Anu Raud hakkab villaste vaipadega ilma kütma

Tuleval nädalal algab Jõgevamaal Raua-aeg: Jõgeval ja Palamusel saab mitme nädala jooksul vaadata Anu Raua suuremahulist näitust “Kütab ilma villaste vaipadega” ning emeriitprofessorist tekstiilikunstnik tuleb meie maile ka loenguid pidama ja meistriklasse läbi viima.

 

Projekt “Anu Raua kuu Jõgevamaal” saab teoks Jõgeva kultuurikeskuse, Betti Alveri muuseumi, Jõgevamaa gümnaasiumi ja Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumi osalusel ja Janne Vaabla koordineerimisel. Jõgeva lähedal elav ja Eesti Põllumajandusmuuseumis töötav Vaabla on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna ning aidanud viimasel ajal Anu Raua assistendina tema loomingulisi plaane ellu viia.

Anu Raua rahvakunstile tugineva vaibaloomingu otsustas Janne Vaabla Jõgevamaa rahvale näha tuua, sest uskus, et suuremal osal siinsetel kunstisõpradel jäi nägemata Raua mullune suurnäitus Tallinna Kunstihoones, mis oli pühendatud kunstniku 70. sünnipäevale ning mis andis suurepärase ülevaate tema aastakümnete pikkusest loometeest.

“Arvasin, et kui mul on võimalus selline aare nagu Anu Raua looming oma kodumaakonna rahva ette tuua, siis oleks patt seda mitte teha,” ütles Janne Vaabla.

Raua unikaalsed põime- ja nöörvaibad tuuakse Jõgevale Võrust, kus need möödunud pühapäevani eksponeeritud olid. Tõsi, kõige suuremad vaibad, mis kuuluvad Eesti Rahva Muuseumile, lähevad mõneks ajaks muuseumi tagasi ja neid Jõgeval ega Palamusel näha ei saa. See-eest pannakse siin välja päris suur valik Anu Raua vaibakavandeid, mida polnud väljas Tallinna-näituselgi.

Looming ja elufilosoofia

Jõgevamaal pannaksegi Anu Raua looming üles nelja paika: Jõgeva kultuurikeskusse, Betti Alveri muuseumi, Jõgevamaa gümnaasiumi ja Palamuse kihelkonnakoolimuuseumi.

“Gümnaasiumi koridoridesse, kus eksponeerimispinda napilt, paneme üles põhiliselt kavandid. Ent lisaks korralikult raamitud A4 ja A3 formaadis kavanditele mahuvad sinna kindlasti ka mõned väiksemad vaibad,” arvas Janne Vaabla.

Tema sõnul pannakse näitus Jõgeva kultuurikeskusse ja Palamusele üles esmaspäeval, 3. veebruaril, Betti Alveri muuseumi ja Jõgevamaa gümnaasiumi aga teisipäeval, 4. veebruaril. Näituse pidulikku avamist ei toimu, küll aga saab 4. veebruaril kell 11 Jõgeva kultuurikeskuse kammersaalis kuulata Anu Raua loengut “Elu esivanemate vundamendil”. See käsitleb mitte üksnes tekstiilikunstniku vaibaloomingut, vaid kogu tema elufilosoofiat. Õigupoolest on tema puhul elufilosoofia ja vaibalooming teineteisest lahutamatud ning moodustavad ühtse terviku.

Samal päeval kell 15 on käsitööhuvilised oodatud Betti Alveri muuseumis toimuvasse meistriklassi, kus saab Anu Raua ja Janne Vaabla juhendamisel nöörvaipa valmistada. Nöörvaipu nimetab Anu Raud ka mulgikuue-graafikaks, sest just mulgi kuuele omased punased nöörkaunistused mustal põhjal on inspireerinud teda ennast nöörvaipu looma ja vastavat tehnikat välja mõtlema.

“Meistriklassis õpetame kõigepealt värvilisest lõngast näpunööri kudumist, ja kui nöör valmis, siis näitame, kuidas sellest kujund moodustada ja tumedale villasele alusriidele kinnitada,” rääkis Janne Vaabla. “Eelteadmisi ja mingeid erilisi oskusi selleks vaja pole. Väikese nöörvaiba suudab endale valmis teha ka laps või täiskasvanud käsitöövõhik. On vaja ainult tahtmist. Materjali kaasa võtta pole vaja, see on kohapeal olemas.”

Läheb soojemaks

Palamuse kunsti- ja käsitöösõbrad saavad Anu Raua loengut kuulata ning tema ja Janne Vaabla meistriklassis nöörvaipa meisterdada laupäeval, 7. veebruaril. Loeng algab sealgi kell 11 ja meistriklass kell 13. Et kihelkonnakoolimuuseumi ruumid on talvisel ajal liiga jahedad, toimuvad loeng ja meistriklass rahvamajas.

Janne Vaabla sõnul tuleb Anu Raud Jõgevamaale loengut pidama ja meistriklassi läbi viima veel kolmandatki korda. Veebruari lõpus (kuupäev on täpsustamisel) on jutustamis- ja meisterdamispaigaks Jõgevamaa gümnaasium.

Anu Raua näitus jääb Jõgeval ja Palamusel avatuks 28. veebruarini. Betti Alveri muuseumis tuleb näituse vaatamiseks pilet lunastada, mujal saab seda näha tasuta. Piletiraha tuleb varuda ka neil, kes Betti Alveri muuseumi meistriklassis osaleda soovivad.

Kui praegu Jõgevamaad ja jõgevamaalasi kimbutav pakane enne järele ei anna, siis tuleval nädalal on sellele küll leevendust loota, sest siis hakkab ju Anu Raud villaste vaipadega ilma kütma. Ja kui ka õues soojemaks ei peaks minema, siis kindlasti saab soojemaks ja virgemaks meie vaimuilm, sest Anu Raua vaipades on esivanematelt päritud väge ja elutervet huumoritki. Möödunud aastal pälvis Anu Raud Eesti rahvusmõtte auhinna. Seda auhinda annab Tartu ülikool välja 2004. aastast ja sellega tunnustatakse inimest, kelle looming on silmapaistvalt edendanud meie rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust.

Projekti “Anu Raua kuu Jõgevamaal” toetavad Eesti Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp, Jõgeva linnavalitsus ja Palamuse vallavalitsus. 

Anu Raua kuu Jõgevamaal

4.-28. veebruarini Anu Raua vaipade ja vaibakavandite näitus “Kütab ilma villaste vaipadega” Jõgeva kultuurikeskuses, Betti Alveri muuseumis, Jõgevamaa gümnaasiumis ja Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseumis (Palamusel saab näitust vaadata juba 3. veebruarist)

4. veebruaril kell 11 Anu Raua loeng “Elu esivanemate vundamendil” Jõgeva kultuurikeskuse kammersaalis

4. veebruaril kell 15 nöörvaiba meistriklass Betti Alveri muuseumis; juhendajad Anu Raud ja Janne Vaabla

7. veebruaril kell 11 Anu Raua loeng “Elu esivanemate vundamendil” Palamuse rahvamajas

7. veebruaril kell 15  nöörvaiba meistriklass Betti Alveri muuseumis; juhendajad Anu Raud ja Janne Vaabla

Veebruari lõpus loeng ja nöörvaiba meistriklass Jõgevamaa gümnaasiumis

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus