Avinurmes peetakse pühapäeval kevadlaata

Sel pühapäeval on kõik aiandus- ja kultuurihuvilised oodatud Avinurme kiriku parki, kus peetakse meeleolukat kevadlaata. Kevadmätta nime kandvalt laadalt saab soetada taimi ja istikuid, ent seal pakutakse ka rikkalikku kultuuriprogrammi ja võimalust oma teadmised proovile panna. Sündmust korraldavad Avinurme Elulaadikeskus ning Avinurme Kultuuri ja Hariduse Selts Nurmetuled.

Laadapäeva juhatab sisse kell 10 kirikus algav heategevuslik kontsert-jumalateenistus, millel Tartu üliõpilassegakoor esitab rahvusvahelise koorimuusikatähe Ola Gjelo ning eesti autorite Pärt Uusbergi, Tuudur Vettiku ja Arvo Pärdi palu, mis kõnelevad inimlikest väärtustest nagu armastus, hoolimine, südamlikkus ja kodutunne. Kontserdil tehtavad annetused lähevad Avinurme vana pastoraadihoone ehk praeguse Avinurme Elulaadikeskuse hoone renoveerimisprojekti omaosaluse tasumiseks.

Laat kuulutatakse avatuks kell 11.15 ja samal ajal algab ka rohevahetus. Kevadmätta korraldustoimkonna ühe eestvedaja Lii Karro sõnul on laadale kauplema oodatud kõik, kellel pakkuda aiandusvaldkonnaga seotud kaupa: istikuid, maitsetaimi, aga ka näiteks puidust tahutud lilleanumaid.

Tahame, et Kevadmätas oleks koht, kus aiasõber saaks mõnuga ringi vaadata ega peaks teda huvitavat kaupa muu pudipadi vahelt otsima,” ütles ta.

Positiivne üllatus

Lii Karro sõnul moodustasid möödunudaastasel esimesel Kevadmätta laadal märkimisväärse osa kauplejatest jõgevamaalased.

Meie jaoks oli see positiivne üllatus, et meie vahetus läheduses Jõgevamaal on nii palju taimekasvatusega tegelevaid firmasid ja eraisikuid ning puukoole,” ütles Lii Karro. Avinurme asub paigas, kus kolm maakonda — Ida-Virumaa, Jõgevamaa ja Lääne-Virumaa — servapidi kokku saavad. Meil on hea meel, kui meil õnnestub kolme maakonna, aga miks mitte kaugemadki taime- ja istikukasvatajad oma kodupaika kokku tuua ning pakkuda nii oma rahvale kui ka külalistele võimalust istutusmaterjali soetada, nõu küsida, kogemusi vahetada ja uusi ideid saada. Mai lõpp on aianduslaada jaoks just paras aeg: istutus- ja külvitööd käivad ning öökülmaoht hakkab mööda saama.”

Sissepääsumaksuta laadal tegutsevad pajupilli- ja korvimeisterdamise töötuba. Tallinna Botaanikaaia endine direktor Aavo Mägi jagab nõu sirelite ja viinamarjade kasvatamiseks. Ta on aretanud terve rea suurte propellerikujuliste õitega sirelisorte ning toob müügiks kaasa ka nende istikuid. Õhtupoolikul viiakse soovijad bussiekskursioonile Avinurme kaunitesse koduaedadesse.

Kevadmätta kultuuriprogrammi sisustavad Avinurme lasteaia Naerulind kasvandikud, kohaliku gümnaasiumi õpilased ja Avinurme Pasunapoisid. Autasustatakse ka fotokonkursi paremaid ja peetakse tordioksjoni. Fotokonkurss kannab pealkirja “Meie kandi muusika” ning sellel on muusikategemist ja koosmusitseerimist kujutavate fotodega osalema oodatud ümbruskonna fotohuvilised. Ka Muusikamätta-nimelisele tordioksjonile oodatakse hobikokkadelt ja küpsetushuvilistelt just muusikast inspireeritud torte, kusjuures sugugi mitte ainult magusaid.

Mängitakse Eesti mängu”

Mälumänguhuvilised saavad Kevadmättal mängida teleekraanilt tuttavat Eesti mängu”. Osalema oodatakse asutuste, sõpruskondade ja perede kolmeliikmelisi võistkondi. Küsimused käsitlevad Eestimaa elu-olu, aga ka Avinurme kandi puidutraditsioone ja selles paigas aegade jooksul juhtunut. Peetakse kaks eelvooru, mille paremad kohtuvad finaalis.

Otse loomulikult on Kevadmätta ajal kõigile huvilistele avatud Avinurme Elulaadikeskus. Selle esimesel korrusel avatakse pühapäeval Indrek Ilometsa loodusfotode näitus Vereta jaht” ning samasse pannakse välja ka konkursi Meie kandi muusika” paremad fotod. Keskuse teisel korrusel saab vaadata püsiekspositsiooni “Puust sündinud elu”. Keskuse suvekohvik pakub aga kõigile aiandushuvilistele kehakinnitust.

Lii Karro sõnul olid järelkajad mullusele Kevadmättale väga positiivsed.

Istutusmaterjali ja muu aiakraami müüjad olid agarad meie poolt pakutud võimalust kasutama ning kauplejaid registreerus neljakümne ringis,” ütles ta. Usume, et tänavune näitaja ei jää möödunule alla, vaid ületab seda.”

Lähemat infot Kevadmätta kohta saab Avinurme Elulaadikeskuse kodulehelt www.elulaadikeskus.ee.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus