“Kõige sagedamini tulevad abi otsima tütarlapsed. Igati on oodatud vastuvõtule ka noormehed,” lausus naistearst, kes Tallinna Seksuaaltervise Liidu raames noortenõustajate kursused on lõpetanud.
Doktor Minni Tarum otsustas end täiendada noorte nõustamise alal, sest tundis, et vajab günekoloogina põhjalikumaid teadmisi ka noorte terviseprobleemidest. “Kui lõpetasin kursused, selgus, et Eestis pakutakse noorte nõustamise teenust kõikides suuremates keskustes, välja arvatud Jõgeva. Nii tehtigi mulle ettepanek kodulinnas noori nõustama hakata. Sõlmisin haigekassaga lepingu, mis tagab, et nõu soovivad noored ei pea maksma visiiditasu.”
Minni Tarum võtab nõustajana vastu kuni 24- aastasi noori. “Tulla võib üksinda, lapsevanemaga, mõne teise pereliikme, sõbra või sõbrannaga. Ootan väga vastuvõtule ka noormehi, kel vaja hädasti soovitusi ja juhiseid, kuidas ühes või teises olukorras käituda. Eks noormehed olegi nõustamisest suuresti ilma jäänud. Kui koolides käivad õpilastega kohtumas naistearstid, siis on kuulajateks-küsijateks esitajateks põhiliselt ikka tütarlapsed.”
Minni Tarum teeb nõustamistööd üksinda ja tema kabinet asub kortermajas. Kõik see lisab nõustamisteenusele privaatust.
Õpetused kondoomidest
Enamasti küsitakse Minni Tarumilt nõu, kuidas soovimatust rasedusest hoiduda. Arst õpetab noori kondoomi kasutama ning annab neid ka tasuta kaasa. “Kondoomide ostmise ja kasutamise osas on meil veel arenguruumi. Näiteks Rootsi noortel on kondoom alati käepärast. Eesti noored kipuvad aga seda veel häbenema. Paljud ei julge kondoome osta, sest meie ühiskonnas on vanast ajast alles eelarvamused, mis on eriti juurdunud maal ja väikelinnades. Nii ei tihkagi noored kodukandi apteegist kondoomi küsida, sest järsku juhtub keegi tuttav seda nägema. Seetõttu oleks mõistlik, kui vastavas eas laste vanemad ise koju kondoomid muretseksid. Lisaks ostmiskartusele kasutakse kondoomi vähe ka ohutunde vähesuse tõttu. Noored teavad iseenesest HIV-viirusest ja suguhaigustesse nakatumise võimalusest. Paraku mõeldakse tihti, et ega mind haigestumine ei ohusta,” rääkis doktor Tarum. AIDSI ja suguhaiguste diagnoosimiseks on võimalik Minni Tarumi vastuvõtul anonüümselt vereanalüüse anda.
Günekoloogitool on vabatahtlik
Minni Tarum jagab soovitusi ka rasestumisvastaste tablettide kasutamiseks ja kirjutab vajaduse korral välja ka retsepti. Nõustajal on olemas ka tablettide näidised. Soovi korral saavad vastuvõtul käijad kaasa ka mitmekülgset infomaterjali.
Tarum lükkas ümber hirmu, mis võib tütarlastel nõustamisele tulekuga kaasneda. “Kuna olen erialalt günekoloog, arvatakse, et vastuvõtule tulles peab kohe günekoloogitoolile minema. See on aga vabatahtlik, igaühe enda otsustada.”
Minni Tarum rääkis oma kogemuste põhjal ka sünnitajate vanusest tänases Eestis. “Naistel on üldine tendents enne haridus omandada, tasuv töökoht leida ja alles seejärel pereplaneerimisele mõelda. Minu vastuvõtul on aga käinud ka alla 20 aastasi noori, kel kindel soov sünnitada. Need on tavaliselt tütarlapsed, kel püsisuhted noormehega, õppimissoovi praegu pole, küll aga tahtmine emaks saada. Leidub ka noori naisi, kel polnud veel kavatsust last saada, kuid rasedaks jäädes otsustavad siiski sünnitada, sest teavad abordi kahjulikkusest tervisele. Sellisesse olukorda sattunu vajab positiivset suhtumist nii vanematelt kui ka oma noormehelt.”
Minni Tarum nõustab noori oma erakabinetis Jõgeval Aia tn 31-46. Vastuvõtupäevad on laupäev ja kolmapäev, mil noortel on mõistlik tulla pärast koolitunde. Registreerida saab laupäeval ja kolmapäeval telefonidel 77 22 223 ja 56 690 435.
Võimaluse ja eelneva kokkuleppe korral võib doktor Tarum nõustada noori ka Mustvees, kus ta töötab SA Mustvee Tervis juhatajana ja võtab vastu naistearstina.
JAAN LUKAS