Avinurmes peeti Kevadmätta laata

Laadahooaeg käib juba täite tuuridega. Möödunud nädalavahetusel toimus Eestimaa pinnal umbes tosin laata, Avinurmes peetu kandis lustakat nime Kevadmätas.

Ida-Virumaa veerel asuv Avinurme on üle Eesti tuntud eelkõige tänu oma tublidele puutöömeistritele, ent aiandus on selles kandis samuti suure au sees. Sestap on köögivilja- ja lilletaimed ning ilu- ja viljapuuistikud seal kevadel minev kaup. Ning just taimed ja istikud olidki Kevadmättal aukohal. Pakuti ka käsitööesemeid, mett, kodutehtud toidukraami ja raamatuid.

“Kauplejaid pani end laadale kirja kolmekümne ringis. Tõsi, mõned jäid vist ka tulemata,” ütles Avinurme Elulaadikeskuse juhatuse liige ja EELK Avinurme koguduse õpetaja Rene Alberi, kel oli tänavusel Kevadmättal täita peakorraldaja roll.

Alberi sõnul oli tänavune Kevadmätas järjekorras juba kolmas ja iga aastaga on üritusele pisut tuntust juurde tulnud. Ka korraldajatering ja laada toimumiskoht on aja jooksul pisut muutunud.

“Laadakalender on tänapäeval tihe, ka Mustvees ja Jõhvis peetakse täna näiteks laata,” ütles Rene Alberi. “Mõned müüjad helistasidki, et küsida, kas meil nende jaoks ikka ostjaid jätkub. Vastasin, et kindlalt lubada ei julge, aga kohale võiksid nad ikka tulla.”

Istikud läksid hästi kaubaks

Viljandimaal Pollis tegutseva Seedri puukooli esindajad ei pidanud Avinurme tulekut kindlasti kahetsema, sest nende furgoonauto juures tungles pidevalt inimesi. Avinurme puiduaidas töötav Katre Mölder ostis endale näiteks Seedri puukoolis kasvanud noore õunapuu ja ploomipuu ning oli ostuga väga rahul.

“Me elame ju keset loodust ning kitsed, koprad ja vesirotid teevad meie aedades, mida tahavad,” ütles Katre Mölder. “Meil närisid vesirotid ühel noorel õunapuul juured ära ning nüüd sai sellele asemik muretsetud. Tore, et selleks ei pidanud kodunt kaugele sõitma. Kevadmätas on aga muidugi suhteliselt vaikne ja rahulik võrreldes jaanilaupäeval peetava tünnilaadaga: siis joostakse Avinurme, piltlikult öeldes, pikali.”

Kevadmätta laadal valitses tõesti mõnus kodune meeleolu. Samas ei saanud müüjad kurta, et kaubast lahti poleks saanud.

“Minul on päris hästi läinud, aga mul pole siin praegu konkurente ka,” tõdes tartlanna Maila Lubi, kes laadal vahvaid heegeldatud suvemütse müüs. Laadal võis kohata ka n-ö mobiilset müüjat. Avinurme tuntud leivaküpsetaja Heli Habakuk käis laadaplatsil kandikuga ringi ja pakkus omatehtud pirukaid. Leib ja sepik olid tal juba otsa saanud.

“Laadamüüjad ei saa tavaliselt ise midagi osta, aga kui neile kaup suisa kätte viia, ostavad nad hea meelega,” ütles Heli Habakuk. Tema firma OÜ Maamaitse oli just samal päeval avanud Avinurmes vahva tünni meenutava kioski, kus pakutakse koduleiva ja pirukate kõrval ka masinajäätist ja hamburgerit. Tünni vahva disain tuli Heli abikaasalt Neemelt, kes on OÜ Puunõu omanik. Nii et ettevõtlikku vaimu Avinurmes jätkub.

Rohesöömisvõistlus

Peale ostlemise võisid Kevadmätta laadale kogunenud vanasse pastoraadihoonesse rajatud elulaadikeskuse ruumides meisterdada või sealsamas tegutsevas kohvikus einestada. Kiriku ukse ees istudes võis osa saada rikkalikust kultuuriprogrammist, elulaadikeskuse taga aga lõbusatest spordivõistlustest.

Kevadmätta tavakohasele tordioksjonile toodi küll seekord vaid kaks torti, ent mõlemad said korraliku hinnaga maha müüdud. Uudse ettevõtmisena korraldati seekord rohesöömisvõistlus, millel tuli kiiruse peale ära süüa taldrikutäis idusid ja kurgiviile ning klaasitäis marjavett.

“Tänane Kevadmätas kukkus tõesti mõnus välja,” kiitis kõigil kolmel aastal Kevadmätta päevajuhiks olnud Marika Oolberg. “Ilm oli ilus, rahvast oli parasjagu ja inimestel suur isu istikuid osta: talvel võttis külm paljudes meie kandi aedades viljapuid ja ilutaimi ära.”

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus