Ba?kiiria graniitkivi Eesti Ema monumendile

ISCG juhatuse liige Priit Saksing märkis, et Ba?kiiriast otsustati kivi tuua monumendi rajamise eestvedaja Hans Sisassi ja skulptor Riho Kulla soovil, kes pärast graniidinäidistega tutvumist leidsid, et kvaliteedi ja värvitoonide poolest sobib just sealne graniit.

“Arutasin kujuga seonduvat ka Riigikogu liikme, endise haridusministri ja Võru maavanema Mait Klaasseni ja Võru linnapea Ivi Eenmaaga. 3,6 meetri kõrgune ja 1,4 meetri laiune kivi toodi Ba?kiiriast rongiga Peterburi ning edasi veoautoga Haanjasse kiviraidur Margus Kurvitsa koduõuele. Rõõm oli vaadata, kuidas paljud Võrumaa mehed abistasid kivi mahatõstmiseks vajalike tööde korraldamisel. Ba?kiiriast kivi toomine on mõneti sümboolnegi, sest eestlaste kui soome-ugri rahva juured on Uraalides,” rääkis Saksing.

“ISCG täitis tellimuse korrektselt. Kivi muudab hästi töödeldavaks asjaolu, et selle kättesaamiseks ei kasutatud lõhkeainet, vaid raiumistehnikat. Nägin laborianalüüse, mis tõestasid, et kivi ei sisalda radioaktiivseid ained, mis on eriti oluline, sest Eesti Ema kuju saab loodetavasti olema laste üheks kogunemiskohaks,” ütles Hans Sissas. Ta märkis, et mõte teha monument tekkis tal 2001. aastal, kui ta töötas Võru vallavalitsuse arendusnõunikuna. “Eesti emal on olnud meie rahvale siduv roll erinevatel ajastutel ? nii sõdade ja kannatuste ajal kui ka parematel päevadel. Tunnetasin sedagi, kui suur probleem on eesti rahvale madal sündivus, mistõttu ka koolid tühjaks jääma kipuvad.”

Kuju valmissaamisel osaleb ISCG ka sponsorina. “Monument eesti emale on oluline kogu eesti rahvale, seepärast kutsun ka teisi ettevõtjaid selle sündi toetama,” lausus Priit Saksing.

Kuju jaoks saab teha annetusi arveldusarvetel SEB Eesti Ühispank 102 200 359 96014 ja Hansapank 221 025 673 851, märgusõna Memento Võrumaa Ühendus, Monument Eesti Ema.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus