Dirigendina suurel peol

Põltsamaa muusikakooli puhkpilliõpetaja Urmas Mägi juhatusel mängivad nii Põltsamaa Ühisgümnaasiumi puhkpilliorkester kui ka Põltsamaa linnaorkester. Mõlemad orkestrid osalesid ühtlasi ka seekordsel suurel peol Tallinnas. Ühisgümnaasiumi orkester mängis ühena noorte puhkpilliorkestritest laulukaare all, linnaorkester oli oma linna noortele toeks mängimas laulupeorongkäigus nagu ka mõnel varasemal peol.

 Mis tunne oli seista nii suure peo dirigendipuldis?

Väike närv tuli enne sisse küll, vastutus on ju ikkagi suur. Kui aga juba juhatama hakkasin, polnud enam mingit pabinat, oleks nagu igapäevast tööd teinud. Minu peamine ülesanne oli, et orkestrite koosmäng sujuks ja ?loksuma? ei hakkaks, mängida oskasid lapsed niikuinii.

Olid üks dirigentidest ka eelmisel koolinoorte laulupeol, millised on sellega võrreldes tänavuse peo muljed?

Eks iga pidu on kordumatu ja erinev. Tundub, et kõik läheb ikka paremuse poole. Tänavuse peo kava meeldis rohkem ja puhkpilliorkestri palad olid lastele endile üsna meeltmööda, vähemalt mingit tõrget õppimise käigus ei tekkinud.

Kuidas kulgesid peoeelsed proovid lauluväljakul?

Esimene proov oli reede õhtul. Tuli harjutada nii lavale minekut kui ka sealt tulekut. Massi sees mängida on ju teistmoodi kui oma orkestriga, hoopis teised on ka hääl ja kõla. Esimese prooviga oli seda ?loksumist? ikka üksjagu, iga järgmisega läks asi paremaks. Peol tuli õnneks kõik hästi välja, jäin täiesti rahule.

Kas kahe puhkpilliorkestri ja lisaks veel mitme teise koosseisu ning ansambliga tegelemine üle jõu ei käi?

Ei ole aru saanud, et üle jõu käiks. Muusikategemist ei tohigi võtta kui ränkrasket tööd. Kui rõõmuga teed, siis raske ei ole. Linnaorkestri mängijad käivad ju koos vabatahtlikult ja oma vabast ajast, asi peab olema meeltmööda ja pingevaba, muidu ei käidaks. Samas on harjutused siiski tõsine töö.

Kellega meeldib rohkem tegelda, kas laste või täiskasvanutega?

Omamoodi huvitav on mõlematega. Noori saad kujundada, täiskasvanud mängijatega tekib jällegi selline omavanuste sõbrasuhe.

Selle kuu keskpaigas alustab Põltsamaal tegevust järjekorras juba neljateistkümnes puhkpillimuusika suvekool, kus Sinul on üpris oluline osa. Kas saad enne seda pisut puhata?

Jah, kui välja arvata, et vahepeal käime lastega Tartus puhk- ja löökpillimängijate festivalil ?Mürtsub pill?, mida tänavu peetakse kolmandat aastat. Eeloleval laupäeval on aga Põltsamaal veinipäeva pidustused ja linnaorkestriga mängime seal.

   VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus