Anti Orav: Felix jääb Põltsamaale ja tahab kasvada

“Ostsime Nordic Foodsilt ära kõik toomisseadmed, mida kasutame valmistoitude ja smuuti’de (paksem viljalihaga marja- või puuviljajook) valmistamiseks. Samuti kaubamärgid “Maakera”, “Supper”, “Supilinna” ja “Pai”,? ütles Vooremaale Põltsamaa Felixi juhataja Anti Orav.

Orava sõnul töötab praegu Põlvas tehas edasi. Kuna need ostetud varad moodustasid enamuse AS Nordic Foodsi varadest, siis tulid seaduse järgi Põltsamaa Felixisse üle ka töötajad. Praegusel hetkel toodetakse Põlva tsehhis juba Põltsamaa Felixi nime all. “Nordic Foods kui juriidiline isik on aga endiselt olemas, kuid Põltsamaa Felixil puudub temaga omandisuhe.

Valmistoitude tootmine kahekordistunud

Anti Orava sõnul on Nordic Foodsi varade omandamise näol tegu osaga Põltsama Felixi strateegilistest laienemisplaanidest. “Peame seda oluliseks investeeringuks, mis aitab meil suurendada oma tootmisvõimsust ja keskenduda lisaks Eestile enam ka Läti ja Leedu turu vajadustele. Valmistoitude tootmine on Põltsamaa Felixile pikas perspektiivis huvitav valdkond. Eelmisel aastal läksid meie valmistoitude tootmise mahud hüppeliselt üles ehk kahekordistusid. Seda peaasjalikult tänu meie suurele edule Lätis. Seetõttu leidsime end valiku eest, kas laiendada tootmist ise siin, kohapeal, või leida teisi alternatiive. Jõudsime Nordic Foodsiga kokkuleppele ja nii ta läks. Lätis turustame Felixi valmistoite kaubamärgi all “Spilva?, oma sõsarettevõtte kaudu,? selgitas Orav.

Felixil on plaanis oma sortimenti Lätis oluliselt laiendada. Orava sõnul oli siiamaani takistuseks Põltsamaa Felixi enda tootmismaht. Leetu on Põltsamaa Felix tänase seisuga müünud väga vähe, arvestades seda turgu, mis seal on. “Nüüd on meie tehase võimsused aga sellised, et saame ka Leedu turu jaoks tootma hakata,? ütles Orav. Leetu lähevad valmistoidud Felixi kaubamärgi all.

Felix suudab palku tõsta

Põltsamaa linn ja kodanikud võidavad Põltsamaa Felixi õnnestunud tehingust Orava kinnitusel juba sellega, et ettevõte kasvab ja jääb Põltsamaale. Ettevõte on elus.

“Viimasel ajal räägitakse palju tootlikkusest ja seda eelkõige seoses palkade tõusuga. Meie oleme valinud ellujäämise tee, töötame täna aktiivselt selle nimel, et tootlikkuse kasv käiks vähemalt samas taktis palkade kasvuga,? rääkis Orav.

Ka praegu tuleb Põltsamaa Felixis juurde uusi töökohti, sest seoses tootmisega Põlvas hakatakse Põltsamaal senisest rohkem aedvilju ette valmistama.

Felix erineb Orava kinnitusel oma konkurentidest selle poolest, et nad valmistavad aedviljad ise ette. “Meile tuleb koorimata aedvili, peamiselt ikka Eestist,? ütles Orav. Samas ei välista Felixi juht ka muid kanaleid, kuna Eesti põllumeeste võimsus on suhteliselt väike. Kui on väga hea aasta, võime olla mureta, aga kui on väikesi tagasilööke nagu eelmisel aastal kuuma suve tõttu, siis ainult Eesti aedviljakasvatajate peale lootma jääda ei saa,? ütles Orav.

Gaasi Põltsamaale jõudmine huvitab Felixit

Head töötajat pole kerge leida. Selgelt on puudu keskastme juhtidest. Tänase seisuga tuleb terve hulk inimesi igal hommikul Põltsamaale tööle Tartust. Tehase juhtkond on enamuses väljastpoolt Põltsamaad. Kaks nädalat tagasi võeti tööle uus direktor ? Tallinnast.

Konkurentsivõimelise energiakandja puudumine on Põltsamaal täna selge miinus. Me maksame mitmeid miljoneid rohkem kui meie konkurendid Tartus, Põlvas, Rakveres ja näiteks Riias, kus on olemas gaas.

Teine aktuaalne teema Põltsamaal on Orava sõnul veemajandus, täpsemalt heitvete küsimus. Orav ei ole kindel, et Põltsamaa-Pedja veeprojekt ka ettevõtete jaoks olukorra lahendab. “Peame ehk hakkama ise veepuhastit rajama. Ettevõtjaid vaadeldakse ju kui gruppi, kes peaksid ise hakkama saama,? ütles Orav.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus