Anne Kaus – heas mõttes muusikast “läbi imbunud”

“Ega ma ise ka seda numbrit ei usu,” tunnistab juubilar ise ja leiab, et ongi hea, kui ei usu, aga kui vaja, saab ju passist järele vaadata.

Oma piirkonna ja Eesti muusikaelu edendaja

Kaks aastat tagasi oli Anne Kaus nende seas, kellele vabariigi aastapäeva puhul anti üle Põltsamaa linna teenetemärk panuse eest piirkonna muusikaelu ja muusikahariduse järjepideval arendamisel. Üle kahekümne aasta on ta juhtinud Põltsamaa muusikakooli, olnud noorte muusikute suvekoolituste peamine korraldaja. Lisaks kõigele on ta ka üks viiest Eesti Muusikakoolide Liidu juhatuse liikmest. Peale selle on tal aastaid olnud sõna sekka öelda Põltsamaa linna elu korraldamisel nii volikogu liikmena kui ka komisjoni esimehena.

Et Põltsamaad võiks lisaks veini- ja roosidelinnale vabalt nimetada ka Eesti noorte suvemuusika pealinnaks, siis tuleb tunnistada, et olulisi teeneid on selles just Anne Kausil, kes on suutnud selle nimel mobiliseerida iseenda ja oma kooli kollektiivi jõud. Tänavu suvel peeti Põltsamaal juba kolmeteistkümnendat aastat järjest puhkpillimuusika, kaheteistkümnendat korda keelpillimuusika ning kolmandat kitarristide suvekooli. Järgmisel nädalal tulevad kaheks vahetuseks siia koolitusele Eesti muusikakoolide solfed?oõpetajad. Siinsetele koolitustele on peale ladusa korralduse omane just eriline muusikaline hingus, milles Anne ja ta kaaslaste “süü” just väike ei ole. “Eks meil on juba suurte inimhulkadega tegelemiseks ka kogemusi,” ütleb Anne ning leiab, et väga tähtis on olnud just ühtmoodi mõtlemine ja ühes suunas tegutsemine.

Ei saa salata, et Põltsamaa muusikakool on alati valmis olnud uuendustega kaasa minema. Juurde tuleb aina uusi erialasid ja ka õpilaste arv on järjest enam kasvanud. Oma kammerorkestrit, noortekoori jms pole kaugeltki igal muusikakoolil. Põltsamaa muusikakooli õpilased ja nende kõikvõimalikud ansamblid on oodatud esinema erinevatesse kohtadesse. Eri teema võiks olla muidugi see, kuidas Põltsamaa muusikakooli õpilased on juba mitmel järjestikusel Põhjamaade festivalidel Eestimaa muusikakoole esindamas käinud. Kõiges selles ja koolis väljakujunenud meeldivates traditsioonides on direktori Anne Kausi osa olnud mõistagi üpris määrav. Kolleegid tunnistavad, et Anne kippuvat vahel koguni liiga palju enda õlule võtma ja ise ära tegema. Aga ju ta võib sel juhul põhjaliku inimesena kindlalt veendunud olla, et asjad ka tehtud saavad.

Positiivne inimene

Põltsamaa linnaga ja muusikakooliga on Anne Kaus tõeliselt kokku kasvanud. Alates sellest, et oli ise kooli esimese lennu lõpetanu. Hiljem sai Annest Voldemar Lemmiku kutsel sõna otseses mõttes lausa üleöö samas akordioniõpetaja ning alates 1984. aastast direktor. Ent las ütlevad Anne iseloomustamiseks pigem midagi need, kellega ta päev-päevalt kokku puutub ning kes peaksid teda päris hästi teadma.

Kauaaegne kolleeg Juta Kossatkin: “Anne on tõeliselt positiivne inimene. Väga kannatlik. Kui meil midagi tegemata on, püüab ta ikka heaga meelde tuletada. Peapesu ja karistusi meie majas ei tunta. Minu arvates on ta olnud inimlik ka õpilaste suhtes. Üritab ikka mõjutada ka lapsi koolis edasi käima, kui mõnel loobumismõtted tulevad, kuigi eks kodud on ju siin  peamised otsustajad.”

Noor kolleeg Tuuli Jukk: “Eriliselt tuleks teda esile tõsta muusikaelu organiseerimise eest, mis on vaieldamatult tema tugevam külg. Imekspandav, kuidas ta on suutnud muusikakooli edendada. Põltsamaa on ju ikkagi väike linn, muusikakooli õpilaste arv on sellega võrreldes suur. Kooli majandusliku korraldamisega saab Anne Kaus väga hästi hakkama, samas suudab organiseerida edukalt sisulist poolt, erialasid edasi arendada, uusi inimesi kooli juurde tuua jne. Väga suure organiseerimisvõimega inimene. Minu arvates on see Põltsamaa linnale suureks plussiks, et just temasugune inimene on võtnud kooli juhtida ja seda stabiilselt üles ehitada.”

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots: “Anne on juhina väga järjekindel ja sihikindel ning oskab tasakaalukalt asju korraldada ja ajas ning ruumis ette näha. Oma meeskonna on ta suutnud võimaluste piires teha panna parimat. Väga tugev järjepidevuse kandja. Volikogu liikmena ja komisjoni esimehena on Anne igati arvestatav inimene ja realist. Muusikakoolist on ta ju lausa läbi imbunud, heas mõttes muidugi. See ei tähenda, et ta ei suudaks mujale näha ja uuendustega kaasa minna. Ei saa märkimata jätta, et ta ise on ju ka suure pere ema.”

VAIKE KÄOSAAR

blog comments powered by Disqus