Äripäeva Jõgevamaa firmade esikolmikus kaks põllumajandusettevõtet

Möödunud reedel avaldas ajaleht Äripäev kõikide maakondade tublimate ettevõtete edetabelid 2007. aasta tulemuste kohta. Jõgevamaa firmadest kuuluvad esikolmikusse Sadala Agro, killustiku tootev Kaltsiit Pajusi vallast ning Torma Põllumajandusosaühing.

Parimaks tunnistatud Sadala Agro tegevjuhi Ahti Kalde hinnangul tõi firmale edu ennekõike investeeringud taimekasvatuse tehnoloogiasse. “Investeeringud on võimaldanud kokku hoida tööjõukulusid toodangu ühe ühiku kohta, vähendada toodangu omahinda ja kütusekulusid,” märkis ta. Kalde sõnul kulges möödunud aasta taimekasvatuses üldiselt hästi, soovitust tagasihoidlikumaks jäid suviviljasaagid.

“Erilist rõõmu me maakondliku TOP-i võitmisest just ei tunne. Palju suurem heameel oleks ühest korralikust vihmast,” tunnistas Sadala Agro tegevjuht. 

Korralikud tulemused hea tööga

Kaltsiidi tegevjuht Raivo Lehitse kinnitas, et teine koht Äripäeva TOP-is on firmale positiivne uudis. “See tõestab, et oleme tõsist tööd teinud ja korralike tulemusteni jõudnud. Väärt näitajateks on toodangumahu suurenemine ja killustiku kvaliteedi paranemine,” lisas ta.

Raivo Lehiste sõnul on Äripäeva TOP-ide koostamine arukas ettevõtmine, sest võimaldab sarnase tegevusvaldkonnaga ettevõtetel end üksteisega võrrelda.

Torma Põllumajandusosaühingule oli eelmine aasta mitmes mõttes edukas. Saavutati I koht 100-1000 pealiste lüpsikarjade piimatoodangus. Äripäeva edetabelisse jõudmist ja seal kolmanda koha saamist kommenteeris Ahto Vili, et varem on nad Äripäeva TOP-ide koostamiseks andmete edastamisest loobunud. “Nüüd otsustasime seda aga teha, sest leidsime, et otsestest allikatest saab majandusleht kõige objektiivsema pildi meie majandustulemustest,” märkis Vili.

Ahto Vili tundis naabrite kordaminekutest ainult heameelt. “Sadala Agro omanikud ja juhid on suutnud endisest pankrotistunud põllumajandusfirmast luua tugeva ja arenemisvõimelise ettevõtte. Au ja kiitus neile,” ütles ta.

Neljanda koha TOP-is pälvis osaühing Põltsamaa Greid. “Arvatavasti on selliste TOP-ide koostamine kõige huvipakkuvam Äripäeva ajakirjanikele ja ka paljudele lugejatele. Mis puutub meie firma käekäiku eelmisel aastal, siis ehitustööde maht vähenes nagu paljudel sarnastel firmadel. Keskkonnaalaste objektide osas tellimusi siiski jätkus, mis võimaldas vee peal püsida. Kõige raskemaks koormaks ettevõttele on praegu kütusehindade tõus,” rääkis ettevõtte juht Andres Vään.

Viiendaks tuli TOP-is Põltsamaa valla põllmajandusettevõte Viraito. 

Suurim tööandja JMÜ

Kuuendale kohale jõudnud Jõgeva Majandusühistu (JMÜ) on Äripäeva andmetel 199 töötajaga ka maakonna suurim tööandja.

“Uute töökohtade loomine eeldab ka olulisi investeeringuid. Üks suuremaid investeeringuid on täna avatav  Mustvee Konsum.  Uues kaupluses on ka 14 uut töökohta,” rääkis Jõgeva Majandusühistu tegevjuht Toomas Vahur.

Suurimaks tõusjaks osutus osaühing Siimel, kes ülemöödunud aasta TOP-is oli neljakümne kolmandal,  2007. aasta edetabelis aga üheksandal kohal. 

 Äripäeva hinnangul  on kuus paremat Jõgevamaa firmat:

Sadala Agro — müügitulu 48 410 000 krooni, kasum enne 2007. aasta makse 12 203 000 krooni

AS Kaltsiit —  müügitulu 49 719 000 krooni, kasum enne 2007 aasta makse 12 572 000 krooni

Torma Põllumajandusosaühing — müügitulu 33 800 000, kasum enne 2007. aasta makse 7 800 000 krooni

Põltsamaa Greid  — müügitulu 16524 000 krooni, kasum enne 2007. aasta makse 1964 000 krooni

Viraito OÜ — müügitulu 13 837 000 krooni, kasum enne 2007. aasta makse 6 035 000 krooni

Jõgeva Majandusühistu — müügitulu 237 078 000 krooni, kasum enne 2007. aasta makse 6294 000 krooni

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus