Ärevad ajad Jõgevamaal: raketiotsing koondus Endla rabasse

Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul on seni laekunud ligi 60 vihjet teisipäeval Eesti õhuruumis eksikombel välja tulistatud raketi kohta, mis kantakse kaardile, et otsinguoperatsiooni lihtsustada.

“Raketi trajektoor on praegu kinnitatud ja otsinguala on koondunud Endla raba ümbrusse,” rääkis Valge kolmapäeva lõuna ajal antud intervjuus Vikerraadiole. “Suure tõenäosusega see rakett plahvatas õhus. Kindlust, et ohtu pole, lisab fakt, et see kokkupõrkel maapinnaga hävineb. Kuna meil ei ole otsest kinnitust, et keegi oleks näinud plahvatust või raketi tükke, käsitleme seda kui ohtlikku intsidenti ja katsume saada teooriatele kinnituse,” selgitas õhuväe ülem.

Ettevõtja Voldemar Ilvese põllud on Lahavere ja Aidu nurgas ning seal käis vilgas viljakoristus hetkeni, mil taevasse kerkis kopter ning Tapiku poolt sõitsid sisse pääste- ja politseiautod. „Ega me täpselt ei tea, mis toimub. Oleme näinud, et kopter on üleval ja autod tulid Tapiku poolt sisse. Kus nad tegutsevad, seda me küll ei tea,“ sõnas Ilves Vooremaale veidi pärast kella 15.

„Meile ei ole keegi midagi öelnud, nii palju kui Delfist uudiseid tuleb, nii palju teame. Tallid on meil Endla looduskaitseala kõrval, kõik sõbrad helistavad ja küsivad, et mis meil siin toimub,“ sõnas Ilves. Ettevõtja sõnul hakkasid päästjad toimetama pärastlõunal ning siis lekkis infot ka meediasse.

Teisipäeva pärastlõunal kell 15.44 toimus vahejuhtum, kus õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel tulistas Hispaania hävitaja Eurofighter eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi põhja suunas. AMRAAM tüüpi raketi pikkus on 3,7 meetrit, läbimõõt 18 sentimeetrit, rakett kannab lõhkeainet. Raketi viimane oletatav asukoht oli Tartust 40 kilomeetrit põhja suunas.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus