääletamise eelduseks.

Elektroonilise valijakaardi tellimine võtab aega ainult mõne sekundi.

i

MAIRIS KUNGLA, regionaalministri valitsemisala rahvastikutoimingute osakonna juhataja asetäitja

blog comments powered by Disqus