Anna Haavale pühendatud luulekonkursi võitsid Valga kooliõpilased

Neljapäeval Pala kultuurimajas peetud Anna Haava 153. sünniaastapäevale pühendatud luulekonkursil “Tegusaid tegemisi” osales kuuskümmend neli last, seitsmest koolist kümne kavaga. Laureaadi tiitli pälvis Valgas asuv vene õppekeelega Priimetsa kool. Jagati  rohkesti eripreemiaid.


Sündmuse avas Pala kooli eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leili Lind meenutusega Anna Haava lapsepõlvest ja mõtteavaldusega tema loomingust. Poetessi luuletuse esitas õpilane Imre Nõmm.

Muusikalise tervituse tõid Alatskivi kaunite kunstide kooli õpilased flöödiõpetaja Pille-Riin Alandi juhendamisel. Alatskivi kooliõpilased Kait Eilandi juhendamisel tõid Juhan Liivist inspireeritud tervitusi.

Züriis olid Vanemuise dramaturg Anu Tonts, Vanemuise nooretööjuht Mall Türk ja Juhan Liivi muuseumi giid-pedagoog Margit Kilter.

Valga lapsed tulid kogemusi saama

Laureaadiks kuulutati luulekava “Putukate tegemised” esitanud Valga Priimetsa kool. “Tulime oma sõpruskooli luulekonkursile kogemusi saama ja ise luules lustima. See, et me seda ka teistele edasi anda suutsime, oli lihtsalt vahva,” ütles juhendaja õpetaja Külli Hütt.

Vene õppekeelega Valga Priimetsa kool osaleb ka keelekümbluses. “Paljud üritused meie koolis toimuvadki eesti keeles. Seepärast pole õpilastel eesti keeles esinemine ei uus ega esmakordne. Kui kava oli valmis, tegime selle sisu ja mõtte enda jaoks selgeks. Kõige rohkem tuli töötada selle kallal, et rõhud ja pausid õigetesse kohtadesse satuksid. Luulekava esitasid kolm noormeest Ilja Parmenekov, Jakov Hivuk ja Viktor Tšõs. Poisid olid küll väga tublid, aga võõrkeeles kõike mõista ja haarata ei olegi kõige lihtsam.

Arvestades konkursi teemat valisime pealkirjaks “Putukate tegemisi”, esitasime Venda Sõelsepa ja Kalju Kanguri tuntud lasteluuletusi, kus tegelasteks olid putukad. Sümboolselt võib putukad asendada inimestega. Kava sai koostatud mõttega, et see oleks mu õpilastele jõukohane, et luulet lugeda oleks lõbus ja seda tehes saaks ka lustida. Samas püüdsin ära kasutada poiste tugevused – nendes pakitseva näitlemistahte ja emotsionaalsuse,” lausus Hütt.

Külli Hüti sõnul osales kool Anna Haava luulekonkursil tänavu kolmandat korda. “Oleme kõik need aastad tundnud, et oleme oodatud. Meid on siin alati väga hästi ja soojalt vastu võetud. Sel aastal toimunud luulekavade konkurss oli esituste poolest väga heal tasemel ja mitmekesine. Oli palju tõsiselt mõtlemapanevaid, aga ka lustakaid kavasid. Kõik osalejad olid ära teinud suure töö. Üritus oli suurepäraselt organiseeritud ja väga hästi läbi viidud,” lisas ta.

Palale läks kaks eripreemiat

Konkursi laureaat sai auhinnaks kunstnik Reet Kuusiku sügismaali.

Teater Vanemuine tunnustas auhindadega eripreemia saajaid. “Positiivsed emotsioonid on väga tugevad. Luulelugemine läks väga hästi,” ütles Pala kooli õpetaja Marve Juursalu, kelle juhendamisel esinenud õpilased tõid koolile kaks eripreemiat.

Pala koolilt oli kõigile kingituseks kodavere murrakut tutvustav DVD. Juhendajatele kingiti sügisene kanarbik ja meepurk.

“Meie kool kannab austusega Anna Haava nime. Nii on temale pühendatud iga aastane üritus meile nõnda tähtis, teeb meid rõõmsaks ja läbi osalemisaktiivsuse on tähtis ka teistele koolidele. Etteastetega on seotud paljud oskused: avalik esinemine, kõnelemine, oma mõtete teisteni viimine, meeskonnatöö lavakaaslaste ja juhendajatega. Anna Haava on öelnud, et luulet ei saa sundida ega keelata, see tuleb iseenesest,” märkis Pala kooli direktor Grete-Stiina Haaristo.

“Üritus oli koduselt meeldejääv, veetsime toreda sügispäeva,” ütles Pala kooli õppeala juhataja Mairi Mandel, kes koos eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leili Linnuga oli luulepäevi korraldas.

Anna Haavale pühendatud luulekonkursi eripreemiad pälvisid

* Vahva luulelennutamise eripreemia ‒ J.V. Veski nimeline Maarja põhikool 7. Klass, luulekava “Luulelohe”, juhendaja Kristi Jaanus

*Eripreemia maailmapidi avamise eest läbi luule ‒ J.V. Veski nimeline Maarja põhikool, luulekava “Mõttekarussell”, juhendaja Marje Koorits

*Mehisuse eripreemia ‒ Siimusti lasteaed-algkool luulekava “Kelleks saada”, juhendajad Miina Lehtla ja Merike Piks

*Preemia elu tundliku mõtestamise eest ‒ Voore põhikool luulekava “Tegusaid tegemisi” juhendaja Eve Koch

*Mängurõõmu preemia ‒ Anna Haava nimelise Pala kooli viienda klassi õpilased luulekava “Kuningajutt”, juhendaja Marve Juursalu

*Lustliku lugemise preemia ‒ Anna Haava nimelise Pala kooli esimese klassi õpilased luulekava “Õpetajale”, juhendaja Marve Juursalu

*Laval koosmõtlemise preemia ‒ Laiuse Jaan Poska põhikool luulekava “Eluvanker veereb”, juhendaja Helge Maripuu

*Alustajate eripreemia ‒ Vaimastvere kool luulekava “Lähme metsa seenele” juhendaja Kerli Pamberg-Mägi

*Soola preemia ‒ Vaimastvee kool luulekava “Jõuluvana töökas peres”, juhendaja Kerli Pamberg-Mägi.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus