Ärge mängige toiduga

Jõulud on rahuaeg, kuid elu alati ei võimalda küünla särasse mattuda ja ainult kaunite asjade peale mõelda. Elu nõuab oma.


Nii on täna Toompeal meeleavaldus, mis juhib tähelepanu meie kõigi toidulaua kaetusele. „Kui riik ei saa luua võrdsed tingimusi, ei ole see ka mingi riik,” möönab sündmuse üks korraldajaid, Jõgevamaa põllumajanduse üks juhtfiguuridest Raul Soodla.

Põllumajandus on äri nagu iga teinegi. Määravaks on raha. Põllumehed soovivad kõigest ausat mängu. Kui kogu Euroopas toimib toetuste süsteem, siis peab see olema võrdne kõigile. Kui ei ole, kui on võrdsemaid, siis pole kaugel ka võimalus, et need „võrdsemad” ostavad meie põllumajanduse üles ja dikteerivad oma reeglite järele, mis siin toimub või ei toimu. Kes on siis peremees meie maal?

Teine küsimus on lubadused ja nendest kinni pidamine. Imelik on siinpuhul see, et paljud need mehed ja naised, kes on saanud meie esinduskokku ja moodustanud ka seal igati legitiimse valitsuse, ütlevad enne valimisi üht ja rahapaja juures asuvad rääkima hoopis teist juttu. Seda enam, et kolmikliidu moodustanud valitsusterakonnad on ajalooliselt äärmiselt põllumajanduskesksed olnud.

Tegemist on meeleavaldusega, sest põllumehed loodavad sõbralikkusele. Ise on nad seda ka. Mingeid järgnevaid sanktsioone keegi veel ei kavanda. Kuid võimatu pole seegi. Toiduga ei mängita, on põllumehe sõnum tänasel päeval ja toiduga mängimine on ka lubaduste andmine ning võtmine.

blog comments powered by Disqus