Ärge unustage õunapuud istutada

Head koolilõpetajad, teie kodupaigaks on Jõgevamaa, kus peetakse lugu siin elavatest inimestest, väärtustatakse aegade jooksul kogutud  kultuurilugu, soositakse püüdu teadmiste poole, hoitakse ümbritsevat keskkonda ja  eelistatakse  tervislikke eluviise.  Siin elavad teie vanemad, sõbrad, tuttavad, õpetajad, koolikaaslased.

Aastate jooksul on  armsaks  käidud  teed ja rajad.  Siin kasvavad tuttava võraga puud ja põõsad, päiksekiirtes tärkavad  värvikad lilleõied. Eemalt tervitavad tuttavad voorenõlvad, kus talvel tore suusatada ja  kelgutada, või lohus virvendav veesilm, kus veemõnusid nautida. Avarad tasandikud ning metsamassiivid  võimaldavad  looduses olemist, vaikust ja rahu. Kõik see ja veel paljugi muud, vahel ka hoomamatut, asub siin paigas, meie jaoks ja meie hingeliseks toeks.

Te olete noored, elurõõmsad, tegusad ja tulevikku vaatavad. Tee, mida mööda te seni olete  käinud, on olnud eripalgeline, kohati  kitsuke, auklik ja loogeline, siis jälle sile ja sirge, võrreldav  kiirteega. See on olnud elutee, mida mööda kõndides te vähehaaval sirgusite, omandasite teadmisi,  unistasite, lootsite, kurvastasite ja armastasite.  Püüdsite ikka paremini, kõrgemale ja  kaugemale. 

Loodan siiski, et teil jäi aega endagi jaoks, tähele panna  ümbritseva looduse võlu, taimede õitsemise ilu, vee vulinat ja puude kohinat.

Märgata, kuidas  lähedased elavad teile kaasa ja  kuidas nad teist hoolivad. Emotsioonid lapsepõlvest, mille te võtate kaasa oma pikale elurännakule, jäävad teie kõige armsamateks mälestusteks ja meenutusteks veel pikaks ajaks.

Oleme sündinud siia ilma oma  ainulaadse  missiooniga. Vaja vaid leida see eneses ja järgida selle kutset. Oleme osake loodusest ja jätame endast jälje maa ja taeva vahele. Igaüks meist teeb seda aga isemoodi.

Õppimine on kuldaväärt tegevus, pakub lõputuid valikuid ja piiramatuid võimalusi. Õppida tundma tundmatut, süveneda teadmiste varalaekasse on ütlemata põnev. Tarkuse omapära on olla ammendamatu, peibutav  ja salapärane nagu universumgi.

Kuhu suunas aga edasi liikuda? Kindlasti on enamikulteist edasiõppimise  suunaviidad  juba seatud.

Aeg lendab kiirelt, tund asendub päevaga, päev aastaga ja aasta kümnega.

Võrdlen ja seostan teie olukorda mõnes  mõttes kodumaakonna omaga.

Oleme samuti  jõudnud  haruteeni, kus  on vajalik seada eesmärgid, moodustada toimiv meeskond, teha kaalutletud  otsused ning need siis jõuliselt ellu viia.

Alustasime maakonna arengustrateegia koostamist aastani 2020. Sügiseks soovime  tööga valmis jõuda. Kümneaastane tulevik on just see periood, kus teiegi  olete lõpetanud kõrgkoolid, omandanud elukutse ja otsite  kohta, kuhu maanduda ja kus õpitud teadmisi rakendada.  Kas koduvärav on siis veel nii kutsuv, kui ta oli kümme aastat tagasi, mil ta teie järel vaikselt sulgus?  

Erinevate tegevusalade ja kogemustega inimestest koosnev töögrupp  püüab leida lahendusi tänastele probleemidele, sõnastades valupunktid ümber väljakutseteks, et  samm-sammult luua Jõgevamaale  selline elukeskkond, mis oleks kutsuvaks tulukeseks teie põlvkonnale  koju  tagasi pöördumiseks, et siin taaskord uut elu luua. Et lapsepõlve mängumaal   ikka kihaks elu ja ei rohtuks paljude põlvkondade  jooksul sisse tallatud teerajad hariduse ja kultuuri  juurde.

Et aedades kasvaksid punapõsksete õuntega õunapuud, mille vilus saab raamatut lugeda  ja mõtiskleda, lootes Newtoni avastuse kordumisele,  maailma muutva särava idee  sünnile.  Nii et ärge unustage enne pikale rännakule minekut kodupaika õunapuud istutamast.

Jõgeva maakond jääb teid tagasi ootama. 

iii

VIKTOR SVJATÕSEV, maavanem

blog comments powered by Disqus