Anna idee, kuidas avalikke teenuseid mugavamaks teha

Aeg-ajalt on igaühel vaja riigi või omavalitsusega asju ajada. Mõnikord tähendab see mitu korda käimist ja järjekorras seismist, vahel paneb mõtlema, et milleks see kõik, kui teine asutus on neidsamu asju mu käest juba korra küsinud.

Tänapäevane tehnoloogia võimaldab palju asju „iseenesest“ ära teha nii, et info liigub turvaliselt ühest andmekogust teise ja inimene ei pea igas riigi- või omavalitsusasutuses sama küsimust uuesti kuulma. Eestis on asjaajamine tänu infotehnoloogia kasutuselevõtule kindlasti kiiremaks ja mugavamaks läinud, aga sellel arenguprotsessil ei saa olla lõppu, see peab pidevalt aja ja uute võimalustega kaasas käima.  

Hea teenus osutab ennast ise

Paljud meie tänased niinimetatud e-teenused põhinevad tegelikult vanadel mõttemudelitel, ainult info on liikunud paberilt arvutisse. Samas võib naljatades öelda, et hea teenus osutab ennast ise – paljud toimingud saaks ära teha nii, et kodanik ei peagi ise, paber näpus, avaldusi esitama. See ei kehti muidugi alati ja eeldab, et inimene saab määrata, mille kohta ta tahab, et talt kinnitust küsitaks. Aga on ju loogiline, et kui sünnib laps, siis vanemad ei pea sünnitoetuse saamiseks määrusi lugema ja vastavat küsimust menetlevasse kontorisse siirduma. Riik ja omavalitsus, kes lapse ilmaletulekust niikuinii teada saavad, võiksid selle võimaluse vanematele ise välja käia ja „paberid korda ajada.“

Hulk ametnikke pingutab Eestis selle nimel, et avalikud teenused oleksid võimalikult mugavad ja kättesaadavad. Aga ükskõik, kui palju nad proovivad asja läbi teenuse tarbija silmade vaadata, on igaüks ikka mõjutatud oma igapäevasest rutiinist ja töökeskkonnast.  

Räägi kaasa ja võida auhind!

Avaliku teenuse inimesele lähemale toomine on ka avalikkuse enda ülesanne. 15. augustini saab igaüks oma mõtteid esitada ja teiste omi kommenteerida osalusveebis osale.ee. Mõtteid võib saata ka maakonna infoühiskonna nõuniku kohusetäitjale Henri Pookile meiliaadressil henri.pook@jogevamv.ee või postiga Suur 3, Jõgeva.

Laekunud ideede seast parima valib välja siseministeeriumi, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning Riigikontrolli esindajatest koosnev komisjon. Autorit ootab 15 000-kroonine auhind.

HENRI POOK,

maakonna IT-arendusjuht

blog comments powered by Disqus