Anna Haava luulekavade konkursi võitsid Pala õpilased

Pala kultuurimajas Anna Haava 150. sünniaastapäevale pühendatud üleriigiliste kirjanduspäevade raames peetud Jõgevamaa põhikoolide luulekavade konkursil “Ma usun…”  tunnustati  mitmeid truppe eripreemiatega, laureaadiks kuulutati Anna Haava nimelise Pala Kooli etlejad.

Konkursi juhatas poetessi luuletust esitades sisse samas kandis elav näitlejanna Linda Olmaru, viiulit mängis Kalle Loona. Kultuurisündmuse sümboliks oli valitud kanarbik – taim, millel Anna Haava loomingus märgiline tähendus.

Kaheksa õpilast Pala kooli viiendast klassist esitasid luulekava “Ma usun iseeendasse”, mis koosnes mitmete eesti autorite luuletustest. “Kava ettevalmistamisel arutasime õpilastega üle konkursi teema. Rääkisime sellest, millesse uskuda, mida võiksime lugeda. Tegime järelduse, et kõige suurem jõud on uskuda iseendasse,” rääkis juhendaja, õpetaja Marve Juursalu.

“Olen konkursil osalenud laste õpetaja olnud alates esimesest klassist. Tänavu annan viiendale klassile draamatundi, mistõttu tunnen lapsi hästi ja mul oli lihtne valida igale õpilasele talle kõige paremini sobiv luuletus,” rääkis õpetaja. Tema sõnul alustati kava õppimisega aegsasti ja seati eesmärgiks, et laps mõistaks luuleridu, mida esitab, mida  kuulajatele öelda tahab.  

Südamest sündinud luule

Nädal enne esinemist kutsuti kava kuulama ja nõu andma eesti keele ja kirjanduse õpetaja Leili Lind, kellelt saadi mitmeid näpunäiteid, mille eest on esinejad tänulikud. Laureaadiks kuulutatud Pala kooli trupp sai kingituseks kauni maali ja Anna Haava loomingut. “Tiitli saamine andis innustust. Kiidan lapsi, kellega on väga hea koostööd teha. Olen tänulik, et sõnum minu koostatud luulekavast jõudis auväärt žürii ja  kuulajate südameteni,” rääkis õpetaja Juursalu.

Laiuse põhikooli õpilased Tuuli Tiidor, Roomet Teppan, Kert Uiga ja Ranel Kase on osalenud Juhan ja Jakob Liivile pühendatud kirjanduskonkursil, mistõttu  Juhan Liivi luule valiti esitamiseks ka Anna Haava meenutuseks koostatud luulekavade konkukursil. Õpilased, kelle juhendajaks eesti keele ja kirjanduse õpetaja Helge Maripuu, kinnitasid, et Juhan Liivi luule on sisult raskeloomuline, kuid kahtlemata õpetlik.

Züriis hindasid luulekavu Eesti Harrastusteatrite Liidu esindaja Maret Oomer, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna kultuuri- ja noorsootöö spetsialist Tiina Tegelmann ja teised asjatundjad.  

Annahaavalik mõttemaailm

“Olen pärit Anna Haava kodukandist Assikvere külast Haavakivi lähedalt. Anna Haava luuletused on suure mõttega. Kohe on tunda, et need pole mitte niisama kirjutatud, vaid on südamega tehtud,” ütles Pala kooli õpilane Imre Nõmm, kes esitas enne žürii otsuse väljakuulutamist toimunud kontserdil  laulu “Eesti keeles”, mille autor on Pala kooli  muusikaõpetaja Ave-Maria Sild. 

Pala vallas oskavad erinevatesse põlvkondadesse kuuluvad  kirjandushuvilised hoida Anna Haava loomingulist pärandit. Anna Haava mõttemaailm on neile omane. Selle luuletaja looming on väga oluline ka tänases ühiskonnas,” ütles Tiina Tegelmann. Ta andis edasi tervitused Jõgeva  maavanemalt Viktor Svjatõševilt ning andis üle ka maavanema aukirjad Anna Haava elu ja loomingut tutvustanud näitlejale Linda Olmarule ja paikkonna elu edendajale Helgi Vagale. Kohaliku omavalitsuse nimel tervitas kokkutulnuid Pala vallavolikogu esimees Ene Toom.

JAAN LUKAS

Konkursil tunnustaud

Laureaaditiitli pälvis Pala kooli luuletrupp, kuhu kuulusid

Randel Kivirand, Ailar Jürgenson, Siim Raimla, Christopher Suve, Joel Lõhmus, Kelly Susi, Mari-Andra Rätsepp ja, Märt Maik

Eripreemiad

*Trupipreemia – Jõgeva kooliteater Liblikapüüdja, juhendaja Lianne Saage-Vahur

*Mõtestatud teksti preemia – Johannes Voldemar Veski nimeline Maarja Põhikool, juhendajad Marje  Koorits ja Kristi Jaanus

*Misanstseenide preemia – Carl Robert Jakobsoni nimelise Torma Põhikooli draamaring Off , juhendaja Ülle Säälik

*Näitleja preemia – Ranel Kase Laiuse põhikoolist, juhendaja Helge Maripuu 

blog comments powered by Disqus