Aprill on südamekuu

Aprill on traditsiooniliselt südamekuu, mil pööratakse rohkem tähelepanu südame tervisele. Eriolukorra ajal mõeldakse iseenda ja oma lähedaste tervisele rohkem kui kunagi varem.


Südamele teeb head liikumine, kuid praegusel ajal tuleb arvestada mõningate piirangutega. Kuna spordiklubid on suletud, tuleks võimaluse korral treenida kodus.
Selleks tuleb leida sobiv koht, et võimlemisharjutusi tehes miski ette ei jääks. Kel kodus hantleid pole, võib selle asemel kasutada näiteks veepudeleid või seljakotti. Kes vajavad inspiratsiooni, siis spordiklubide veebilehtedelt leiab treenimiseks tasuta kavasid ja videoid.
Ka ETV ekraanil näidatakse tuntud treenerite ja sportlaste eestvõttel harjutusi. Kõige olulisem on pealehakkamine, sest mõte trenni tegemisest ei asenda trenni ennast.
Vähemtähtis pole õige toitumine. Tasub mõelda, mida ja kui suures koguses süüa. Südametegevusele mõjub halvasti ka suitsetamine, mistõttu on kasulik sellest halvast harjumusest vabaks saada. Samas tuleb suitsetamisest loobumise juures olla tähelepanelik, et see ei asenduks liigsöömisega, kus kogunenud ülekaal muutuks omakorda koormaks südamele.
Need, kes kasutavad suitsetamisest loobumiseks apteegitooteid või muid vähem kahjulikke tooteid, nagu e-sigaretid või tubakavabad nikotiinipadajd, peavad samuti arvestama eriolukorra piirangutega. Kui apteegitooteid saab soetada e-kaubandusest, siis teiste toodete ostmiseks tuleb minna kauplusesse kohale, mis suurendab nakatumise riski.
Suitsetamisest loobumise vahenditest koju suure kriisivaru tekitamise asemel võiks koostada plaani, kuidas järk-järgult nende toodete kasutamist vähendada. Kõige olulisem on see, et ei naastaks tavaliste sigarettide juurde. Tee oma südamele head, proovi kodust treenimist ja loobu suitsetamisest. Püsi terve!

Ingmar Kurg,
NNA Suitsuvaba Eesti

blog comments powered by Disqus