Anna Haava tuli Oskar Lutsule külla

Palamuse O. Lutsu kihelkonnakoolimuuseumi ärklisaalis saab novembris näha Assikveres tegutsevat Anna Haava mälestustuba tutvustav näitus. Nüüd võib naljatamisi öelda, et Anna Haava tuli Oskar Lutsule külla. Vastavatud näitus jätkab juba mitu aastat tagasi alustatud Jõgevamaa väikemuuseume tutvustavat sarja.

Näitusel saab tutvuda Anna Haava kirjandusliku pärandiga ning uudistada stende tema elulooliste andmete ja piltidega. Näha saab ka luuletaja sugupuud ja mõningaid talle kuulunud esemeid. Anna Haava kohvitass, suhkrutoos, äratuskell, ridikül ja monogrammiga käterätik sattusid mälestustuppa luuletaja elu lõpuperioodi hea sõbranna ja hooldaja Meeta Haldre vahendusel. Esemed pärandas ta mälestustoale 2014. aastal, tänavu juunis saadeti aga saja-aastaseks elanud daam viimsele teekonnale.

Palamuse näituse üheks osaks on videomaterjal: Linda Olmaru poolt Anna Haava luulest koostatud kava ja Pala rahvamajas peetavate Anna Haava luulepäevade salvestised.

Anna Haava mälestustuba avati Assikvere seltsimajas 2006. aastal. Sellist tuba oli vaja eelkõige selleks, et hoida luuletaja kodukandis mälestust temast elavana. Mälestustoa sisustamisel olid abiks Eesti Kirjandusmuuseumi töötajad. 2015. aastast on Anna Haava toas jäädvustatud ka teise sama kandi luuletaja, Mari Vallisoo mälestus. Selleks on sisse seatud eraldi nurgake.

Anna Haava mälestustuba tutvustav näitus jääb Palamusel avatuks 27. novembrini.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus