Berliinlannade akvarelliduett Jõgeva linnaraamatukogus

Jõgeva linnaraamatukogu teise korruse lugemissaal on taas akvarelli päralt: nädal tagasi avati seal näitus pealkirjaga “Lääne-Berliini akvarellistide duett”. Dueti moodustavad Renate Pfrommer ja Lilo Gericke-Zaki, kelle töid on Jõgeva publik saanud näha ka mõnel varasemal ühisnäitusel.

Berliinlannade näitus sai teoks Jõgeva akvarelligalerii Kala vahendusel. Renate Pfrommer ja Lilo Gericke-Zaki on Kala omaniku Gennadi Lapini head tuttavad: nad on koos viibinud nii mõneski rahvusvahelises kunstilaagris. Eestis käisid nad viimati möödunud suvel. Nad osalesid Lapini kutsel galerii Kala poolt Luual korraldatud akvarellilaagris. Juhendamist nad ei vajanud, sest on mõlemad professionaalsed kunstnikud ja teeninud leiba ka kunstiõpetajana.

Lilo Gericke-Zaki on lõpetanud Berliini pedagoogilise kõrgkooli ja kunstiülikooli ning tegutsenud kaua aega kunstiõpetajana. Praegu on ta vabakutseline. Renate Pfrommer on õppinud Berliini kunstiülikoolis suisa mitmel korral, ent vahepeal täiendas ta end ka USAs Floridas tegutsevas Atlandi ülikoolis. Tema on juba veerand sajandit olnud Steglitzi ja Zehlendorfi rahvaülikooli lektor ning korraldanud kunsti- ja kultuurireise kogu Euroopa piires. Nii Renate kui ka Lilo näituste nimistu on pikk ja mõlemad on ka palju reisinud. Sellest annab tunnistust Jõgeva väljapanekki.

Iseloomulikud motiivid

Renate Pfrommeri tööde hulgas on näiteks Tais ja Sri Lankal, aga ka Aafrika riikides maalituid. Igalt poolt on ta leidnud iseloomulikke motiive: Aafrikast tüsedaid savannipuid, Taist napis rõivastuses neiu, kes kannab punaseid saapaid jne. Oluline on tabatud nappide vahenditega.

“Renate on ekspressiivsem, võtab reisides saadud muljeid jõulisemalt vastu ja annab neid ka jõulisemalt, värvilisemalt edasi,” ütles Gennadi Lapin. “Eriti meeldivad mulle tema kaks hea koloriidiga poolabstraktset teost, “Õitseaeg” I ja II.”

Lilo Gericke-Zaki on Lapini hinnangul väljendusviisilt rahulikum ja tasakaalukam. Tema tööde hulgast võib leida näiteks Leedus Nidas maalitud motiive, aga ka Luual jäädvustatud moonid.

Jõgeva akvarellisti Eike Salu sõnul kuuluvad Lilo Gericke-Zaki ja Renate Pfrommeri siinse näituse formaadilt suhteliselt väikesed tööd enamasti reisivisandite žanri ja neid ei saagi võrrelda suureformaadiliste ateljees (ja spetsiaalselt näituste jaoks) tehtud maalidega.

Vabadus ja värskus

“Nende tugevus on vabaduses, värskuses ja spontaansuses. Need on paberile püütud muljed, emotsioonid, mitte näitusekülastajatele imponeerimise soovist kantud viimistletud tööd,” ütles Eike Salu.

Tema sõnul on tore, et ka tänapäeval keegi looduses maalimas käib. Nüüd on ju rohkem kombeks teha kohapeal fotod ning maalida nende järgi kodus. Mõnikord tehakse kohapeal ka visandlik töö ning selle järgi kodus suurem näitusetöö. Aga Eike Salu teab omast käest, et väikesele visandile talletatud emotsiooni ei õnnestu kaugeltki iga kord suurele tööle üle kanda. Renate ja Lilo Jõgeva näituse töödes on aga kõik kohapeal saadud emotsioonid ehedal kujul olemas.

Eike Salu tunnustas berliinlannasid ka selle eest, et nad aastakümneid õpetajatööd teinuna ise maalimise soovi pole minetanud.

“Õpetamine ja koolitöö neelavad tõesti niivõrd palju energiat, et sealt kõrvalt kunsti teha on paras eneseületamine,” ütles Eike Salu, kes ka ise aastakümneid õpetaja olnud.

Näituse “Lääne-Berliini akvarellistide duett” korraldamist toetas Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp. Näitus jääb Jõgeva linnaraamatukogus avatuks 24. novembrini.

blog comments powered by Disqus