Arhitektuurivõistlusega otsitakse Jõgeva linnakeskusele ruumilist lahendust

Jõgeva vallavalitsus ja Eesti Arhitektide Liit kuulutasid välja arhitektuurivõistluse Jõgeva linnakeskusele ruumilise lahenduse leidmiseks. Võistlusala hõlmab linna tänast keskväljakut, peamist äri- ja kaubandustänavat (Suur tn), väljaku lääneserva jääva hoonestuse mahulist ideelahendust ning ühendust bussijaama ning teisel pool raudteed oleva linnaosaga.


„Jõgeva linna keskusele, mis ühtlasi Jõgeva valla ja Jõgevamaa keskus ajakohase ruumilise lahenduse leidmise eesmärgiks on muuta see piirkond atraktiivsemaks nii kohalike elanike kui ka külaliste jaoks. Plaanime Jõgeva kesklinnas ja selle ümbruses luua hubase ja põneva ala vaba aja veetmiseks, tervislikuks liikumiseks ja sportimiseks, kultuuri- ja meelelahutussündmuste (kontserdid, teatrid, festivalid), laatade ja messide korraldamiseks, samuti töötamiseks infotehnoloogia ja nutiseadmetega, mis võimaldab töötada värskes õhus ja edendada ka kaugtööd. Kavas on Jõgevale rajada ka välikino. Kõikjale paigaldatakse nägusad ja mugavad pingid,“ ütles žürii esimees, Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk.

Kaasa saavad rääkida kõik

Tema sõnul on tööde käigus plaanis ka osa Aia ja Suur tänavast liita keskväljaku osaks ning ülejäänud tänava osad kuni Tartu maanteeni renoveerida ning kesklinn ühendada üle raudtee Betti Alveri pargiga ja piki Jõe tänava promenaadi kaudu kauni Pedja jõe äärse alaga.
Aivar Kokk märkis, et arhitektuurikonkursi võitja välja selgitamisel saavad kaasa rääkida kõik Jõgeva valla inimesed. „Soovime, et valla inimestel oleks võimalus oma arvamusi ja ettepanekuid teha ja oleme žüriisse kaasanud erinevate valdkondade esindajaid.“
„Kui arhitektuurikonkurss lõpeb, soovime võitjaga võimalikult kiiresti projekteerimiseks lepingu sõlmida. Jõgeva vallavolikogu koalitsiooni eesmärgiks on Jõgeva keskväljaku ajakohastamise ehitustöödega alustada juba enne järgmise aasta jaanipäeva. Keskväljakuks loetakse ala, mis ulatub endise maavalitsuse maja eest kuni kultuurikeskuse laululava pargini, ühtlasi hõlmab see ka raudteeäärseid alasid kuni Betti Alveri pargi ja politsei- ja kohtumaja kõrval oleva pargini, mis plaanitakse kujundada meie kandi laulva revolutsiooni suurkujudele pühendatud pargiks. Jõgeva linna keskosas oleks väärikas koht teistegi paikkonnaga seotud tuntud inimestele pühendatud pinkidele ja monumentidele,“ ütles Aivar Kokk. Tema sõnul oodatakse kesklinna haljastuse osas arhitektide lahendusi.

Auhinnafond on 30 000 eurot

Kokk märkis, et ehitustöödega alustatakse keskväljaku selles osas, mis ulatub kunagisest maavalitsusest ja tulevasest riigimajast kuni kultuurikeskuseni.
„Riigimaja ehitustööd peaks algama lähiajal ning lõppema järgmise aasta suve lõpul. Selleks ajaks on soov, et riigimaja, vallamaja ja politseimaja esine ala oleks juba renoveeritud.
Jõgeva linnakeskuse arhitektuuriliste lahenduste leidmiseks korraldatud konkursi auhinnafond on 30 000 eurot, mis jagatakse kolme parema töö autori vahel.
„Meie soov on, et Jõgeva kesklinn saaks igati nägusaks ja väärikaks keskuseks, tähelepanuväärseks magnetiks Jõgeva vallale, maakonnale ja vaatamisväärsuseks turistidele Eestist ja kaugemalt. Kõige selle kõrval tuleb arvestada meie kaubandusettevõtete ja asutuste külastajatega. Kindlasti peaks promenaadi ja keskväljaku piirkonnas olema ka piisavalt parkimiskohti, et inimesed pääseks mugavalt teenusteni,“ lausus Aivar Kokk.
Võistluse žüriisse kuuluvad Jõgeva vallavolikogu esimees Aivar Kokk (žürii esimees), Jõgeva vallavanem Tiit Lääne, Jõgeva abivallavanem Aive Tamm, Jõgeva vallaarhitekt Anne Örd, „Hea avalik ruum“ programmijuht Kalle Vellevoog ning arhitektid Katrin Koov ja Jan Skolimowski Eesti Arhitektide Liidust. Žürii varuliikmed on Jõgeva abivallavanem Terje Rudissaar ning arhitekt Pelle-Sten Viiburg.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus