Arvo Kruusemendist saab Palamuse valla aukodanik

Palamuse vald on aukodanikke nimetanud 2005. aastast alates. Hiljutisel istungil otsustas sealne  vallavolikogu, et tänavu antakse see tiitel filmirežissöör Arvo Kruusemendile.

 

Kui üheksa varasemat Palamuse valla aukodanikku on olnud sama valla elanikud, siis kümnes aukodanik Arvo Kruusement (85) on esimene mittepalamuslane, kes selle tiitli pälvib. Samas peab Palamuse kandi rahvas teda omainimeseks ja tema ise Palamuset vaat et oma teiseks koduks, sest sellest paigast on ammutatud tema loomebiograafias olulist rolli mängivate filmide “Kevade”, “Suvi” ja “Sügis” aines ning need filmid on ka osaliselt Palamusel üles võetud.

Oskar Lutsu teostel põhineva triloogia esimene film “Kevade” valiti 2002. aastal eesti filmiajakirjanike poolt kõigi aegade paremaks eesti filmiks. 2012. aastal, eesti filmi sajanda sünnipäeva paiku hääletasid Postimehe lugejad “Kevade” sajandi rahvafilmiks ning “Kevade” tegelased Arno ja Teele sajandi filmipaariks.

Ühtekokku on Arvo Kruusement režissöörina vändanud seitse mängufilmi. Tema elutööd on tunnustatud Valgetähe III klassi teenetemärgiga (2000), Eesti Kultuurkapitali elutööpreemiaga (2003) ning Tartu ülikooli poolt välja antava rahvusmõtte auhinnaga. Viimane anti Kruusemendile kui eesti rahva ja filmi suurkujule, eestlaste jaoks tähenduslike inimtüüpide, väärtuste ja maastike ausale ning ehedale visualiseerijale ja filmikeeles jäädvustajale.

Võinuks juba varem

Arvo Kruusemendile Palamuse valla aukodaniku tiitli andmise ettepaneku tegi kohalik ettevõtja, Kudina tankla omanik Aivar Sander.

“Minu meelest tulnuks Arvo Kruusemendile juba ammu Palamuse valla aukodaniku tiitel anda,” arvas Aivar Sander. “Paraku inimesed senini võib-olla ei teadnudki või ei tulnud selle peale, et aukodaniku kandidaadiks võib esitada ka kaugemal elava inimese, kellel Palamuse valla ees teeneid.”

Arvo Kruusemendi teened on Aivar Sanderi meelest väga suured. Algselt põhineb Palamuse tuntus ju küll Oskar Lutsu kirjatöödel, ent kui Kruusement “Kevadest”, “Suvest” ja “Sügisest” filmiversioone poleks teinud, siis hakkaks paiga kuulsusesära võib-olla juba tasapisi tuhmuma, sest tänapäeva inimene on harjunud infot vastu võtma ekraanilt ja liikuvate piltide kujul.

“Ma loodan, et lapsed peavad ikka ka tänapäeval koolis “Kevade” raamatu läbi lugema, aga filmi vaatavad nad kindlasti,” ütles Aivar Sander.

Palamuse rikkaliku kultuurilooga seotu vastu pole toimekas ettevõtja kunagi ükskõikne olnud. Kümmekond aastat tagasi aitas Sander näiteks muretseda Palamuse rahvamajja uue Oskar Lutsu portree (eelmise seal seisnud taiese viisid vargad minema).

Ka Palamuse vallavanem Urmas Astel avaldas arvamust, et Arvo Kruusement võinuks juba varem valla aukodaniku tiitli saada.

“Palamuse kandi tuntuks tegemisel suudaksid Arvo Kruusemendiga konkureerida ehk ainult Kalevipoeg ja Oskar Luts, aga esimene neist on müütiline tegelane ja teine juba nii kaua surnud, et kummalegi ei passi vist enam aukodaniku tiitlit anda. Seda enam sobib aukodaniku kandidaadiks Kruusement,” ütles Urmas Astel. “Ta on selleks, et Palamuse kultuuriloolise märgina eesti rahva teadvusse kinnistuks, ikka väga palju teinud.”

Meeldiv üllatus

Armastatud filmirežissöör sai sellest, et teda Palamuse valla aukodaniku tiitel “ähvardab”, teada juba möödunud nädalal.

“Minu üllatus oli muidugi suur, kui Palamuselt helistati ja öeldi, et selline otsus on tehtud,” sõnas Arvo Kruusement. “Loomulikult oli meeldiv üllatus ja hea uudis: Palamusel on väga tähtis koht minu elus ja loomingus. Tõsi, filmid “Kevade”, “Suvi” ja “Sügis” pole küll tervikuna Palamusel üles võetud, ent need on tehtud Palamuselt pärit Oskar Lutsu raamatute järgi.”

Küsimusele, kas tema kolm tuntumat filmi “Kevade”, “Suvi” ja “Sügis” on ka tema enda jaoks kõige tähtsamad, vastas vanameister:

“Nojah, see lause, et kui ma ka midagi muud peale nende filmide teinud poleks, siis oleksin ikkagi kõva tegija, on nüüd küll juba “raamatusse raiutud” ja ega ma sellele vastu vaidlegi, aga mulle endale on südamelähedane ka näiteks film “Naine kütab sauna”, milles Ita Ever tegi väga ilusa rolli.”

Palamusel käis Arvo Kruusement enda sõnul viimati 2006. aasta augustis, kui seal toimus “Kevade” digitaalselt taastatud versiooni taasesilinastus. Reedel on teda taas Palamusele oodata, sest siis toimub Eesti Vabariigi 96. aastapäevale pühendatud vastuvõtt, mille käigus antakse üle ka aukodaniku tiitel. Režissöör avaldas lootust, et tal jääb peale vastuvõtul osalemise aega ka armsaks saanud paigas niisama ringi vaadata.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus