Arhitekt Ülle Maiste: atraktiivne linnasüda paneb Jõgeval elu keema

Jõgeva kesklinnale uue väljanägemise andmise ettevalmistamiseks korraldatud jalutuskäigul ja järgnenud mõttevahetusel rääkis AT Home OÜ arhitekt Ülle Maiste Vooremaale, et Jõgeva linnasüda peaks muutuma paigaks, kus on alati rohkesti inimesi ja kus ikka midagi toimub.


Millised muljed tekkisid Jõgeva linnas, mis ühtlasi on ka Jõgeva valla keskus?
Ma hakkan koostama Jõgeva kesklinna arhitektuurikonkursi võistlustingimusi. Olen Jõgeval esimest korda, mistõttu olukord on mulle mõneti keeruline. Ühtlasi on see huvitav. Üldiselt võib Jõgeva kesklinna pidada atraktiivseks kohaks, mille linnasüdamel on suur potentsiaal muutuda keskuseks.
Ma kirjutan võistlusülesandes lahti Jõgeva tausta, toon esile planeeritava ala positiivsed ja problemaatilised küljed ning selle, mida tulevased kesklinna kasutajad väljakult ootavad. Oluline on tutvustada võimalikult arusaadavalt ja mitmekesiselt konkursil osalevatele arhitektidele Jõgevale iseloomulikku, et iga arhitekt leiaks selle, mis inspireerib konkursil osalema või mille ümber oma töö üles ehitada.
Jalutuskäigu ja sellele järgnevad arutelu käigus olen kuulnud palju põnevat Jõgeva kohta ja palju avastamist seisab kindlasti veel ees. Loodan lähikuu jooksul saada Jõgevast võimalikult mitmekesise pildi.

Milline võiks teie enda arvates Jõgeva kesklinn tulevikus välja näha?
Arvan, et kõik kohad on omanäolised ja hea oleks, kui linnakeskus peegeldaks koha tausta ja omanäolisust kas otseselt või kaudselt.
Oma meeskonnaga oleme võitnud Elva ja Viljandi kesklinna kujundamiseks korraldatud arhitektuurikonkursi. Uue väljanägemisega Elva kesklinn on peaaegu valmis ehitatud ja hästi käima läinud, Viljandis tööd kestavad.
Jõgeva linnasüda peaks saama kohaks, kuhu inimesed tahavad tulla, kus pidevalt midagi toimub ning kus on palju vaadata ja rohkesti võimalusi erisugusteks ettevõtmisteks.

Tulevase linnakeskuse rajamisel on rõhutatud sealseid tingimusi sportimiseks ja terviseliikumiseks. Kuidas võiks neid luua?
Linnakeskus tasuks ehitada ja kujundada selline, et saaks korraldada üritusi ja harrastada meelistegevusi, olgu selleks siis sportimine, jalutamine, luuletuste lugemine või muusika kuulamine. Hea oleks, kui keskus meelitaks inimesi tulema siia kaugemalt, et toimuvat oma silmaga näha.

Millised tähtajad Jõgeval toimunud kohtumisel kokku lepiti?
Arhitektuurikonkursi tingimustes tahame kokku leppida augustikuuks. Novembri alguseks peaks olema selgunud arhitektuurikonkursi võitja.

blog comments powered by Disqus