Avalik kiri Jõgeva vallavalitsusele ja volikogule

Meditsiiniga pikaaegselt seotud isikuna tekitas Vooremaas 31. juulil avaldatud artikkel vallavalitsuse soovist rajada perearstikeskus kesklinna sügavat hämmastust.

Need mõtted on kantud väärarusaamast, et haiged inimesed peavad saama poeskäigu kõrval ühe soojaga ka perearsti külastada. Teine asjatundmatus ilmneb selles, et ei anta aru tänapäeva perearsti töö olemusest.

Meditsiinilise abi osutamine läheb järjest kallimaks, kuna kasutusele võetakse järjest enam uut aparatuuri, mille kasutamine nõuab eraldi ettevalmistust ning püsivat personali erialalist täiendamist. Perearst ei ole ainult kuuldetorusid ja kahte kätt kasutav isik. Enamus haigeid vajab lisaanalüüside ja uuringute tegemist haigla laboratooriumis, ultraheli ja röntgenuuringuid. Majanduslikult efektiivsem ning kvaliteedi säilitamise huvides on mõistlikum lasta need uuringud teha isikutel, kes tegelevad antud alaga igapäevaselt. Juba praegu tellib osa perearste kõik analüüsid haiglast (perearst teeb reeglina kohapeal ainult uriini ja üldvere analüüse). Sellist haigete jooksutamist, mida vallavalitsus planeerib, ei kujuta ettegi.

Jõgeva ei ole New York ning busside peatumise korraldamine haigla lähedal lahendab igasugused jutud bussijaama lähedale rajatava perearstikeskuse vajadusest. Tuletan meelde, et haiged ei külasta ainult perearste, keda on Jõgeval viis isikut, vaid ka eriarste. Eriarste on haiglas mitu korda rohkem ning aastaste visiitide hulk samuti kordades suurem kui perearstidel. Isiklikult võin öelda, et ei lähe mööda ühtegi vastuvõtupäeva kui keegi perearstidest ei paku perearsti vastuvõtul hetkel oleva haige kohest ülevaatamist eriarsti poolt.

Vallavolikogu ja vallavalitsuse ülesanne ei ole keskenduda ainult ühe probleemi kitsapiirilisele lahendamisele, vaid hoida korras maakonnakeskuse funktsioneerimine tervikuna.

Kui jätkub raha uue tervisekeskuse ehitamiseks ja vana polikliiniku hoone lammutamiseks,siis peaks see rajatama kindlasti ühenduses haiglaga.

MEELIS PAUKLIN, 

kirurg-uroloog

Piiri Eriarstiabi OÜ ja Piiri Hambaravi OÜ juhatuse liige

 

blog comments powered by Disqus