Contra saab Oskar Lutsu huumoripreemia

Peale Contra kandideerisid Lutsu-preemiale seekord Peep Pedmanson, Gert Kiiler, Veiko Märka ning Võrumaa taustaga loominguline koondis, mis andnud välja CDga luulekogumiku “Viie pääle”. Selleski ühenduses on üheks osaliseks Contra. Peale tema kuuluvad sinna Aapo Ilves, Jan Rahman, Olavi Ruitlane ja Pulga Jaan. Preemiakandidaate said huumorisõbrad esitada 15. jaanuarini.

            Traditsiooniliselt on antud ?üriiliikmetele koosoleku ajal võimalus veel lisakandidaate esitada. Seekord kasutas seda võimalust Palamuse raamatukogu juhataja Mare Nahk, kes andis edasi paljude oma lugejate soovi, et huumoripreemia saaks näitleja Aleksander Eelmaa, kes läinud eesti rahvale hinge kui telesarja “Õnne 13” värvikaim tegelane Ülo. Omalt poolt lisas Mare Nahk kirjandusloolase Aivar Kulli kandidatuuri: äsjailmunud monograafia “Oskar Luts” eest on Kull tema meelest Lutsu kodukandi tunnustuse igati ära teeninud.

            Kui ?ürii oleks järjekindluse printsiipi järginud, siis oleks ta pidanud määrama preemia Põltsamaalt pärit Peep Pedmansonile, kelle kandidatuur esitati juba kolmandat aastat järjest. Pedmansoni teatakse praegu eelkõige kui Maie ja Valduri teemalise telesarja, filmi ja tuurishowde tekstide autorit, telesarja “Õpetajate tuba” stsenaristi ning viimasel ajal ka kui “Normani show” sket?ide autorit. Gert Kiileri kandidatuurgi polnud vaagimisel esimest, vaid juba teist korda. Tema on praegu üks telesarja “Pehmed ja karvased” põhiautoreid ning kirjutab koos Villu Kanguri ja Contraga ka telesarja “Hajameelselt abielus” stsenaariumi.

            Veiko Märka kandidatuuri esmakordne esiletõus oli aga ootuspärane: võitis ta ju kohalike teatrisõprade südame Palamuse Amatöörteatri mulluse suvetüki “Sabani sõlmes Luts” autorina. Contra kandidatuuri üks esitajaid oli Palamuse Gümnaasium: sealsel rahval on luuletaja paari aasta tagusest külaskäigust kõige paremad mälestused. 32-aastane Margus Konnula alias Contra on Urvaste vallast pärit endine postiljon, kelle luuleannet tutvustas eestlastele kõigepealt samuti Võrumaalt pärit telemees Vahur Kersna. Nüüdseks on Contra andnud välja terve virna võrukeelseid luulekogusid ning kujunenud oodatud külaliseks raamatukogudes, koolides ja kirjanduskallakuga avalikel üritustel: ta on tõeline rahvamees, kes suuteline suisa kohapeal luuletusi ja laule looma.

            Pisut aru pidanud, otsustas ?ürii üksmeelselt, et hääletussedelitele kantakse enam poolehoidu kogunud Peep Pedmansoni, Gert Kiileri ja Contra nimed. Nagu täidetud sedelitelt selgus, olid 19 hääletanust 12 andnud oma hääle Contrale ja seitse Peep Pedmansonile. Seega oli preemia saatus otsustatud. Nüüdseks on selgunud ka preemia üleandmise kuupäev: pidulik tseremoonia toimub täpselt rahvusvahelisel naljapäeval, 1. aprillil Palamuse rahvamajas.

            Suur osa preemiasummast kogutakse, nagu ikka annetuste teel. Ettevõtjatel, asutustel ja üksikisikutel, kes soovivad preemia väljaandmist toetada, palutakse ühendust võtta Palamuse vallavalitsusega. 

RIINA MÄGI          

blog comments powered by Disqus