Avatud talude päeval köeti Lohusuus külastajatele suitsusauna

Pühapäevasel avatud talude päeval käis mitmeid külalisi ka Lohusuus paiknevas pereaiandis Elulõng. Perenaine Ljubov ja peremees Igor Akulitš andsid ülevaate köögiviljakasvatusest ja tutvustasid kämpingut, kus pakuvad atraktiivsust suitsusaun, nõiamaja ning leidub muudki põnevat.


Ljubov ja Igor Agulitš alustasid Lohsuus aiandusega tegelemist pärast maade erastamist. Alustuseks kasvatati kurke. „Praegugi hõlmavad kurgid suurema osa aiamaast, samuti oleme juba aastaid maha pannud sibulat, küüslauku ja hernest ja veidi ka maasikaid. Hiljuti asusime ka istikuid paljundama ja kasvatama,” rääkis Ljubov, kes on põline Lohusuu kandi naine.

Kodumetsast valmis kämping

Raja külast pärit Igor Agulitšil tekkis mõte ära kasutada ka ümberkaudset metsa. Nii ehitas ta puhkajate majutamiseks puust kämpingumajad. Samuti valmisid kõrtsiks kutsutav hoone keha kinnitamiseks ja toidu valmistamiseks ning suitsusaun, mida peremees ka avatud talude päeval küttis. „Kui inimene suitsulõhna talub, on suitsusaun tervisele igati kasulik,” kommenteeris peremees.

Kämpingus on väike pood, kus müüakse Peipsimaa-teemalisi meeneid ja suupisteid. Agulitšite majapidamises pole ehitised mitte ühesugused, vaid võimalikult eripärase ja huvitava väljanägemisega. Nii näitas Igor atraktiivset nõiamaja, mille aknale on ta maalinud pildi Baaba-Jagaast. Ühe puu otsa on ta aga meisterdanud puidust pruunikas toonis kassi.

Rajatud on ka tiik, milles viit liiki kalu. „Soovime, et meil mööduks puhkus tõeliselt looduslähedaselt. Nii möödub kiiremini ka argipäevasest kiirustamisest tingitud stress,” arvas Igor.

„Avatud talude päeval võtsime külalisi esimest korda vastu möödunud aastal. Siis oli külastajaid 130. Selline sündmus annab hea võimaluse aiasaaduste kohapealseks turustamiseks ja turismivõimaluste tutvustamiseks,” rääkis Ljubov Akulitš. Tänavusel avatud talude päeval korraldasid Akulitšid huvilistele erinevatel kellaaegadel kolm ekskursiooni.

Nad näitasid, kuidas kurki juba mitmendat aastat kasvuhoones turbakastides kasvatatakse.

„Kui kurki ühe maa peal kaua kasvatada, tekkivad igasugused juurepõletikud ja saak võib peaaegu olematuks jääda. Turbakaste kasutades seda ohtu aga pole: kevadel paneme uue turba sisse, sügisel võtame välja,” selgitas perenaine uudistajatele. Tema sõnul sobib turbane maa ka hästi sibula kasvatamiseks.

Külastajate erutavad muljed

Veel saadi teada, et kämping ongi suuresti rajatud kurkide turustamisest saadud rahaga.

Ljubov ja Igor pakkusid talupäevalistele kalasuppi ja suupisteid, mis tehtud Lohusuu kultuuriseltsi Logovest retseptiraamatu põhjal. Joogiks oli tervislik Ivan-Tšai.

„Pereaiand-puhkeküla Elulõng on metsikult meeldiv paik. Kindlasti ei hakka siin igav, samuti saab rahulikult välja puhata. Uudistasime huviga suitsusauna, kust tervislikke aroome tundsime. Hea oli kurke otse aiapidajalt kaasa osta,” ütles avatud talude päeval Jõgevamaal ekskursioonil käinud Viljandimaa Naisseltsi eestvedaja Lea Saareoks.

„Palju huvitavat nägime ja kuulsime ka põllumajandusettevõttes Marimarta, keraamikafirmas Loov Energia, Riina Puukoolis ja kohtumisel projektiga Kääpa OTTi ühinenud ettevõtjatega. Külastasime ka Puurmani mõisa ja Kursi jahilossi,” lisas Saareoks.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus