Baltlaste hauad on osake meie maa ajaloost

Tänase Vooremaa kodulooküljelt saame lugeda toredatest Saare valla inimestest, kes Saarjärve külas on Mannteuffelite perekonna kalmistu eest hoolt kandnud. Tänaseks juba eakad inimesed võtsid kätte ja korrastasid võssa kasvanud hauaplatsi.

Kolm peret on teinud ära tänuväärse töö ja jõudnud verstapostini, mille juures nad tahaksid teatepulga noorematele üle anda.

Saarjärvele maetud krahvipreili lahkus elust vabatahtlikult, õnnetu armuloo ja vanemate mõistmatuse pärast. Niisugune hingeliigutav lugu on elanud üle pika okupatsiooniöö. Noored on võssa kasvanud kalmistule krahvipreili hauale igal ajal lilli viinud.

Samasuguseid perekonnakalmistuid on leida paljudes paikades üle Eesti ja õnneks on möödas need ajad, mil inimestele sisendati, et parunid olid pahad ja kõik nendega seonduv tuleb unustada. Mõisnike ajajärk on osake meie kodumaa ajaloost, mida peaksime oskama hinnata ja jäädvustada.

Miks mitte pöörduda edaspidi abi saamiseks baltlaste seltside poole Saksamaal, ent taustauuringud kirikuraamatutes ning esmased heakorratööd peaksime enne ikka oma jõududega ära tegema. Oleme ju selle maa peremehed.

25. oktoober 2008

blog comments powered by Disqus