Ära loobu neljajalgsest pereliikmest

Kahjuks just suvel sageneb karvastest pereliikmetest loobumiste arv. Põhjused, miks inimesed oma lemmikust loobuvad, on erinevad, kuid probleemid saavad alguse suhtumisest looma. Tihti ei võeta lemmiklooma kui täieõiguslikku perekonnaliiget ja seetõttu loobutakse temast liialt kergekäeliselt. Eesti Loomakaitse Selts kutsub inimesi üles hoidma ja armastama lemmikut kogu tema elu aja.


Suvi on reeglina aeg, kus inimesed liiguvad rohkem ringi ja teevad oma elus muudatusi. Sageli jäävad just lemmikud elumuudatustele ette või teevad need keeruliseks ning lahenduste otsimise asemel valitakse oma loomast loobumine. On ka olukordi, kus just suvel võetakse endale loom, kuid tavapärase elurütmi juurde naastes avastatakse, et lemmik enam ellu ei mahu.
Suhtumine loomadesse paraneb iga aastaga, kuid endiselt on veel palju inimesi, kes ei võta oma lemmikut kui pereliiget. Seda tõestab see kui kergekäeliselt lemmikust loobutakse. Loomakaitsjate hoole alla jõuavad lemmikuid, kes antakse ära, kuna suhe elukaaslasega puruneb või leitakse uus kaaslane, kolitakse teise korterisse või riiki, sissetulek väheneb, lemmikul tekivad käitumisprobleemid või muutub elurütm. Tegelikkuses, kui väga tahta, ei ole ükski neist elumuutustest nii keeruline, et lemmikust loobumist ei saaks vältida.
Lemmikloomast loobujad tihti ei mõista oma tunnete ja probleemide keskel olles, et tegelikkuses põhjustavad nad ka loomale hingevalu ja mõnel juhul lausa eluaegse trauma. Omanikust ilma jäämine on lemmikloomale äärmiselt raske. Mõni loom võib veeta nädalaid nukrutsedes, mõni kaotada usalduse inimeste vastu või klammerduda järgmise inimese külge nii, et ei saa temast sammugi maha jääda. Kõik see põhjustab lemmikloomale stressi ja võib mõjutada looma vaimsest kui ka füüsilist tervist.
Looma võtta plaanides tuleks kaaluda, kas oleme valmis tema eest hoolitsema ja tema eest vastutama ükskõik mis olukorras, ehk võtma teda kui tõelist pereliiget, kellest loobumine on meie viimane mõte. Vastasel juhul ei tasu lemmiklooma endale võtta.
Eesti Loomakaitse Selts kutsub üles looma võtmisel enne mõtlema ja lemmiklooma võttes olema valmis tema eest vastutama kauem kui üks suvi. Lisaks tuletab selts meelde, et lemmiklooma, sealhulgas ka kassi, koht ei ole tänaval ega metsas, ja palub teatada seesugusesse olukorda sattunud loomadest ELSi infoliinile 526 7117, info@loomakaitse.ee või kohalikku varjupaika.

CAROL LIAKS,

ELS-i otsese abistamise juht

blog comments powered by Disqus