Ansipi valitsus ei kärbi pensione ega vanemahüvitist

Enne kohalikke valimisi on ühe kindla poliitilise jõu esindajad asunud Eesti rahvast sõna otseses mõttes ähvardama ja hirmutama. Ma saan aru, et iga hinna eest on vaja võita inimeste tähelepanu, kuid mängida niigi pingelises majanduslikus ja psühholoogilises olukorras eakate ja noorte perede närvidel, on sügavalt ebaeetiline. Nii on Keskerakonna aktiivsed sulesepad pea terve suve arvamuslugudes välja käinud ühe kuupäeva teise järel, millal valitsus pensione kärpima hakkab. Nagu me näeme, pole midagi sellist juhtunud.  

Keskerakondlaste praegune kindel teadmine on, et pensione võetakse vähemaks järgmisel päeval pärast kohalikke valimisi, sest enne ei juleta. Samuti ollakse veendunud vanemahüvitise kärpimise möödapääsmatuses. Kogu see hirmutamiste jada päädis nõudmisega korraldada Riigikogu erakorralised valimised, mis teiste erakondade poolt parlamendis õnneks maha hääletati. Praegu ei ole aeg poliitilisteks mängudeks, vaja on tõsiselt tööd teha.

Olgu kohe öeldud, et Andrus Ansipi juhitud valitsus ei kärbi ei pensione ega ka vanemahüvitist. Valitsuse eesmärk on majandusarengu ja kõigi eestimaalaste hea käekäigu huvides üleminek eurole ja see on saavutatav ka pensione ja vanemahüvitist puutumata. Valitsus on töötanud kindla plaani järgi ja saanud selle eest ka selliste sõltumatute organisatsioonide nagu Euroopa Komisjon ja Eesti Pank tunnustuse osaliseks.    

Meie riigi rahandus töötab ja on korras. Me oleme võimelised maksma palku õpetajatele ja teistele riigilt palka saavatele inimestele, me oleme võimelised maksma pensione ja sotsiaaltoetusi.

Me oleme pidanud tegema riigi eelarves valusaid kärpeid, sest kulutada saab vaid seda raha, mis reaalselt olemas on. Eesti valitsus on sellel aastal parandanud valitsussektori eelarvepositsiooni rohkem kui 16 miljardi krooni ulatuses.

Majanduskriis mõjutab päris kindlasti meie rahva kindlustunnet ja tekitab psüühilisi ning sotsiaalseid pingeid. Et neid võimalikult leevendada, sest vältida neid kahjuks pole võimalik, on peaminister ja tema juhitav Reformierakond kindlalt otsustanud, et ühiskonna haavatavamate liikmete ehk  pensionäride ning noorte perede sissetuleku kallale minna ei tohi.

Selle asemel püüab valitsus saada roolijoodikutelt kätte riigile võlgu olevad trahvid, mida on 1,2 miljardit krooni, suurendada eurorahade kasutamist, võtta välja kasumlikelt ettevõtetelt (Tallinna Sadam, Eesti Energia) dividende ja müüa saastekvoote (võimalik tulu 6,7 miljardit krooni).

Ühiskonna sidusus on väga suur väärtus, eriti rasketel aegadel. Tehes sellele haiget, on tagajärjed rasked. Seepärast tuleb pidada kõikvõimalikke ebakindlust tekitavaid teadlikke valesid sügavalt vastutustundetuks. Praeguse valitsuse prioriteet on eakad ja lapsed. Esimestele kuulub tänu tehtud tööde eest ja teised on meie riigi tulevik.

Viimasel ajal on tekitanud üksjagu kõneainet vanemahüvitise ülempiir. Vanemahüvitise süsteem on üles ehitatud nii, et selle ülempiir tõuseb ja langeb koos keskmise palgaga. Seepärast langeb vanemahüvitise ülempiir järgmisel aastal nii või teisiti. Ja seda isegi siis, kui riigi majandus kasvule pöördub. Kui me praegu, enne valimisi lokkava odava populismi tingimustes asume üldiselt hästi töötavat vanemahüvitise süsteemi muutma, siis pole me kindlad, milliseks need muudatused vähemusvalitsuse tingimustes kujunevad. On tõsine oht, et pea peale keeratakse ainus iseseisvuse taastamise järel võetud meede, mis on sündivust suurendanud, ja kannatavad kõik vanemahüvitist saavad pered. Kahtlemata tekitab see inimestes ebakindlust. Lapse planeerimine on pikaajaline otsus, mis ei tohi olla poliitiliste tõmbetuulte vallas. Seepärast soovin ma kõigile rahulikku ja kainet meelt ning kokkuhoidmist rasketel aegadel. 

iii

URMAS KLAAS, Riigikogu majanduskomisjoni esimees, Reformierakond

blog comments powered by Disqus