Arvamusliidrite hommikusöögil räägiti tõest

Reede hommikul Jõgeva kultuurikeskuses toimunud Vooremaa arvamusliidrite hommikusöögil keskenduti tõejärgsele ühiskonnale, meedia vabadusele ja südamega tehtud poliitikale. Kuulajatega vestlesid meediaekspert Raul Rebane ja europarlamendi saadik Tunne Kelam.


Ajakirjanduse ja eriti vaba ajakirjanduse olulisust rõhutasid oma kõnedes nii Vooremaa peatoimetaja Tiit Lääne kui ka riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk. „Tänane arvamusliidrite konverents on suuresti Jõgevamaa ajalehe Vooremaa 70 nägu. Juba 70 aastat on maakonnaleht püsinud ja loodame, et püsib ka edasi. Maakonnalehel on tänuväärne ülesanne täita, sest on maakonna identiteedi kandja,“ rääkis Tiit Lääne.

„Kui ajakirjandust vaatame, siis neljas võim on tugev võim. Tundub, et tihti mõned üksikud ajakirjanikud ütlevad meile, mis on hea ja mis halb. Loodan, et Jõgeva maakonnaleht ei muutu kunagi selliseks, kes ütleb, mis on õige ja mis vale, vaid annab arvamusi ja mõtteid, mille üle saavad jõgevamaalased ise otsustada, kelle mõtted on halvemad või paremad,“ rõhutas Aivar Kokk.

Meediaekspert Raul Rebane keskendus oma ettekandes lisaks vabale meediale ka kohalikule meediale ning sümbolite sõjale. „Olen tõsiselt tegelenud sellega, et aru saada, mida kohalik meedia tähendab ja mis ta on praegu. Viimased 10–15 aastat on toonud kiired muutused. Usaldusväärsuse peale käib meeletu võitlus ning see on kohaliku meedia kõige suurem pluss,“ rääkis Rebane. Ta lisas, et just kohalikust lehest saab uudiseid, mis piirkonnale olulised.

Lisaks rääkis Rebane ühiskonnas käivast sümbolite sõjast. „Praegu on sümboliteks näiteks kaabu või presidendi särk. Inimesed annavad märke ja see näitab, et ühiskond on keerulises seisus. Ma näen, et see ei lõpe, sest väärtuskonfliktid ei lõpe. Kui väärtused lähevad tõsisesse konflikti, siis naljalt ei taanduta,“ rääkis Rebane.

Oma ettekande lõpetas meediaekspert Ronald Reagani lausega, mis võtab kokku nii ajakirjanduse kui ka sündmused ühiskonnas. „Kui te olete kõike proovinud ja miski enam ei aita, proovige rääkida tõtt,“ tõi kaasa tugeva aplausi.

Europarlamendi saadik Tunne Kelam rõhutas oma kõnes nii europarlamendi olulisust kui meenutas ka seda, et uue liikmesriigina pidid Eesti saadikud end toona europarlamendis tõestama.

„Kui küsid teiste murede kohta, hakatakse tundma huvi ka sinu vastu. Kui tunnustad teisi, siis märgatakse ka sind. See on suur töö väikese maa esindajale ning väga suures grupis tasub see ära,“ rõhutas Kelam.

KERTTU-KADI VANAMB

 

blog comments powered by Disqus