Baltimaade aktiivseimad kaardimaksjad elavad Eestis


Eestis eelistab kaardiga maksta 60 protsenti pangakaardi kasutajatest, Lätis eelistab kaardimakseid ligi 40 protsenti ja Leedus 21 protsenti kaardikasutajatest, selgus Swedbanki Balti riikide eraklientide pangakaardi kasutuse ülevaatest. Aastatesse arvestatult on Eesti edumaa teiste Balti riikide ees seitse aastat. Eestlased maksavad igas kuus kaardiga 19 korda ning tasuvad kokku 290 eurot.

Täna võtavad leedulased kaks korda ja lätlased 1,5 korda automaadist sularaha rohkem, kui seda Eestis tehakse. Samas on kaardimaksete osakaal viie aastaga igas riigis jõudsalt kasvanud. Selle järgi võib ennustada, et järgmisel aastal jõuab Läti tasemele, kus Eesti oli kuus aastat tagasi, ning Leedu jõuab samal ajal omakorda Läti toonasele tasemele.

Ehkki teiste Balti riikidega võrreldes võiksime end nimetada juba kaardimakserahvaks, võtab Põhjamaade tasemele jõudmine siiski veel aastaid. Swedbanki andmetel on kaardimaksete osakaal näiteks Rootsis ligi 80 protsenti kõigist kaarditehingutest.

Kaardimaksetehingute mugavus ja turvalisus ning see, et ka väikestes kauplustes kaardiga maksta saab, hoiab Eesti kaardimakseturgu siiski jätkuvalt kiires kasvus. Ka ümbrikupalkade vähenemine üle Eesti aitab kaasa kaardiga maksjate hulga kasvule.

Swedbanki analüüsi kohaselt elavad aktiivsemad kaardikasutajad Eestis Saaremaal, Hiiumaal ja Tallinnas, kus inimesed eelistavad kaardiga maksta 65 protsendil juhtudest. Madalaim kaardimaksete osakaal on Ida-Viru maakonnas, kus kaardiga eelistab maksta veidi üle 40 protsendi kaardikasutajatest. Viimase aastaga on just Ida-Viru maakonnas kaardimaksete osakaal kõige kiiremini kasvanud.

Kaardikasutuse turuandmete alusel tehakse valdav osa kaardimaksetest kohalikus kaubandus-teenindusvõrgus. Samas kogub populaarsust ka internetikaubandus. E-kaubanduse osakaal on viimase kahe aasta jooksul Eestis neljandiku võrra kasvanud, moodustades kõikide kaarditehingute summast 5,6 protsenti.

Analüüsi kohaselt on kaardimaksete arv viie aastaga kolmandiku võrra kasvanud. Tänavu teeb Eesti kaardiga maksja keskmiselt 19 makset kuus. Viis aastat tagasi oli makseid 13. Kasvanud on ka kaardimakse keskmine summa. Kui tänavu on see 290 eurot kliendi kohta ühes kuus, siis viie aasta eest oli keskmine summa 193 eurot. Sularaha võtavad kaardikasutajad välja keskmiselt 3 korda kuus, kokku 225 eurot. Võrreldes Läti ja Leedu turuga, kasutatakse sularahaautomaate sama palju, ent lõunanaabrite juures on keskmine välja võetav summa väiksem, kuna sissetulekud on samuti väiksemad.

Selle aasta teise kvartali andmete kohaselt on Eestis toimivaid pangakaarte 1,8 miljonit, Lätis 2,4 miljonit ja Leedus 3,5 miljonit.


ULLA  ILISSON, Swedbanki jaepanganduse divisjoni juht

blog comments powered by Disqus