Äripäev kuulutas välja Jõgevamaa edukamad ettevõtjad

Majandusajalehe analüüside põhjal maakonna ettevõtetest esikoha võitnud Põltsamaa metsamajandus- ja metsatööstusfirma osaühing M.M.M.E. alustas tegevust 1996. aastal. ?Firma möödunud aasta käivet aitas oluliselt suurendada töötamine Rootsis, kus olime 11 kuud. Likvideerisime tormikahjustusi, tellimuse Rootsi minekuks saime vahendusfirma kaudu. Meie 27 miljoni kroonisest käibest tuli 22,3 miljonit Rootsist ja 4,7 miljonit Eestist. Ettevõtte tegemistest moodustab 90 protsenti metsa ülestöötamine. Tööpiirkonnaks on kogu Mandri-Eesti. Metsaettevõtja suurimaks mureks võib pidada Eesti ilmastikku, mis tunduvalt töötamist raskendab. Metsafirmade majanduslik olukord pole praegu kuigivõrd kiita, mistõttu peame Äripäeva TOP-i jõudmist suureks tunnustuseks,? ütles osaühingu juhataja Andre Strantsov, kes on lõpetanud Eesti Põllumajandusülikooli metsandusteaduskonna.

Tema sõnul töötab osaühingus M.M.M.E. viisteist inimest, keda peeti meeles ka seoses Äripäeva TOP-i jõudmisega.

Teise koha sai Jõgevamaa TOP-is vanametalli koguja osaühing Eesti Metall. Möödunud aastal avati kokkuostupunkt Tartus, tänavu kavatsetakse seda teha ka Tallinnas. Tegevjuht Veiko Allingu ütles, et pealinnas paikneva kokkuostupunki asukoht peaks olema raudtee ääres, sest riigisisene vanametalli vedu toimub raudteed mööda.

Äripäeva edetabelis kolmanda koha pälvinud ehitusmaterjalide tootmisele ja teedeehitusele spetsialiseerinud osaühingu Moreen juhataja Juss Maurer avaldas arvamust, et TOP-i jõudmine on tõsise töö ja vaevaga saavutatud tulemus. ?Möödunud aastal oli üks meie käibe kasvatamise mootoreid Kaarepere-Jõgeva teelõik, sest terve suve asus Siimustis meie hoovil firma Talter asfaltbetoonitehas. Me tootsime teelõigu ehitamiseks väga palju vajalikku materjali ja teostasime ka teetöid.?

Konverentsi juhtinud Äripäeva arvamustoimetuse juhataja Aivar Hundimägi ütles: ?Äripäev on Jõgevamaa ettevõtetest juba viiendat korda TOP-i koostanud, milleks kasutame konkreetset metoodikat. Edukamad ettevõtted sõelutakse välja kindlate arvnäitajate, mitte emotsionaalse hinnangu põhjal. Seda metoodikat ehk nii-öelda lollikindlat lähememist me muuta ei kavatse. Kui ise Äripäeva Jõgevamaa ettevõtetest lugusid kirjutasin, kuulsin firmajuhtidelt, et maakonnas peetakse olulisemateks majanduselu soodustavateks teguriteks Tartu lähedust ja raudteed. Jõgeva maavanem Aivar Kokk on koos oma meeskonnaga pakkunud välja häid ideid turismi arendamiseks.?

Mainori Kõrgkool otsustas Äripäeva konverentsil autasustada ühte hiljuti tegevust alustanud Jõgevamaa ettevõtetest võimalusega saata firma töötaja tasuta täienduskursustele. Jõgeva maavanem Aivar Koka ettepanekul sai selle preemia osaühing Merelen. Mainori Kõrgkooli prorektor Merle Rihma märkis, et õppeasutus annab autasu iga maakonna parimale alustavale ettevõttele. Premeerimise eesmärgiks on luua väikeettevõttetele paremad koolitusvõimalused.

?Ma olen ise Mainori koolis viis aastat õppinud. Kes meie firmast nüüd täienduskursustele läheb, seda veel arutame. Meie tunnustamine oli aga tõeline üllatus,? ütles osaühingu Merelen juhataja Ain Viik.

Äripäeva konverentsil esinesid ettekannetega rahvastikuminister Paul-Erik Rummo ja Riigikogu liikmetest Ivari Padar Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast ja Peeter Tulviste Isamaaliidu fraktsioonist. Igale esinejale esitas küsimusi maavanem Aivar Kokk. ?Meie maakonnas on käivitatud kümme projekti ja nende maksumus on vähemalt miljard krooni. Kas võib loota, et järgmine valitsus toob piisavalt rahasid maapiirkondadesse? Projektide täideviimiseks vajaksime riigipoolset toetust vähemalt 25 protsendi ulatuses. Ülejäänud raha plaanitseme taotleda Euroopa Liidust,? märkis Kokk, esitades küsimuse Paul-Erik Rummole. ?Põhimõtteliselt on võimalus riiklikuks toetuseks olemas, kuid iga projektiga tutvutakse üksikasjaliselt,? teatas reformierakondlasest rahvastikuminister.

Jõgevamaa ettevõtjatest kõneles Äripäeva konverentsil MTÜ Jõgeva MC juhataja, rahvusvaheliste motomatkade korraldaja Igor Ellisson, kelle arvates on Jõgevamaa väga huvitav ja atraktiivne turismi- ja puhkepiirkond. ?Jõgevamaal viibinud motomatkajad on leidnud siit piisavalt vaatamis- ja imetlemisväärset. Näiteks ameeriklane pildistas supervaimustusega kollast rapsipõldu Jõgeva alevikus. Möödunud suvel tundsin aga muret, kuhu on kadunud Endla looduskaitsealale matkama läinud itaallased. Mõtlesime juba nende otsimiseks helikopteri välja kutsuda. Siis aga tulid mototuristid ise kaitsealalt tagasi. Nimelt olid nad teinud tundide kaupa pilte kaitseala taimedest, loomadest ja lindudest, kusjuures eriti pakkusid neile huvi meie konnad,? rääkis 2005. aasta Jõgevamaa parimaks turismiettevõtjaks kuulutatud Igor Ellisson

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus