August oli väga soe

Kuu keskmine õhutemperatuur kujunes viimase 86 aasta üheks kõrgemaks. Veelgi soojem on olnud august Jõgeval ainult kolmel aastal (1938., 1939. ja 1997. aastal). Kuu jooksul tõusis õhutemperatuur üle 25 kraadi 12 päeval tavapärase 4 päeva asemel. Kõige kuumemal päeval (13. augustil) mõõdeti maakonnas varjus sooja 30?32 kraadi, Peipsi ääres 29 kraadi.

Kahel esimesel nädalal oli ilm väga kuum ja vihma ei tulnud. Tänu juuli lõpu tugevatele sadudele esialgu niiskust veel jätkus, kuid peagi muutus muld tuhkjalt kuivaks ja taimed hakkasid närbuma. Kartulimugulate kasv pidurdus. Samas saadi aga teraviljasaak põldudelt kätte kuivana ja väheste kadudega.

Esimesed korralikumad vihmad sadasid maakonnas, sh ka Jõgeval, maha 14. augustil koos tugeva äikese ja rahega. Rahe õnneks taimedele olulist kahju ei teinud. Väga kuiva mulda jõudis sadanud põuajärgne vihm niisutada ainult pinnalt ja peagi aurus niiskus tagasi õhku. Sageli toob kuumal ajal äike kaasa ilma jahenemise, kuid seekord jäid kõrged temperatuurid püsima. Ka järgnevatel päevadel oli veel 27?29 kraadi sooja.

Teine pool jahedam

Veidi jahedamaks muutus ilm alles 17. kuupäevast alates ja sealt edasi sagenesid ka vihma- ja äikesehood. Rohked, mõnel pool koos tugeva äikese ja rahega sajud esinesid 21. augustil ja kuu viimasel viiel-kuuel päeval. Paiguti murdis rajutuul puid ning välk lõi puudesse ja süütas hooneid. Kui augusti kahe esimese dekaadiga kokku sadas maakonnas ainult 2?14 mm, siis viimase kümmepäevaku jooksul tuli vihma 33?51 mm. Kogu kuu sademete summaks mõõdeti Jõgeva ilmajaamas 64 mm, mis on keskmisest 23 millimeetri võrra vähem.

Lõikuskuu viimased neli päeva olid nii jahedad, et päeval oli sooja ainult 11?15 kraadi. 31. augusti ööl langes termomeetri näit õhus 2?4 kraadini, maapinna lähedal esines paiguti madalamates kohtades öökülma. Nii jahe ilm on harilikult iseloomulik alles septembri teisele poolele, mitte aga augustikuule.

Prognoos septembriks

Milline on olnud viimase 86 aasta jooksul septembrikuu ilm? Mihklikuu algul oli päeval sooja keskmiselt 17?18 kraadi, kuu lõpus ligikaudu 4 kraadi võrra vähem. Senine septembrikuu soojarekord Jõgeval registreeriti 1. septembril 1992 ? 29,6 kraadi. Mihklikuu teisel poolel langeb harilikult ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsivalt alla 10 kraadi, mis tähendab aktiivse taimekasvu lõppu.

Esimesed sügisesed öökülmad õhus on alanud siin kandis keskmiselt 21. septembril, maapinnal aga juba kuu esimesel poolel. Mihklikuus on mõõdetud enam kui 8 kraadi külma (28.09.1986. a) ja kahel korral on moodustunud lumikate (1973. ja 1986. aastal).

LAINE KEPPART,
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus