Avinurme suveteater kutsub Kauksisse

Avinurme Suveteatri kutsus 2005. aastal kokku Eve Strauss ja esimene lavastaja oli Malle Pärn, kes juhtis, õpetas ja tegi teatris kaasa kuni 2014. aastani. Tema käe all valmis igaks Avinurme pütilaada päevaks uus tükk.

Mallelt võttis teatepulga üle Mari Oolberg, kes on lavastamist ja näitlemist õppinud Viljandis. Nii me hooga jätkasime Malle antud suunaga: ontlikud ja toredad tükid, millel ikka oma õpetusiva sees on. Suveteater on harrastajate rõõmus seltskond, kus on viimastel aastatel väga stabiilne arv näitlejaid, ikka 8-9 inimest.

Küll on seoses perekonna või tööga tehtud aastaseid pause, aga tagasi tuldud. Osaleme igal aastal augustis Kuhjavere teatrifestivalil, kus oleme osa võtnud esimesest aastast peale. Hindajaks ja õpetajaks oli siis Kalju Komissarov, nüüd tema õpilased.

Peaaegu juba 15 tegutsemisaastaga oleme oma trupiga maha sõitnud tohutud kilomeetrid proovi ja esinema, mõned meist on lahutanud, mõned abiellunud, mõned lapsed oleme saanud. Mida me pole saanud? Me pole üksteisega tülli minna saanud, kohe üldsegi mitte, sest saame vist oma pinged maha mängida ja nagu meil öeldakse: „Kui nalja ei saa, siis mina ei mängi!”

Käimegi koos, et endal oleks tore, ja seni on meil vedanud, sest ka vaatajatel on meile häid sõnu olnud. Mõned meie näitlejad on koos käinud esimesest päevast peale ja see on juba ise märkimist väärt.

Mängime oma etendust igal aastal 9-14 korda erinevates paikades. Kaugemad kohad on Halliste ja Peraküla Läänemaal, aga ka Tartu Uus Teater ja Laulupeo muuseum on meid võõrustanud. Otsime ka uusi väljakutseid ja esinemiskohti. Meie tükid on kerge huumoriga, aga ikka mingi õpetliku ivaga ka, just sobivad maakohta mängimiseks.

Selle aasta lavastus on umbes 100 aastat tagasi kirjutatud lugu taluelust. Tüki algne päritolu on Lätimaalt ja meie näitlejatele on selle ümber kirjutanud ja seadnud Mari. Kostüümide ja peakatete kohta, mida sel ajal kanti, saime infot ja näidiseid Iisaku kihelkonna muuseumist. Kostüümid tegi valmis Merike Vaarmets.

Näidendi sisuks on see, et pärast mitut elu õppetundi saab inimesele selgeks, miks kosjaviin magus pidi olema. Et miks lähevad asjad lootusetult vussi, kui õigel ajal oma tunded tunnistamata jäetakse, ja miks on raske, kui meest majas pole.

Esietendus oli jaanipäeval Avinurmes ja kohe seejärel mängisime korra ka Mustvee lähedal Kalma külas. Kuna etendused läksid kenasti ja rahvas soovis lisa, siis otsustasime: sel aastal proovime, kas jaksame ka mitu korda järjest esineda ja teeme selleks Peipsi ääres Kauksis asuvast Puhkemajast lausa kolmeks päevaks teatritalu.

Meie etendused on 1. ja 3. augustil kell 20.00 ja 4. augustil kell 18.00. Siis peaksid meie piirkonnas suvitavad ja maal puhkust veetvad inimesed küll etenduse ära nägema.

MARIKA OOLBERG, Avinurme Suveteater 

blog comments powered by Disqus