Asta Paeveer andis Arukate akadeemia juhtimise Mai Treialile üle

Jõgeva kultuurikeskuses tegutseva Arukate akadeemia liikmed nimetasid kauaaegse eestvedaja Asta Paeveeri aupresidendiks. Seenioriealiste vaba aja sisustamiseks ja silmaringi avardamiseks loodud ühenduse tegevjuhiks valiti Mai Treial.


Jõgeva linna aukodaniku Asta Paeveeri eestvedamisel on väärikas eas inimesed Jõgevalt ja selle ümbrusest kuusteist aastat Jõgeva kultuurikeskuses kokkusaamistel käinud ja ekskursioonidel lähemaid ning kaugemaid paiku külastanud. “Kümme aastat juhtisin kodulooringi, mis loodi Airi Rütteri algatusel ühe eakatele mõeldud huvialaringina. Seal viisin läbi seltskondlikke vestlusi ajaloo, koduloo ja kultuuri teemadel. Täiendasin end Tartus väärikate ülikoolis, kus esinesid loengutega paljud oma ala põhjalikult tundvad tunnustatud inimesed. Nii sündis idee lektorite Jõgevale esinema kutsumiseks ja Arukate akadeemia loomiseks,” rääkis Paeveer.

Oodatud ja vajalikud kohtumised

“Erineva valdkonna asjatundjad on meie seltskonnale hea meelega esinema tulnud ja küsinud selle eest tasu tavaliselt vaid sõidukulude katteks,” lisas Paeveer.

Asta Paeveeri hinnangul on silmaringi arendavad kohtumised vajalikud ka seetõttu, et mitmed pensionieas inimesed ei kasuta internetti ja ajalehtedest, ajakirjadest jääb vahel mõnigi asi lugemata.

“Kõige kaugemal on Arukate akadeemia liikmed ekskursioonil käinud Helsingis. Mõned viibisid Soome pealinnas esimest korda. Põhjalikult on läbi sõidetud Jõgevamaa. Samuti oleme uudistanud peaaegu kõiki tuntumaid Eestimaa mõisaid,” rääkis Paeveer.

Arvestades kõrget vanust ja sellega kaasnevaid liikumismuresid hakkas Asta Paeveer mõtlema, kellele Arukate akadeemia juhtimine üle anda. “Üheks võimaluseks oli ühenduse liige Eesti Taimekasvatuse Instituudis töötanud Ilmar Polli. Tema asus aga Jõgevamaalt kaugemale elama. Siis otsustasime etteotsa kutsuda Mai Treiali, kes Jõgeva rahvale hästi tuttav, lugupeetud isik vanemaealiste hulgas ja omab nii avarat silmaringi kui ka tutvusringkonda. Viimane annab talle hea võimaluse esinejate kutsumiseks, mis on meie akadeemia edasi toimimiseks eriti oluline,” lisas naine.

Arukate akadeemia liikmed valisid Mai Treiali üksmeelselt tegevjuhiks. Mitmed vastutusrikkad ülesanded usaldati jätkuvalt Anne Mihkelesele.

Asta Paeveer nimetati aga ovatsioonide ja aplausi saatel Arukate akadeemia aupresidendiks.

“Kõndimiseks vajan abivahendit, kuid vaim on erk ja võimalusel püüan ikka kokkusaamistel osaleda,” lausus ta.

Asta Paeveerilt on palju õppida

“Ega Jõgevamaal vist leidugi palju neid, kes Astat ei tea või kelle teed ei oleks temaga üht või teistmoodi ristunud. Soliidselt noorusliku olemisega, alati elurõõmsa ja teadmisjanust pakatava naise elulooraamatus on tihedas kirjas täis kaheksakümmend üheksa lehekülge ja ma loodan, et veel mitukümmend valget lehte ootavad tarmukaid tegevusi. Jõgevamaa loole on Asta pühendanud, lisanud siia palju erksaid värve üle viiekümne viie aasta oma käidud teest. Asta on otsija ja leidja. Kõike, mida ta ta ette on võtnud, on ta teinud põnevusega, kuid ammutatud teadmisi ja huvitavaid avastusi on ta tahtnud alati teistega jagada. Seda ongi Astalt õppida,” ütles Mai Treial.

“Eks meist igaühel on oma käekiri. Kindlasti on vestlustel-loengutel Arukate akadeemia töös väga oluline koht. Tervis on kõige kallim vara, mida osta ja müüa ei saa, küll saame aga ise ennast palju aidata. On kindlasti üks osa, mida ma pean vajalikuks, et me kõik sellega rohkem kursis oleksime ja oskaksime ennast ise aidata. Küllap ka juriidilistel nõuannetel on oma koht ja kui ise lahendusi ei leia, kaasan sellesse kindlasti meie rahvateenreid Toompeal. Oluline on meie sõnum, ettepanekud ja soovitused viia otsustajateni. Meie akadeemikud on väga huvitatud igapäevaelu sündmustest ja poliitikast, seepärast arvan, et erinevate poliitikute koos esinemised, ehk sisulised arutelud on omal kohal. Küllap veel teisigi, vastavalt osalejate soovile. Mul on väga hea koostöö Egelt Põhjalaga, kellel on eakate töös olnud juba väga häid algatusi ja ta lausa kiirgab veel uutest ettevõtmistest,” märkis ta.

Kõik on oodatud

Arukate akadeemia read on üha täienenud. “Oodatud on kõik, kes tunnevad, et talle on oluline osaleda akadeemia töös, soov olla ise tegija, suunaja ja kaasarääkija, aeg-ajalt omavahel kohtuda, vahetada mõtteid, jagada oma muret ning leida ühiselt lahendusi. Juua tass kohvigi, vahest ka laulda ja olla elurõõmus,” lisas Treial.

Tema sõnul on Arukate Akadeemiasse oodatud ka inimesed Jõgevalt kaugemale jäävatest paikadest, mis nüüd Jõgeva valda kuuluvad ehk endisest Palamuse ja Torma vallast ning varem Puurmani ja Pajusi valda kuulunud küladest.

“Ees ootab veel palju toimetamisi ja huvitavaid ettevõtmisi. Ja mis peamine, me kujundame oma reaalsuse ise. Lihtsad asjad on kõige olulisemad,” lausus ühendus uus eestvedaja.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus