Avinurmes taastati küüdivagun

Eile avati Avinurmes Avijõe Seltsi algatusel ajaloohõnguline vagun 1949. aasta 25. märtsil  Siberisse küüditatud inimeste mälestuseks.

Idee üks algatajaid, Avijõe Seltsi liige ja ettevõtja Enno Strauss ütles, et Avinurmes oli juba kaua mõttes jäädvustada märtsiküüditamise 70. aastapäevaks nende inimeste mälestus, kes sel päeval paikkonnast vägivaldselt välja saadeti.

„Küüditamisvaguniga sarnane loomavagun toodi Avinurme Sondast. Vanemuise teatri kunstnikud aitasid meisterdada vagunis istuvad küüditatuid kujutavad nukud. Väljapaneku täiendamine ja hoolitsemine jääb kohalike hooleks,” rääkis Enno Strauss.

Tema sõnul on vaguni uksel mälestussein 1949. aasta 25. märtsil Avinurmest küüditatud inimeste nimedega. Kokku oli neid 144.

„Konkreetsed isikud ehk kaugemalt tulijatele palju ei ütle. Vaadates aga inimeste sünniaastaid näeme, et enamus väljasaadetutest olid vanurid ja lapsed, kellest mõnedki olid sündinud 1948. aastal. Samuti saab lugeda, missugusesse Siberi asupaika keegi küüditati ja kuidas ning millal Eestisse tagasi saabumine õnnestus.”

Süngeid aegu meenutava vaguni avamisele oli Avinurmes kogunenud rohkesti inimesi. Sealhulgas ka Lääne- ja Ida-Virumaalt. Sündmusel kõneles Mustvee vallavolikogu esimees Aivar Saarela. Musitseerisid Avinurme puhkpilliorkestri liikmed.

Info Avinurme küüditamisvagunist, mis Eestis praegu ainus omanäoline, on ka Pärnumaal asuval Lavassaare Muuseumraudteel. Nii teatakse ka sealt traagilisele ajaloosündmusele pühendatud eksponaati Avinurme vaatama juhatada.

Vagunit on võimalik vaatama tulla igal ajal. Uste lahti tegemiseks on aga tarvis tulekust ette teatada.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus