Argumendid räägivad kesklinna kasuks

Veel möödunud hilissügisel peeti Põltsamaa tuliseid vaidlusi, kuhu rajada linna kavandatav uus lasteaed. Alguses pakuti välja mitu asukohta. Üks võimalikest variantidest oli Põltsamaa lauluväljak, lõpuks jäi sõelale kaks kohta.


Üks osa vaidlustes kaasa löönutest soovib rajada uue lasteaia senise Tõrukese asemele Põltsamaa linna serva, teine osa kesklinna piirkonda, kus tõenäoliseks välja pakutud asukohaks võiks olla Kördiööbiku park. Kindlasti on mõlemal asukohal plusse ja miinuseid, kuid Tõrukese lasteaia asemele kavandatava asukoha puhul on väga pikaks miinuseks paiknemine linna servas.

Miks rajada lasteaed kesklinna?

Nende variantide vahel tõsiselt kaaludes on päris palju argumente, mis räägivad uue lasteaia kesklinna rajamise kasuks. Rajades uue lasteaia Kördiööbiku parki, jäävad lausa selle kõrvale või veidi lühema või ka natuke pikema jalutuskäigu kaugusele paljud asutused ja ettevõtted, kus töötab kindlasti hulk inimesi, kelle lapsed lasteaias käivad.

Kördiööbiku pargist jalutuskäigu kauguses asuvad E-Piima Põltsamaa meierei, AS Puit-Profiil, Vikan Estonia AS, OÜ Põltsamaa Greid, Põltsamaa kultuurikeskus, Põltsamaa raamatukogu, Põltsamaa Ühisgümnaasium, Põltsamaa Felix AS, peaaegu kõik Põltsamaa kauplused, Karl Schmidti külalistemaja, Rivaali külalistemaja, Põltsamaa Coopi hoones ruume rentivad asutused, Põltsamaa hooldekodu, kõik neli hetkel Põltsamaal tegutsevat apteeki ja Põltsamaa Tervis.

Jalutuskäigu kaugusel Kördiööbiku pargist asub Õuna tänava kortermajade piirkond, samuti Pargi tänava ning Viljandi ja Tallinna maantee läheduses paiknev kortermajade piirkond ning suure ringtee äärsed kortermajad, lisaks suurem osa linnas asuvatest eramutest. Kördiööbiku park asub soodsas kohas selleski mõttes, et sinna on hea juurdepääs ka teiseltpoolt jõge paremkalda linnaosast, sest pargi lähedal on Sauna, Kohtumaja ja Suur sild.

Uut lasteaeda Tõrukese asemele ehitada soovijad väidavad, et lasteaia rajamine kesklinna kasvatab oluliselt liikluskoormust. Risti vastupidi. Kui kesklinnas paiknevast lasteaiast natuke pikema või lühema jalutuskäigu kaugusel elavad ja töötavad inimesed viivad oma lapsed lasteaeda jalgsi või jalgrattaga, võtavad õhtuti sealt käekõrvale ja jalutavad koos koju või külastavad läheduses paiknevaid kauplusi ja teenindusasutusi. Autot sellise vahemaa läbimiseks tarvis ei ole.

Enamik lapsevanemaid, kelle lapsed käivad Tõrukese lasteaias, sõidutavad lapsed lasteaeda autoga. Minnes õhtul lastele järele, läbivad paljud autoga kesklinna ja kasvatavad liikluskoormust sõites autoga kaupluste ning teenindusasutuste juurde.

Alles juunikuu Põltsamaa vallavolikogu istungil tõstatus teema, et hommikuti on Kuuse tänava ja Pajusi maantee ristmik Põltsamaa Ühisgümnaasiumi lähedal autodest ummistunud ning sealne liiklusprobleem vajab lahendamist. Sama ristmikku läbib hommikuti ka väga suur osa Tõrukese juurde sõitvatest autodest. Rajades uue lasteaia kesklinna, väheneks sellegi ristmiku hommikune liikluskoormus.

Vana hoone saaks uuele elule aidata

Põltsamaa kesklinna probleemiks on ka mitmed vanad ja linnapilti mittesobivad hooned, sealhulgas omaaegne Kördiööbiku kihelkonnakooli maja. Võttes selle kasutusele ühe osana kesklinna rajatavast lasteaiahoonest, saaks selle uuele elule aidata. Vastasel juhul jääks see suure tõenäosusega aastateks ja ilmselt aastakümneteks kasutult seisma, nagu on juhtunud kinoga ja nagu seisis näotuna aastakümneid turuhoone. Uute majade, sealhulgas planeeritava lasteaia rajamist kesklinna on soovitanud ka eksperdid, nende seas Eesti Arhitektide Liidu asepresident Peeter Pere.

Selle aasta aprillis toimunud Põltsamaa vallavolikogu istungil langetas volikogu otsuse rajada Põltsamaale kavandatav uus lasteaed Tõrukese lasteaia asemele. Me kõik eksime ja teeme vigu. Miski pole kivisse raiutud ning Põltsamaa vald ei vaja veel ühte ebaõnnestunud otsust, nagu seda oli PÜG-i ja Põltsamaa ametikooli ühendamata jätmine. Selleks saaks nüüd ka uue lasteaia rajamine linna serva Tõrukese asemele.

Tõstatades küsimuse, mis saaks siis Tõrukese lasteaia kinnistust, kui uus lasteaed kesklinna rajada, võiks välja pakkuda mõnele erainvestorile uue hooldekodu rajamise. Teatavasti tuleb Lustivere mõisahoone ruumides tegutsevale Põltsamaa vallale kuuluvale hooldekodule üsna pea uus asukoht leida, sest sealsed tingimused ei vasta kaasaegsele hooldekodule esitatavatele nõuetele ning sinna hooldekodu tegevuse jätkamiseks suuri investeeringuid teha ei ole mõistlik.

Nüüd on Põltsamaa rahval võimalus osaleda rahvaalgatusel, kus nad saavad väljendada oma toetust uue lasteaia rajamiseks kesklinna piirkonda kuni 15. juulini. Seda saab teha nii digitaalselt kui ka paberkandjal.

TOOMAS REINPÕLD, ajakirjanik

blog comments powered by Disqus