Ansip Läänemere arengufoorumil

Pühapäeval Läänemere arengufoorumil esinedes ütles peaminister Andrus Ansip, et Läänemere regioon on üks kõige kiiremini arenenud piirkondi Euroopas. Kiiret arengut ei tohiks võtta aga iseenesestmõistetavana, edu teiste regioonide ees nõuab jätkuvat koostööd ja piirkonna tugevate külgede arendamist.

Peaminister Ansip rõhutas, et tööjõu liikumise kõrval on olulisemaks küsimuseks investeeringud inimestesse ja teadmistesse. Arvestades demograafilisi trende ja kasvavat vajadust kõrgelt haritud spetsialistide järgi, peavad Läänemere regiooni maad panema ühiselt rõhku inimeste teadmiste ja oskuste arendamisele. Euroopa Liit ning eriti uued liikmesriigid ei peaks Ansipi sõnul konkureerima piirkondadega, kus peamiseks eeliseks on odav tööjõud. ?See on lühiajaline lahendus. Meie edu võti on investeering inimestesse ja teadmistesse,? sõnas Ansip.

Peaministri hinnangul peaks integratsioon Läänemere regioonis olema midagi rohkemat kui lihtsalt ühiste reeglite täitmine. ?Ühised peaksid olema ka meie hoiakud ja teadmised ning ühendatud infrastruktuur. Meie piirkonna suhteline väiksus ning sarnane kultuuritaust loovad erilise võimaluse,? sõnas Ansip.

Ansip pidas vajalikuks koostöö arendamist teaduses, mis aitab tõsta Läänemere regioonide tööjõu konkurentsivõimet. Samuti on tema hinnangul oluline õppimine üksteise kogemustest tööjõu tootlikkuse tõstmisel.

Peaministri sõnul ei ole täna vajadust täiendavate abinõude kasutuselevõtuks tööjõu liikumise suurendamiseks, tööjõu liikumine Läänemere regioonis suureneb niikuinii. Peamine eesseisev ülesanne on avada vanade liikmesriikide tööturud uute liikmesriikide kodanikele.

Ansipi sõnul toob tööjõu vaba liikumine toob kaasa kõrgemad palgad, üleüldise konkurentsivõime ja heaolu tõusu. Näiteks iseloomustab Eestit kõrge tööhõive määr, mis on 68%. Samuti on aastaga langenud tööpuudus ? kui eelmisel aastal oli see 7,5%, siis täna on kõigest 4,2%.

Kasvavad palgad Balti riikides ja Poolas toovad kaasa kasvava tööjõukonkurentsi terves piirkonnas. Seega ei ole tööjõu liikumine enam vaid ühesuunaline ega kulge ainult uutest liikmesriikidest vanadesse. Konkurentsivõimelised palgad teatud sektorites tõmbavad ligi töötajaid ka vanadest liikmesriikidest.

Järgmine Läänemere arengufoorum toimub 2007. aasta oktoobri lõpus Tallinnas. Läänemere arengufoorum sai alguse 1998. aastal endise Taani välisminister Uffe Ellemann-Jenseni juhtimisel. Arengufoorumi eesmärgiks on edendada Läänemere regiooni kui jõukat ja konkurentsivõimelist piirkonda.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

blog comments powered by Disqus