Asutame ka Jõgevamaal Toidupanga

Majanduslikult soodsamatel aastatel oleme unustanud toiduabi mõiste, mis 1990. aastate alguses välismaalt Eestisse voolas ja üleminekuajal paljud näljaohust päästis. Majanduskriis on aga Eestis ligi 100 000 inimest taaskord kitsikusse viinud ning täna räägitakse 20 000 lapsest, kes ei saa kõhtu täis.  

Kriisist puutumata ei ole jäänud ka Jõgevamaa inimesed: veel paar aastat tagasi oli Jõgevamaal toimetulekutoetuse saajate hulk kordades väiksem kui praegu. Mis aga tõeliselt mõtlema paneb, on tööpuuduse kasv, mis tähendab seda, et ühtäkki on suur hulk peresid kaotanud ühe või kõik sissetulekuallikad ning kiiret lahendust olukorrale ei paista.

See on toimumas mitte ainult Jõgevamaal, vaid kõikjal Eestis. Inimesed, kes märtsikuus loodud Eesti Toidupanga abipaki järele tulevad, pole mitte asotsiaalid, vaid elumuutustes töö kaotanud inimesed või üksi lapsi kasvatavad emad. Silmad häbelikult ringi uitamas, annavad nad allkirja, et on abipaki kätte saanud. Kaasavõetud kilekotti lähevad jahu ja nuudlid, suhkur, õlipudel, leib ja sai. Kuid häbist saab võitu tänulikkus, kui lisaks tavalisele kõhutäitele saab koju viia ananassi või apelsine.

“Toiduabipakk tähendab mulle palju,“  kirjutas abi saanud üksikema. “Vahel ei ole lihtsalt raha lapsele süüagi osta. Just puuvilju ei jõua osta, aga lapsel on ju ka neid vaja. Ise võid olla söömata, aga mitte laps. Tänu toidupakile on talle vähemalt millestki süüa teha.“

Toidupank saab jagatava toidu annetusena tootjatelt, hulgimüügifirmadelt, kaubanduskettidelt, eraisikutelt ning mõnel korral aastas korraldavatest toidukogumiskampaaniatest. Olenemata positsioonist, on toetajad inimesed, kes tunnevad raskustes olevate inimeste abistamisel kaasvastutust.

Tänaste võimaluste piires tegutseb Toidupank Põhja-Tallinnas, Lasnamäel ja Tartus. Toidupanga abi saavad kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajate teavituse alusel inimesed, kelle sissetulek jääb alla 1000 krooni kuus pereliikme kohta. Toiduabi komplekteeritakse kümnete vabatahtlike abiga ning jagamine toimub koostöös MTÜ-de ja sotsiaaltöö organisatsioonidega.

Kutsume teid appi, et just praegusel raskel ajal üheskoos kiirelt toiduabi süsteemi ka teistesse Eestimaa piirkondadesse laiendada. Abi vajavad mitte ainult Tallinna ja Tartu, vaid ka paljude teiste piirkondade inimesed. Kõige lihtsam viis sellele kaasa aidata on annetada oma Eesti krooni mündid toidupanga kogumisanumatesse. Jõgevamaal on need paljudes paikades juba üleval. Annetatud raha  on abiks toidupankadele  igapäevaseks toimimiseks vajalike laoruumide ja mööbli, kastide ja transpordivahendite muretsemisel.  

Kuid ainuüksi müntide toel toidupanka üles ei ehita.

Eelkõige vajab hea idee teoks saamiseks hea tahtega inimesi ja MTÜ-sid, kes on valmis võtma oma kodulinnas või maakonnas Toidupanga rajamise ning iganädalase toidujagamise organiseerimise enda kanda. Stabiilseks tööks on aga neil omakorda vaja häid koostööpartnereid:  hulgifirmasid, kauplusi ja tootjaid, kes oleksid valmis abivajajatele iga nädal toiduaineid annetama.

Loodame, et teil jätkub julgust ja jõudu meiega koos toidupanka üles ehitama tulla, et aidata kõiki neid meie kõrval, kes seda väga vajavad.

i

ERKI TAMM, Eesti Toidupanga nõukogu esimees

blog comments powered by Disqus