Avatud talude päev avati Jõgevamaal

Üleeile peeti kogu Eestis avatud talude päeva. Üleriigiline suurüritus avati seekord Jõgevamaal, täpsemalt Vaidaveres tegutsevas Tarto talus, kuhu vooris pühapäeva hommikul tähtsaid külalisi lähedalt ja kaugelt.


Sündmus avati sümboolse lokulöömisega. Kunstipärasele lokulauale, millele oli sisse lõigatud Tarto talu nimi, andsid vasaratega valu maaeluminister Urmas Kruuse ja Tarto talu peremees Margus Kull. Ei tea, kumb neist kõvema käega oli, aga igatahes lõppes pidulik tseremoonia lokulaua pooleks minekuga. Võib-olla oli see vihje sellele, et ka avatud talude päeval on oht n-ö lõhki minna. Kusjuures täitsa positiivses mõttes. Kui mullusel esimesel avatud talude päeval lõi kaasa 147 talu, siis tänavu avasid oma uksed juba 234 põllumajandusettevõtet.

“Pole ime, kui tuleval aastal ulatub osalevate talude hulk juba üle kolmesaja,” sõnas Urmas Kruuse.

Ta avaldas heameelt, et avatud talude päevale oli võimalik avalöök anda sellises toredas talus, kus valitseb tugev eesti meel ja kus kolm põlvkonda käsikäes toimetab.

“Taludel on väga suur roll tööhõive säilitamisel maapiirkonnas,” ütles maaeluminister. “Talud aitavad hoida ka asustust ning sellega tagada meie riigi julgeolekut.”

Tulevad toime

Eestimaa Talupidajate Keskliidu peadirektor Kaul Nurm tõdes, et avatud talude päeval saab linnarahvas esmajoones teada seda, kust tuleb toit meie toidulauale. Lisaks sellele tasub aga avatud talude päeval mõelda, milliseid väärtusi talupere Eesti ühiskonnale üldse pakub.

“Talulapsed kasvavad üles omapärases situatsioonis ‒ ettevõtte sees. Valitsuse kirumise asemel loovad nad endale tulevikus ise töökohad. Seega toodavad talud peale toidu ettevõtlikke ja endaga hästi toime tulevaid inimesi,” kinnitas Kaul Nurm.

Päeva sisse juhatades tegi Tarto talu perepoeg Rasmus Kull teatavaks, et just samal hommikul oli talu kari täienenud ühe vasikaga. Kaul Nurm ütles tögamisi, et see on küll tore, kui maaeluminister vastsündinud vasikat isiklikult tervitama tõttab, aga ta loodab siiski Eestimaal vasikaid ka tulevikus nii palju sündivat, et kõigi ülevaatamine käib ministrile üle jõu.

Tarto talu aeda kaetud laualt said külalised mekkida kodumaisest toorainest valmistatud hõrgutisi. Meeleolu lõid ansambel Kõrsikud ja Saara Kadak, päeva juhtis telemees Urmas Vaino.

Kuklid ja helmekee

Kui avamispidu otsa sai, mindi sujuvalt üle Tarto talu enda avatud talude päeva programmile. Ja see oli vägagi sisukas. Nii praegune peremees Margus Kull kui ka tema isa, endine peremees Peedu Kull viisid huvilisi loomi ja talutehnikat vaatama. Teoks sai ka mitu töötuba: peremehe ema Merike Kull õpetas pärmitaigna valmistamist ja sellest omapärasel viisil kaneelikuklite vormimist, noorperenaine Tiina Kull helmekee tegemist. Õige palju rahvast kogunes Tarto tallu kella üheks, sest siis andis peremehe vend, Vanemuise ooperisolist Rasmus Kull kontserdi, mis kandis muhedat nime “Aidaromantika vol 1”. Esitamisele tuli eesti klassikute Artur ja Eugen Kapi, Gustav Ernesaksa ja Veljo Tormise looming.

“Küll oleks tore, kui saaks kogu selle rahva talutöödele appi,” ütles muigav vanaperemees Peedu Kull taluõue kogunenud rahvast vaadates. Ja tõepoolest: selle väega oleks saanud päris palju tehtud, sest päeva jooksul külastas Tarto talu enam kui 430 inimest.

Peale Tarto talu osales avatud talude päeval veel seitse Jõgevamaa talu ning põllumajandus- ja loovettevõtet, aga ka üks külakogukond ‒ Juula küla. Ühtekokku käis Jõgevamaa taludes-ettevõtetes 2300 külalist.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus