Balti metsanduskoolid võrdlevad kutseoskusi

Luua Metsanduskooli korraldusel toimuvad homme ja ülehomme Jõgevamaal ja Tartus Baltimaade kutseõppeasutuste metsanduslikud kutsealavõistlused ehk lühidalt Balti mängud. Koos Balti mängude raievõistlusega viiakse läbi ka üle-eestiline raievõistlus “Top 10”, mis on üheks valikvõistluseks, selgitamaks välja Eestit esindava MM-koondise koosseis.

Läti ja Leedu võistlejad — kummastki riigist on tulemas viiekümneliikmeline õpilaste ja juhendajate esindus — saabuvad Luuale juba täna õhtul. Homme kell 10 avatakse võistlused Luua Metsanduskooli õppehoone ees. Kohe pärast seda sõidab enamik võistlejad bussidega võistluspaikadesse. Erandiks on vaid kergejõustikuvõistlustel osalejad, kes selgitavad paremad metsanduskooli staadionil. Metsanduslik kutsealavõistlus viiakse läbi Saare järve äärde sisustatud rajal ning raievõistluse esimene ala — langetamine — kahel langil, millest üks asub Kudina-Saare tee ning teine Maarja-Pataste tee ääres.

Raievõistluse ülejäänud alad — täpsussaagimine, kombineeritud järkamine, saeketi vahetus ja laasimine — viiakse läbi Tartus Lõunakeskuse juures asuval platsil laupäeval kella 10-16. Raievõistlus, nagu öeldud, on nii Balti mängude osavõistlus kui ka Husqvarna karikatele peetav üle-eestiline raievõistlus “Top 10”.

“Raievõistluse “Top 10” täiskasvanute klassis teevad kaasa Eesti paremad saemehed, juunioride klassis aga ka Balti mängudel osalejad Eestist, Lätist ja Leedust. Külalisvõistlejate kaasalöömine tõstab konkurentsi juunioride klassis päris kõrgele,” ütles üks raievõistluste korraldajaid, Luua Metsanduskooli õppemetskonna metsaülem Peep Arold. “Tartus peetakse raievõistluse neli ala eelkõige sellepärast, et võistluse sponsorid on huvitatud võistluse toimumisest võimalikult suure hulga publiku silme all.”

Sponsorite teema puudutab mõistagi eelkõige raievõistlust “Top 10”, Baltikumi metsanduskoolide kutsealavõistlus toimub Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Raievõistluste täiskasvanute klassis teevad kaasa enamasti Luua Metsanduskooli vilistlased. Balti mängudel on Eesti esindatud aga ainult selle kooli õpilastega. Raievõistlustel teevad kaasa Mihkel Tamm, Rivo Fomotškin, Kaidar Kübarsepp ja Madis Madisson. Samad noormehed sõidavad kooli õppeosakonna juhataja kt Erle Männiste sõnul tuleval nädalal Norrasse, kus nad esindavad Eestit Euroopa metsanduskoolide kutsealavõistlustel. Metsanduslikul kutsealavõistlusel esindavad Luua Metsanduskooli ja üksiti Eestit Aigar Tiho, Marek Kangur, Erki Meentalo, Kaido Pern, Kristjan Varm, Keio Kanna ja Kristel Arukask, kergejõustikuvõistlustel Margus Mooses, Rauno Rebaste, Sander Kelgo, Enari Lumi, Martin Mehide ja Arvi Künnapuu.

Võistluste pidulik lõpetamine ja paremate autasustamine toimub laupäeval kell 19 Luua klubis.

Balti mänge korraldatakse juba 1964. aastast.

“Kui vahepealsel riigikorra muudatuste ajal jäid võistlused mõnel aastal pidamata, siis viimastel aastatel on need taas toimunud igal aastal,” ütles Erle Männiste. “Meie arvestuste kohaselt peaksid mängud tänavu toimuma kolmekümnendat korda. Luua Metsanduskool korraldas neid viimati 2005. aastal.”

Rahvusvahelistel kutsealavõistlustel osalemine võimaldab nii õpetajatel kui ka õpilastel saada tagasisidet oma tööle: teiste riikide esindustega konkureerides selgub ju kõige paremini, missugusel tasemel metsandusspetsialiste kool välja õpetada suudab.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus