Avinurme tünnilaat pöörab tähelepanu koduaedadele

Jaanilaupäeval ehk võidupühal toimub Mustvee vallas Avinurmes järjekordne tünnilaat, kahekümnes pärast sündmuse traditsiooni taaselustamist. Juubelihõngulisel laadal on aukohal traditsioonid, toimub ka mõndagi uut. Nii võib rongiga kitsarööpmelisel raudteel sõita võrreldes varasemaga kümme korda pikema maa.


Igal Avinurme tünnilaadal on kindel teema, millele keskendutakse. Seekord pööratakse tähelepanu koduaedade ilule ja võlule.

„Küllap puudutab koduaiaga seonduv suuremal või väiksemal määral igat inimest. Kui kellelgi on oma eramu, siis seda ümbritseb tavaliselt ikka koduaed, mille hooldamiseks ja kaunimaks muutmiseks võib laadalt palju vajalikke kaupu osta,” rääkis sündmuse üks korraldajaid, Mustvee vallavolikogu esimees  Aivar Saarela.

Kuni 15 000 külastajat

„Avinurmes on palju ilusaid koduaedu. Nende organiseeritud külastamist küll ei korraldata, aga küllap on mitmed lahked perenaised-peremehed nõus oma valdusi ja sinna pühendatud aega, vaeva ning loomingut huvilistele tutvustama,” lisas ta.

„Avinurme tünnilaada juurde kuuluvad puidutooted. Loodame, et neid jätkub ka tänavu ja pakutakse ka tünne. Igale laadakülalisele ei pruugi siiski tünni jätkuda ja rohkem võib vedada siis, kui tulla kohale hommikul. Samas peaks tünnilaat kaupade poolest võimalikult mitmekülgne olema,” rääkis Saarela.

Tema sõnul on tünnilaada külastajate arv sõltumata ilmast jäänud 10 000–15 000 inimese vahele.

„Kahekümne aasta vältel on välja kujunenud Avirnurme tünnilaada stabiilne külastajaskond.  Traditsiooniline tünnilaat toimub alati jaanilaupäeval, 23. juunil. Paljud ei kujuta seda kuupäeva selle sündmuseta ettegi.”

Tünnilaada kultuuriprogramm toimub tünnilaval. Saarela sõnul esinevad kultuuritegijad Avinurmest  ja teistestki Mustvee valla paikadest. Publiku ette astub Ivo Linna koos ansambliga Supernova.  Tünnilaada päevajuht on Sepo Seeman. Lapsi lõbustab Leiutajateküla Lotte.

Avinurme kirikus toimuval kontserdil, mis samuti tünnilaada traditsiooniline sündmus, esineb  tänavu duo Kärt Tomingas  ja Külli Katri Esken.

Rong sõidab pikemalt

„Uudiseid on ka rongist Avinurme kitsarööpmelisel raudteel. Kui varasematel tünnilaatadel on saanud rongiga sõita 173,5 meetrit, siis nüüd liigub rong kilomeetri ühele ja teisele poole,” rääkis Aivar Saarela.

Avinurme Kultuurikeskuses saab vaadata näitust tünnilaatadest läbi aegade. Päevasele üritusele on alati järgnenud õhtune programm. Avinurme Suveteater toob lavale näitemängu „Mitte millestki ei midagi ehk ilma naisteta ei saa”. Kell 21.30 süüdatakse staadioni nõlval jaanituli. Siis algab Jaanisimman ja DJ Avo Aia keerutab plaate nii kaua kui tantsijaid jätkub. Keskööl lööb taeva särama ilutulestik, mis piirkonnas on kahtlemata suurim tuleetendus.

„Laadapilet tasub lasta loosikasti, sest võitjaid ootavad põnevad ja väärtuslikud auhinnad.  Peaauhind, tünnistiilis aiamööbel, on igati avinurmelik. Paljud auhinnad on välja pannud ka laada toetajad: nii kohalikud kui ka kaugemad ettevõtjad näiteks Toila SPA, Radisson Hotels, Värska Vesi, Vembu-Tembumaa ja Lottemaa,” märkis Aivar Saarela.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus